Myrobalány, durancie a špendlíky pro užitek a krásu, podnož i kvas
30. 8. 2021Vedle švestek, pološvestek, slív, renklód a mirabelek existují další zajímavé skupiny slivoní. Například myrobalány, často považované za jiné peckoviny.
Ryngle či blumy, ale také mirabelky jsou zajímavým zpestřením nejchutnějšího ovoce ze zahrady, které patří do rozvětvené rodiny slivoní.
Renklódy charakterizuje silnější růst, větévky bez kolců, větší bílé květy, větší plody kulovitého nebo vejčitého tvaru. Dužnina má tužší konzistenci, většinou nelpí na pecce, chuť je sladká, slabě až silněji aromatická. Slupka má různou barvu, je kyselá a poměrně snadno se odděluje od dužniny. Pecka je baňatější.
Mirabelky naopak dosahují slabšího vzrůstu, jejich větévky mají kolce, květy jsou menší bílé, plody malé kulovité, dužninu mají sladkou a k pecce nepřilnavou.
A které odrůdy patří k nejosvědčenějším?
Středně raná až pozdní renklóda, se sklízí probírkou. Pochází z České republiky, vznikla jako semenáč odrůdy Zelená renklóda. Strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří vzpřímený až polovzpřímený.
Plod je středně velký až velký, z bočního pohledu kruhovitý, z čelního nesouměrný. Základní barva slupky je po odstranění ojínění světle fialová, na osluněné straně se vyskytuje výraznější fialovočervené líčko po okrajích přecházející v tečky. Dužnina je žlutá, středně tuhá až tužší, velmi šťavnatá, v chuti navinule sladká, při plném vyzrání až velmi sladká, aromatická, velmi dobrá až výborná.
Pro získání plodů vynikajících chuťových parametrů je nutno ovoce nechat poměrně dlouho vyzrát na stromě.
Na bocích pecky může dužnina částečně ulpívat. Plodnost je pozdější, velká až velmi velká. Je to typicky stolní odrůda s atraktivními plody velmi dobré chuti.
Je velmi odolná mrazu, lze ji proto s úspěchem pěstovat ve všech oblastech i na horších stanovištích. Někdy se uvádí jako středně odolná k šarce, někdy dokonce jako tolerantní.
Pozdní renklóda se sklizní probírkou. Pochází z Francie. Strom má vzrůstnost středně bujnou až bujnou, jeho habitus je rozložitý až převislý.
Plod je středně velký až velký, z bočního pohledu kruhovitý, z čelního souměrný. Slupka má základní barvu po odstranění ojínění žlutou, na osluněné straně se někdy vyskytuje malé, poměrně nevýrazné líčko načervenalé až nafialovělé barvy, někdy pouze shluk teček a skvrn.
Dužnina je žluté barvy, měkká až středně tuhá, středně až velmi šťavnatá, v chuti sladká, při plném vyzrání až velmi sladká, aromatická, velmi dobrá. Na bocích pecky může dužnina částečně ulpívat. Plodnost je středně brzká až pozdější, středně velká až velká.
Růst stromu této odrůdy není ideální, strom se dosti rozkládá až převisá, větve vyholují, je proto náročnější na udržovací řez, při kterém se snažíme příliš vytáhlé a vyholené větve zkracovat a mírně zavírat. Je středně odolná proti šarce.
Středně raná renklóda pochází z Francie. Strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří polovzpřímený.
Plod je středně velký, z bočního pohledu kruhovitý, z čelního souměrný. Základní barvu slupky má po odstranění ojínění zelenou, většinou bez krycí barvy i na osluněné straně plodu. Dužnina je zelená, středně tuhá, středně až velmi šťavnatá, v chuti sladká, při plném vyzrání až velmi sladká, velmi aromatická, plná, výborná až vynikající. Na bocích pecky může dužnina částečně ulpívat.
Plodnost je středně brzká, středně velká až velká. Vynikající kvalita ovoce této odrůdy zaručuje stálou pozornost pěstitelů. Proti šarce je středně odolná.
Středně raná až pozdní mirabelka pochází z Německa, byla vyšlechtěna jako kříženec odrůd Čačanska najbolja a Nancyská. Strom roste slabě až středně bujně, jeho habitus je rozložitý.
Plod je středně velký, z bočního pohledu tvarem kruhovitý, z čelního nesouměrný. Slupka má základní barvu po odstranění ojínění žlutou. Dužnina je rovněž žluté barvy, středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti navinule sladká, při plném vyzrání sladká až velmi sladká, dobře aromatická, dobrá až velmi dobrá. Pecka je velmi dobře odlučitelná od dužniny.
Plodnost je velká až velmi velká. Je to mirabelka, která v sobě nese kladné vlastnosti po obou rodičích. Po Nancyské má velmi dobrou chuť a po odrůdě Čačanska najbolja velikost plodů a velmi velkou plodnost. Výhodou je i tolerance proti šarce švestek.
Středně raná mirabelka. Pochází z Francie. Strom má vzrůstnost středně bujnou, jeho habitus je polovzpřímený.
Plod je velmi malý, z bočního pohledu tvarem kruhovitý. Slupka má základní barvu po odstranění ojínění žlutou. Dužnina je taktéž žluté barvy, měkká až středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti sladká až velmi sladká, aromatická, velmi dobrá. Pecka je velmi dobře odlučitelná od dužniny.
Plodnost je velká až velmi velká. Stromy mají hlavně při silnějším řezu sklon více zahušťovat korunu, což klade vyšší nároky na udržovací řez, vhodný je též doplňkový letní řez. Je velmi odolná proti šarce, některé zdroje uvádějí, že je k šarce tolerantní.
Foto autor
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.