Odrůdy révy do zahrady: Muscat Bleu, Kodrjanka, Pervozvanyj

2. 9. 2019

Představujeme tři odrůdy révy vinné, které mohou zaujmout zahrádkáře vlastnostmi, jako je odolnost k mrazu, použitelnost na pergole nebo ve skleníku.

Muscat Bleu

Zajímavá modrá moštová odrůda středně bujného až bujného růstu pochází ze Švýcarska. Na českém trhu se sazenice objevují již delší dobu. Vyžaduje pečlivé upevnění letorostů do drátěnky a uspořádání v listové stěně – aby nebyla zahuštěná.

  • Odrůda nevyžaduje redukci násady hroznů během vegetace.

Hrozen je střední až velký s rozvětvenou třapinou a středně hustým až volnějším uspořádáním bobulí v hroznu. Bobule je kulatá až mírně oválná, středně velká s muškátovým aroma. Barva slupky je modročerná.

 

Muscat Bleu je raná odrůda zrající v první polovině září. Je ideální pro zahrádky také v nevinařských oblastech. Snáší dobře zimní mrazy a má velmi dobrou odolnost k houbovým patogenům.

Nedostatkem odrůdy je sklon ke sprchávání květenství. Odrůdu je proto vhodné pěstovat pravokořennou nebo na slabých až středně bujně rostoucích podnožích.

Hrozny sklízíme postupně, probírkou. Ideálním pěstitelským způsobem je řez na dlouhý tažeň nebo pergola.

Kodrjanka

Patrně nejznámější z těchto odrůd je Kodrjanka. Na zahrádkách se objevuje již delší dobu. Dostupné roubové keře jsou vitální a plodné.

Hrozen je středně velký, u základu třapiny vícekrát rozvětvený, středně hustý. Bobule je velká, podlouhle oválná, tmavomodrá, voskovitě ojíněná. Dužnina je masitá, silně chrupkavá. Chuť není výrazně aromatická.

 

Ve venkovních podmínkách dozrává v polovině září. Má střední odolnost k zimním mrazům. Odolnost k plísni révy je dobrá, k padlí révy střední. Vhodným pěstitelským způsobem je řez na dlouhé plodné dřevo.

Má sklon ke sprchávání květenství, proto je vhodné ji pěstovat na středně bujně rostoucích podnožích nebo pravokořennou (na snímku). Je vhodná i pro pěstování ve sklenících v pěstitelském tvaru vertiko.

Pervozvanyj

Zahrádkáře, kteří již mají zkušenosti s pěstováním révy vinné jistě zaujme odrůda Pervozvanyj. Jedná se o velmi zajímavou stolní odrůdu z křížení Talisman x Kišmiš Lučistyj.

Dozrává v nejteplejších lokalitách koncem srpna až v první polovině září.

Odrůda má velký kuželovitý hrozen. Bobule je velká až velmi velká, oválná, žlutá, při dostatku slunce na osluněné straně bobule narůžovělá. Uspořádání bobulí v hroznu je středně husté až husté. Chuť bobulí je velmi příjemná, osvěžující, s dobrou harmonií cukrů a kyselin.

Pervovzvanyj, odrůda révy vinné

Odrůda Pervozvanyj

Pervozvanyj má dobrou odolnost k zimním mrazům. Odolnost k plísni révy a šedé hnilobě je dobrá, k padlí révy pouze střední. Proti padlí révy může vyžadovat ochranu.

  • Odrůda je vhodná pro pěstování ve sklenících.

Odrůdě svědčí řez na jeden tažeň. V okrajových vinařských oblastech bude vyžadovat redukci násady během vegetace – na jeden hrozen na letorost.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x