Réva pro zahradu: Podle čeho poznat kvalitní sazenici révy

9. 1. 2022

V minulosti bylo získání révových sazenic pro výsadbu na zahrádku velkým problémem. Situace se však výrazně zlepšila. Přesto vás réva může zklamat.

Jak má vypadat kvalitní sazenice révy

Révová sazenice vzniká roubováním ušlechtilé odrůdy na podnož odolnou k révokazu. Prostokořenná sazenice by měla být dlouhá 30–40 cm. Právě délka sazenice je velmi důležitá. Po výsadbě koření v půdě a největší podíl kořenů se tvoří v hloubce 30–60 cm.

Kvalitní zakořenění umožňuje lépe odolávat stresovým situacím, zejména suchu a zimním mrazům. Kořeny mohou pronikat i do hlubších vrstev půdy za zdrojem podzemní vody.

Réva dobře připravená k výsadbě

Kvalitní prostokořenné sazenice révy připravené k výsadbě

Také sazenice v kontejnerech by měly mít délku přibližně 30–40 cm.

Na trhu se objevují malé sazenice v kontejnerech, jejichž celková délka je 10 cm. Mnohdy se jedná o zakořeněné řízky ušlechtilé odrůdy, které nejsou naroubované na podnoži. Rizikem těchto sazenic je, že zakoření mělce pod povrchem půdy.

Kořenový systém je potom citlivý na stresové situace. V případě zimních holomrazů dochází často k poškození kořenů mrazem a réva uhyne.

  • Výběru sazenic je třeba věnovat velkou pozornost, protože révu vysazujeme na 20 i více let.
Omega řez ze speciálních roubovacích nůžek

Roubovací omega řez na sazenici révy

Omega řez

Révové sazenice se připravují roubováním na roubovacích strojcích (nůžkách), kdy dojde ke spojení podnože a ušlechtilé odrůdy prostřednictvím tzv. omega řezu. K roubování je možné využívat také anglické kopulace.

Zkuste, jak pevný roub má réva

V místě srůstu se tvoří kalus a dochází k propojení vodivých pletiv podnože a odrůdy. Srůst roubu a podnože musí být kvalitní. V opačném případě sazenice špatně roste, případně odumře. Kalus má být kruhový po celém obvodu. Zda je roub dobře srostlý s podnoží, to je možné vyzkoušet tlakem palce na roub. V podstatě tak, jako byste chtěli roub vylomit.

  • Pokud je sazenice kvalitní, roub pevně drží. Pokud ho vylomíte, byl srůst špatný. Révové sazenice se parafinují, aby dřevo bylo chráněno před vysycháním.

Réva a kořeny sazenice

Kvalitní réva sazenice připravená k výsadbě má nejméně 3–5 dobře vyvinutých kořenů. Kořenový systém je však často bohatší. Je to jedině výhodou, protože réva dobře zakoření. Kořeny by měly být živé a nikoliv proschlé.

U révových školkařů se sazenice skladují v klimatizovaných skladech. Jestliže bude také u zahrádkáře delší prodleva mezi nákupem sazenice a výsadbou, je vhodné sazenice založit do vlhkého písku nebo rašeliny.

  • Sazenice založíme až po místo parafinování, aby nevysychaly. Kořenový systém se upravuje před výsadbou. Při ruční výsadbě se kořeny zakracují přibližně na 10 cm.

Sazenice v kontejneru

Sazenice révy v kontejneru

Sazenice révy v kontejneru jsou pro výsadbu do zahrady praktickým řešením

Zahrádkáři často nakupují sazenice v kontejnerech. Předností je kořenový bal. Sazenice je už dobře zakořeněná, a tak po výsadbě na stanoviště lépe koření.

Takové sazenice jsou vhodné i na tzv. podsadbu, kdy ve stávající výsadbě keřů uhynula sazenice nebo pěstitel chce vyměnit odrůdu.

Již při koupi sazenic jsou často letorosty zelené. Díky tomu potom mohou rychleji začít plodit.

Sazenice se vysazuje z kontejneru přímo do připravené jamky.

Pokud by při nákupu nebyly na sazenici zelené letorosty, je třeba se přesvědčit, že letorost i očka jsou zelená a živá.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x