Podle čeho rozpoznat padlí révy a jak se včas choroby zbavit

21. 6. 2019

Padlí révy neboli padlí révové, oidium či moučnatka napadá všechny zelené části keře. Původcem choroby je houba Erysiphe necator.

Pro rozvoj révového padlí jsou příznivé vyšší teploty a sucho s vysokou vzdušnou vlhkostí. Naopak houba nemá ráda dešťové srážky.

Hrozen révy zničený padlím

Hrozen zcela zničený padlím révy

Optimální teploty pro vývoj padlí jsou mezi 24–26 °C. Teploty nad 33 °C a intenzivní sluneční záření mohou jeho vývoj zpomalovat. K zastavení infekce však může docházet až při teplotách okolo 38 °C, které trvají několik hodin.

 • O preventivním opatření proti rozvoji padlí révy bychom v ideálním případě měli rozhodnout v závislosti na vývoji počasí.

Základem prevence padlí jsou ovšem průběžné, správně provedené pěstitelské postupy. Důležité je:

Révové padlí se častěji vyskytuje v keřích s hustou listovou plochou.

 • včas upevnit letorosty do drátěnky,
 • vylámat zálistky v zóně hroznů,
 • u odrůd s hustou listovou stěnou odstranit 1 až 2 listy v zóně hroznů.
Réva silně napadená padlím

Silně napadená stěna révy

Při výskytu se k ochraně využívají kontaktní systémové fungicidy. Na začátku vegetace je možné využívat také přípravky na bázi síry. Ty jsou kontaktní, je vhodné je aplikovat při teplotách vyšších než 15 °C. Tehdy dochází také k odpařování sirnatých přípravků a díky tomu jsou částečně chráněné i nové přírůstky.

 

Příznaky napadení

 1. Houba přezimuje jako podhoubí v pupenech. V extrémních případech může docházet již k infekci rašícího letorostu. Tento příznak se však objevuje pouze zřídka.
 2. Prvotním příznakem jsou poměrně málo patrné zelenožluté skvrny.
  Pro lepší identifikaci prvních příznaků je vhodné podívat se na list z profilu ve výšce očí. Na napadených listech jsou matné, jemně stříbřité skvrny. Už při těchto příznacích je nutné provést ochranu.
 3. Následně se v místě skvrn může objevovat šedobílý povlak mycelia.
 4. Napadená místa na listu postupně hnědnou a černají.
 5. Při silném napadení se okraje listů svinují směrem nahoru a silně napadené listy usychají.
 6. Velké škody může způsobovat napadení bobulí, které je častější. Bobule jsou pokryté našedlým až šedobílým povlakem mycelia. Důležitá je včasná identifikace. Při objevení prvních příznaků je nutná okamžitá ochrana. K napadení bobulí dochází především mezi kvetením a zaměkáním bobulí. Po zaměkání se zvyšuje odolnost bobulí k nové infekci. Pokud byla infekce na bobulích už před zaměkáním bobulí a nebyla provedená účinná ochrana, může docházet k napadení i po zaměkání.
 7. Napadení bobulí může končit výhřezem semen a totálním vysušením a zničením bobulí. Hrozny zničené padlím révy nejsou vhodné ke konzumaci ani zpracování na víno.
 8. Napadení ve formě černých skvrn se může objevovat také na zelených letorostech. Skvrny zůstávají na letorostech i po zdřevnatění. Skvrny nejsou zdrojem infekce. Zhoršují však výrazně vyzrávání letorostů. Dřevo potom může přes zimu usychat. Problémem se pak stává výběr vhodného dřeva k řezu.

 

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 6/2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

22. 11. 2019

Než začne mrazivá zima, můžeme prosvětlit koruny jádrovin

Z ovocných stromů odstraňujeme plody, které neposlouží jako potrava pro ptáky, tedy především plody mumifikované a shnilé. Také listy, které po opadu zůstávají viset na větvích, se mohu stát zdrojem přezimujících škůdců. Korunu prosvětlíme podle jejího tvaru i stáří stromu.

zobrazit další rady a tipy