Na zahradě ve společnosti krásky, královny a prezidenta

5. 3. 2021

Slívy, pološvestky, švestky, renklódy a další modré peckoviny spojuje rodová příslušnost, využití v kuchyni i obliba. Některé z nich může spojovat i něco jiného, například jména signalizující cosi mimořádného.

Představím vám Čačanskou Lepoticu ze Srbska, což je v překladu ze srbštiny kráska ze srbského města Čačak, a další dva obyvatele zahrad pro změnu z Anglie – Královnu Viktorii a Presidenta.

Čačanská Lepotica

Tato odrůda pološvestky je ze zmíněné trojice nejranější a samosprašná. Čačanská Lepotica dozrává v srpnu, čerstvé plody jsou hned k jídlu, lze je kompotovat, dorůstají však do poměrně velkých rozměrů. Vyzrálé se nechávají kvasit pro výrobu pálenky. Vcelku dobře dozrává i ve vyšších nadmořských výškách, v chladnějších oblastech.

Odrůda pološvestky Čačanská Lepotica

Pološvestka odrůdy Čačanská Lepotica; foto Tomáš Jan

Strom roste vzpřímeně, má užší korunu. Kráska původem ze srbského Čačaku patří mezi odrůdy tolerantní k šarce. Pokud je strom napaden, choroba se projevuje jen na malém procentu plodů. Vyšlechtěna byla v poslední čtvrtině 20. století. Měla patřit k odrůdám, které vyřeší problémy švestek se šarkou.

Královna Viktorie

Oválné ryngli či blumě v barvě růžové či fialově růžové, ojíněné, se říkává papežovo vejce. Odrůda je samosprašná, dozrává v září. Plody se hodí k jídlu a na koláče. Do kompotu se používají jen při vysoké úrodě kvůli menší velikosti. Pěstuje se i v horších půdních a klimatických podmínkách, koruna stromu je širší, může se rozklesnout pod velkou úrodou. Patří mezi odrůdy historické, v tuzemsku postupně nahrazované, téměř zapomenuté.

Anglická odrůda Královna

Královna Viktorie, odrůda ze skupiny slivoní renklód neboli rynglí či blum

V Anglii, odkud pochází, je stále oblíbená, patří mezi běžně pěstované odrůdy. V Česku ji seženete nejspíše jen ve školkách, které se věnují historickým odrůdám ovoce.

President

Tato anglická odrůda je z vybrané trojice nejpozdnější a největší. Dozrává po švestce Domácí, koncem září a během října. Nese jedny z největších plodů pěstovaných pološvestek. Dozrávají postupně, sklízejí se na jídlo, vyzrálé se používají k vaření povidel, půlky se konzervují i mražením. Do kompotu jsou plody příliš velké.

Anglická odrůda pološvestky President

Velmi velké pološvestky cizosprašné anglické odrůdy President

V zahrádce vypadá Prezident velmi dobře, při slušném opylení dává pěknou úrodu. Z vybraných odrůd je President jediný cizosprašný, opyluje ho právě Čačanská Lepotica.

Nepříjemnou skutečností je, že plody často plesnivějí, odrůda se hodí spíše do lepších půd a poloh. Kladem je střední odolnost k šarce.

Poznámka k podnožím modrých peckovin

Při výběru švestky či pološvestky, slívy, ryngle a dalších druhů slivoní je třeba dobře vybrat vhodnou podnož.

S výběrem odrůd a podnoží do určitého místa pomůže nejlépe školkař ve své prodejně nebo zkušený prodavač v kamenném obchodě.

  • Kombinace myrobalán z výsevu a vlhčí stanoviště dává předpoklad bujného růstu a oddálení sklizní.
  • Naopak vegetativně množené podnože na suchém stanovišti bez zálivky nezajistí stromu a plodům dostatek vody.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Příjemný den,

zajímavou dvojicí je také Stankey – Gabrovská. Stanley jako opylovač pro Gabrovskou, která má velmi kvalitní plody. Obě jsou tolerantní proti šarce.

Milan C.

Dobrý večer.Kde seženu slivoň královskou viktorii Děkuji

Hledejte i jako slivoň Queen Viktoria, slivoň Viktoria. Velká zahradnictví se zasíláním. Můžeme naznačovat, ne Vás tam přímo poslat.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 9. 2024

Za příznivého počasí lze v září venku vysít odolné letničky

Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x