Výchovný, udržovací a zmlazovací řez višní

1. 5. 2020

Životní cyklus višní je poměrně rychlý. Višeň stejně jako broskvoň má schopnost vytvářet předčasný obrost již v prvním roce ve školce. Řez višní napomůže přiměřenému vývoji.

Výchovný řez višní

Relativně rychle rostoucí postranní výhony využijeme pro tvarování při výsadbě na trvalé stanoviště. Zkracujeme je za druhým až čtvrtým pupenem.

  • U vzpřímených odrůd by měl koncový pupen směřovat ven z korunky, u převislých odrůd přednostně dovnitř korunky.
  • V dalších dvou až třech letech zkracujeme postranní výhony již mírně, přibližně do jedné roviny. Višně brzy plodí převážně na dlouhých jednoletých výhonech.

Udržovací řez višní

Peckoviny řežeme na jaře, optimálně na začátku kvetení. V tomto termínu máme jistotu, že se řezné rány budou nejlépe hojit a že riziko klejotoku bude nejnižší.

Višně mají podstatně větší potřebu udržovacího řezu ve srovnání s třešněmi. Vytvářejí větší počet slabších polokosterních větví a výhonů zahušťujících korunu. Charakter plodnosti vede ke vzniku vyholených, tenkých a dlouhých větévek. Proto je třeba korunu višní neustále udržovat přiměřeně hustou pravidelným prosvětlovacím řezem.

U odrůd plodících na jednoletém dřevě se sklonem k vyholování výhonů (Morela pozdní) je nutný asi od čtvrtého až pátého roku po výsadbě pravidelný detailní řez, který spočívá ve zkracování všech dlouhých odplozených výhonů, nejlépe až ke kratšímu rozvětvení. Z tohoto rozvětvení a ze spících pupenů se pak vyvíjejí většinou nové silné výhony s květními i listovými pupeny.

Zmlazovací řez višní

Produkční životnost výsadeb višní je 18 až 20 let, i když solitérně vysazené stromy se mohou dožít vyššího věku v dobré plodnosti.

Pokud se stromy průběžně nezmlazují průklestem, je možné v odstupu čtyř až pěti let zkrátit silnější větve na vhodný postranní výhon. Přednost dáváme postupnému řezu podle Zahnovy metody na delší, oslabeně aktivní čípky. Tím zesílí pokračující výhony nebo větve.

Dutá koruna višně s postupně zkracovanou větví

Dutá koruna zákrsku višně po Zahnově řezu před kvetením

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x