Vybíráte slivoně? Vysaďte slívy, potěší sladkými plody i květy

3. 12. 2020

Při osazování zahrady ovocnými dřevinami se mnozí soustředí na švestky a pološvestky. Do rozsáhlé skupiny slivoní však patří i slívy.

O slívách obecně platí, že stromy rostou v nízkém až tzv. kompaktním tvaru – zpočátku s pravidelnou kulovitou korunou, jejíž tvar je však později třeba v tomto tvaru udržovat řezem.

Větévky mají kolce. Květy jsou menší, bílé a plody kulovité, někdy podlouhlé. Dužnina je měkké konzistence, většinou nakyslá a lpící na pecce. Mezi odrůdami slív můžeme vybírat od velmi raných až po velmi pozdní. Například:

Ialomita

Velmi raná cizosprašná slíva pochází z Rumunska, vznikla jako kříženec odrůd Althanova a Early Rivers.

Vzrůstnost stromu je střední, korunu tvoří středně hustou. Plod je středně velký, z bočního pohledu kruhovitý, z čelního souměrný. Základní barva slupky je po odstranění ojínění tmavě modrá. Dužnina má žlutavě zelenou barvu, je středně tuhá, středně šťavnatá.

Slíva Ialomita

Slíva odrůdy Ialomita

Chuť má sladce navinulou až navinule sladkou, jen málo aromatickou, pouze průměrnou. Pecka je z bočního pohledu kruhovitá, z čelního elipsovitá, k dužnině částečně přilnavá. Plodnost je velká.

Lze ji sázet ve všech oblastech, v okrajových na chráněná stanoviště. Vůči šarce švestek je tolerantní.

Opal

Velmi raná samosprašná slíva je původem ze Švédska, kde byla vyšlechtěna křížením odrůd Early Favorit a Oullinská Renklóda.

Strom roste středně silně až silně, korunu tvoří středně hustou. Plod je středně velký až velký, z bočního pohledu má elipsovitý tvar. Základní barva slupky je po odstranění ojínění zelenožlutá. Na většině povrchu plodu ji překrývá světle fialové až fialové líčko.

Opal, slíva

Slíva odrůdy Opal

Dužnina má barvu žlutou, je měkká, středně až velmi šťavnatá, sladká, dobrá až velmi dobrá. Pecka k dužnině částečně přilnává. Plodnost je velká, někdy může mít sklon k přeplozování. Plody, které na stromě dozrávají postupně a jsou velmi náchylné na otlačení, se nejlépe využijí jako stolní ovoce. Vůči šarce švestek je tolerantní.

Bryská

Raná cizosprašná slíva. Jedná se o starou odrůdu původem z Francie.

Strom roste středně bujně až bujně, koruna je středně hustá až hustá a její habitus vypřímený až polovzpřímený. Plod je malý, z bočního pohledu tvarem zploštělý. Základní barva slupky je po odstranění ojínění fialovomodrá.

Bryská

Slíva Bryská

Dužnina je žlutavě zelená, měkká až středně tuhá a mnoho až velmi mnoho šťavnatá. V chuti je vynikající, sladká až velmi sladká, aromatická. Dužnina na pecce neulpívá. Plodnost je velká až velmi velká.

Není náročná na podmínky stanoviště, v okrajových oblastech sázíme na chráněné pozemky. Proti šarce je středně odolná.

Malvazinka

Tato raná cizosprašná slíva se sklízí probírkou. Pochází z Anglie.

Strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří vzpřímený až polovzpřímený. Plod je velký, z bočního pohledu tvarem kruhovitý, z čelního souměrný. Základní barva slupky je po odstranění ojínění světle fialová, na osluněné straně se vyskytuje výrazné zářivě červené líčko, někdy až tmavě fialové, což dodává plodu na atraktivnosti.

Odrůda slívy Malvazinka

Slíva Malvazinka

Dužnina je žlutá, tuhá, středně až velmi šťavnatá, v chuti navinule sladká, při plném vyzrání až sladká, průměrně aromatická, dobrá však až při plném vyzrání plodů. Pecka je velmi dobře odlučitelná od dužniny. Plodnost je pozdější, středně velká až velká. Vyniká především svými velmi atraktivními plody, i když spíše pouze průměrné chuti.

Při pěstování na bujně rostoucích myrobalánových podnožích nesnáší příliš hluboký řez, reaguje na něj tvorbou velkého množství vlků a malou plodností. Je středně odolná proti šarce.

Vítek

Velmi pozdní slíva (durancie) vznikla v České republice jako semenáč neznámého původu.

Strom roste středně bujně až bujně. Plod je malý až středně velký, z bočního pohledu tvarem protáhlý. Základní barva slupky je po odstranění ojínění tmavě modrá.

Dužnina je žlutavě zelené barvy, středně tuhá, středně až velmi šťavnatá, v chuti navinule sladká až sladká, s typicky mírně nahořklým aroma durancií, velmi dobrá. Pecka není od dužniny odlučitelná. Plodnost je pozdější, velká.

Slíva Vítek

Slíva, odrůda Vítek

Jedná se o zcela nenáročnou odrůdu, která nám bude dobře prospívat a plodit i v těch velmi okrajových podmínkách bez specifických nároků na podmínky stanoviště. Je středně odolná proti šarce.

Horňácká Durancie

Patří mezi pozdní až velmi pozdní slívy (durancie). Je samosprašná. Zraje shodně s předchozí odrůdou. Je původní českou odrůdou vzniklou jako semenáč neznámého původu.

Strom roste bujně, hodně vzpřímeně, je nezbytné provádět letní řez a snažit se co nejvíce otevírat korunu, která je středně hustá až hustá. Plod je malý, z bočního pohledu protáhlý. Základní barva slupky je po odstranění ojínění fialovomodrá.

Slíva Horňácká Durancie

Horňácká Durancie

Dužnina je žlutavě zelená, středně tuhá až tuhá, velmi šťavnatá; v chuti navinule sladká až sladká s typickou mírně nahořklou příchutí, velmi dobrá. Pecka k dužnině silně přilnává. Do plodnosti nastupuje pozdě, pak plodí středně mnoho až více.

Není nijak náročná, lze ji pěstovat v běžných i okrajových podmínkách bez speciálních požadavků na agrotechniku.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

11. 10. 2024

Na podzim množíme trvalky, sázet se dají i koncem řijna

Podzim využijeme pro množení zejména takových druhů trvalek, které kvetou na jaře či počátkem léta. Vysadíme je poté tak, aby stihly zakořenit.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x