Pěstování révy na zahrádce získává na oblibě
16. 1. 2023Nejen jednotlivé keře révy, ale také vysazování do řad a pěstování na konstrukci se mezi zahrádkáři těší čím dál tím většímu zájmu.
Rýnsko-hessenské vedení je nejčastějším pěstitelským tvarem révy také u zahrádkářů. Základem je tvarování plodného dřeva na vrcholu kmínku.
U révy je plodné jednoleté dřevo a tvaruje se nejčastěji do podoby tažně. Tažně se tvarují způsobem plochého tažně nebo do oblouků. Do oblouků je vhodné ohýbat tažně delší než 10 oček, což zajistí rovnoměrný růst letorostů po celé délce tažně.
Před zapěstováním tvaru by měla být vybudovaná opěrná konstrukce a zejména vodicí drát, který stanoví výšku kmínku.
První možností je postupné zapěstování kmínku. Jestliže je k dispozici kvalitní letorost v tloušťce přibližně 7–8 mm a převyšující vodicí drát, je vhodné seříznout letorost ve výšce vodícího drátu.
Během vegetace ponecháme v růstu 3–4 horní letorosty a všechny ostatní vyslepíme v zeleném stavu v rámci čištění kmínků.
Čištění kmínku se obvykle provádí v květnu. Důležité je provést čištění včas, aby nebyly na kmínku velké rány po vylomení letorostů. Na jaře následujícího roku se ponechá na keři nejspodnější letorost jako budoucí tažeň.
Řez bychom neměli provádět ihned za letorostem, ale necháme ho kratší, tzv. věšáček.
Nové poznatky z fyziologie ukazují, že u révy, jako teplomilné dřeviny, nedochází k zacelení řezných ran kalusem jako u dřevin mírného pásma. Při řezu v únoru nebo březnu je stále nízká teplota a dřevo vysychá. Jestliže se ponechá věšáček, dojde k proschnutí právě v této části dřeva a nejsou narušené cévní svazky mezi kořeny, kmínkem a tažněm. Potom letorost můžeme tvarovat, např. jako plochý tažeň.
Jestliže je letorost při zapěstování kmínku dlouhý a kvalitně vyzrálý, je možné tvarovat zároveň i tažeň. Na tažni je možné ponechat 6–8 oček v závislosti na vitalitě keře. Keře se vyvazují k vodicímu drátu.
Dbáme na to, aby byl ohyb tažně pozvolný. V žádném případě nesmí dojít k ohybu letorostu téměř do pravého úhlu. Při takovém ohybu dochází k zaškrcení části letorostu, což může omezovat tok asimilátů, vody a živin v révovém keři.
Aby se nám tažeň dobře ohýbal, je třeba, abychom vždy udržovali vrchol kmínku asi 15 cm pod vodicím drátem.
U zahrádkářů je dobré, aby tažně vyvazovali teprve, až se oteplí a míza začne proudit. To je obvykle na konci března nebo začátkem dubna v závislosti na klimatických podmínkách.
Foto autor
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.
Při ohýbání tažńů doporučuji ohýbat postupně, na několikrát, aby nedošlo ke zlomení či ulomení tažně.
Už mě svědej ruce.