Jak řezat révové keře, aby byly plodné a zdravé 

15. 3. 2023

Révové keře bychom měli zbavovat zbytečných letorostů a dbát, aby řezných ran bylo minimum. Počítejme také s využitím zásobních čípků.

Základem je, abychom udržovali vrchol kmínku vždy pod vodicím drátem. Díky tomu budeme tažeň dobře tvarovat. Nezbytnou podmínkou není řezat tažeň a zásobní čípek.

Plodné dřevo je vždy dřevo jednoleté, které se musí ponechat na keři ve formě tažně. Dlouhou dobu se však tradovala zásada, že jednoleté dřevo musí vyrůstat z dvouletého dřeva, aby bylo plodné. Toto pravidlo však nemá žádné opodstatnění. Pokud to stavba keře vyžaduje, je možné ponechat jako plodné i jednoleté dřevo vyrůstající ze starého dřeva. Důvod je poměrně prostý.  Na vrcholu kmínku je totiž často více letorostů.

K iniciaci a diferenciaci květenství je potřebné také optimální oslunění zimních oček. Na zastíněných letorostech potom mohou být zhoršené podmínky pro růst. Důsledkem může být nižší násada květenství, ale nikoliv neplodnost. V této věci je možné s nadsázkou říct, že kdyby byly letorosty ze starého dřeva neplodné, nemělo by mnoho velkých vinařství v Česku žádné hrozny, protože aplikují právě tento způsob řezu.

 Révové keře a jejich řez

Jestliže je na vrcholu kmínku velký počet letorostů, ponecháme si jako tažeň nejníže umístěný letorost. Pokud bychom ponechali jako tažeň některý z výše postavených letorostů, vzniklo by na keři velké množství zbytečných řezných ran, protože všechny ostatní letorosty se musí při řezu odstranit.

Jako další možnost řezu máme využití zásobního čípku. Tento způsob použijeme zejména tehdy, když potřebujeme snížit vrchol kmínku.

Na obrázku výše je vidět kmínek až ve výšce vodicího drátu, kdy dochází také k zaškrcení tažně. Zde bychom měli kmínek o něco snížit. Díky tomu budeme tažeň mnohem lépe pozvolna ohýbat. Při řezu potom ponecháme budoucí tažeň z čípku.

Pokud řez zásobního čípku provádíme pravidelně, měli bychom dodržovat několik pravidel. Odstraňujeme zásobní čípek, který je vždy postavený níže než tažeň. Na zásobním čípku by pak měla být pouze dvě očka. Jedno očko je hned v úžlabí letorostu a následně postačuje ještě jedno dobře vyvinuté očko. Čím více oček se na zásobním čípku ponechá, tím více je zahuštěný keř.

Choroby kmínku

Révové keře a řez: Ošetření řezné rány

Velké řezné rány ošetřujeme stejně jako u ovocných dřevin

Staré dřevo révy vinné je často napadené houbovými patogeny, které mohou způsobovat komplex chorob kmínku. Důsledkem může být postupné chřadnutí a odumírání keřů. Proti tomuto houbovému onemocnění není zatím přímá ochrana. V rámci prevence proto velké řezné rány zatíráme stejným způsobem a prostředky, jako u ovocných dřevin.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Pěkný den!

Díky za velmi názorné fotografie a užitečné tipy k řezu vinné révy.

Vše dobré přeje

Milan Číha

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x