Hroznům ve skleníku svědčí kordonový tvar révy

3. 1. 2023

Při pěstování révy ve skleníku zahrádkáři často využívají kordonový tvar révy. Letorosty upraví tak, aby nestínily hrozny ani jiné rostliny.

Révový keř pěstitelé zpravidla vysadí u vstupu do skleníku, v některých případech i mimo něj. Pokud je kmínek vysazený mimo skleník, chráníme ho slámou nebo drcenou borkou proti případnému zmrznutí.

Kordonové rameno a kordonový tvar révy

Kmínek révy vysazené ve skleníku nebo před ním vedeme do štítu a postupně přes celý skleník. Ve vrcholu štítu vytváří kordonové rameno. Ošetřujeme ho stejným způsobem jako kordonový tvar révy.

Réva ve štítu skleníku

Réva vedená ve štítě skleníku

Pěstování tímto systémem vyžaduje především pevnou konstrukci skleníku, na kterou můžeme bez obav kmínek zavěsit. Hrozny na keři v plné plodnosti mohou mít hmotnost i několika desítek kilogramů a konstrukce skleníku musí tuto úrodu unést.

Na kmínku můžeme ponechat plodný obrost. Řežeme do jednoletého dřeva na dvě očka. Většinou se však kmínek začistí a ponechává bez plodného obrostu. Plodné dřevo se rozmísťuje až na ramenu ve štítě skleníku.

Kordonový tvar révy ve skleníku po opadu listů

Část révoví po opadu listů

Při řezu na kordonovém ramenu pamatujeme na vhodné rozmístění plodného dřeva. Mělo by být po celé délce ramena a zároveň keř extrémně nepřetěžovat.

Plodné dřevo musí být rozmístěné tak daleko od sebe, aby zelené letorosty nezahušťovaly keř a nezastiňovaly zónu hroznů.

Necháváme letorosty 30–40 cm od sebe po celé délce ramena. Již při zimním řezu promýšlíme, kam letorosty upevníme. Použít můžeme i dráty v horní části skleníku.

Aby si réva nestínila

V plodných patrech je vhodné aplikovat řez na zásobní čípek a plodný krátký tažeň. Řez na dlouhé plodné dřevo není úplně optimální, protože by se v jednom plodném patře vytvořilo velké množství letorostů, které by si navzájem stínily.

Vyrůstající letorosty a listy by při řezu na dlouhé plodné dřevo zastínily celý skleník. Ve skleníku se obvykle pěstuje také zelenina a květiny, takže úplné zastínění nemusí být vždy výhodné.

Na tažni ponecháme 3–4 očka. Tak se vyhneme riziku, že odrůdy, které plodí pouze na dlouhém dřevě, nebudou mít hrozny. Většina stolních odrůd pěstovaných na zahradách má dobrou plodnost i při řezu na krátký tažeň.

Kordonový tvar révy: kordonové rameno po řezu

Kordonové rameno po řezu na zásobní čípek a plodný krátký tažeň

Před výsadbou révy do skleníku dobře připravíme půdu. Jelikož réva ve skleníku vytváří velký pěstitelský tvar a často je zatížena i větším množstvím hroznů, je třeba připravit půdu s dostatkem živin a humusu. Obohatíme půdu o směs kompostu a zahradnického substrátu.

Často se vyhloubí jáma o rozměrem 50x50x50 cm a půda se zcela vymění. Jde o to, aby půda byla dostatečně živá a probíhalo v ní uvolňování živin z organické hmoty. Není proto vhodné ve skleníku používat dezinfekční prostředky a herbicidy, které dokáží půdní organismy zcela zničit.

Velmi důležité je při pěstování révy vinné ve skleníku ošetření proti roztočům, kteří mají ve skleníkovém prostředí optimální podmínky pro přežívání. Vhodné je proto předjarní ošetření révy přípravky na bázi síry nebo rostlinných olejů.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x