Třešně, které dávají půvab krajině a selským zahradám

27. 8. 2021

Mezi ovocné stromy, které zdobí krajinu Česka, jistě patří třešeň. Na semenných podnožích a vyšším kmeni se třešně dožívají vysokého věku.

A také další vlastnosti třešně pomohly takovým stromům, aby se staly nepřehlédnutelnými:

  • Třešeň (Prunus avium) většinou netrpí kalamitními chorobami ani škůdci.
  • Přirozeně řídké koruny nepotřebují obvykle pravidelné každoroční ošetření řezem.
  • Krása stromů vynikne v období vegetačního klidu i během vegetace. Zejména kvetení a podzimní barvy listů se zapisují do srdcí obdivovatelů rázu české krajiny.
Nádherné podzimní vybarvení třešně

Podzim

Vedle původního botanického druhu třešně ptačí, kterou většinou šíří ptactvo, mají v krajině větší zastoupení roztroušené extenzivní sady, alejové nebo solitérní stromy ušlechtilých odrůd třešní. Mnohé ze starších neztratily na svém významu ani dnes, zvláště pro integrované a ekologické účely pěstování.

Sortiment třešní je velmi široký, čítá více než sto odrůd včetně nověji vyšlechtěných ovocnáři v Holovousích.

Třešeň v květu

Jaro

Třešním se v podmínkách České republiky daří. Pro pěstování jsou zvlášť vhodné středně těžké až lehčí, přiměřeně vlhké propustné půdy v nadmořské výšce do 350 m, kde je roční teplota okolo 8 °C a úhrn ročních srážek dosahuje 650 milimetrů.

Nesnášejí mrazové kotliny, vysokou hladinu podzemní vody ani zamokřená stanoviště, kde jsou poškozovány mrazy v době kvetení. V těchto lokalitách jsou navíc postihovány klejotokovou rakovinou a někdy stromy předčasně odumírají na asfyxii („zadušení“ kořenů).

Ojíněný třešňový sad

Ojíněná třešňovka

Polohy pro třešně by měly být mírně svažité, chráněné od severu. Velmi vhodné jsou jižní svahy jako nejteplejší a nejvíce osluněné.

Čím jsou třešně jedinečné

Při pěstování třešní v širokých sponech, u málo frekventovaných komunikací v alejích a roztroušených sadech se dlouhověkost stromů s přirozeně velkou korunou ukazuje jako přednost. S tím souvisí i štěpování vybraných odrůd třešní na bujně rostoucí generativní (semenné) podnože, zejména ptáčnici.

Třešeň odrůdy Karešova

Raná srdcovka Karešova

Třešně jsou mimořádně cenným ovocem, určeným zejména k jídlu, doplňkově i pro zpracování na kompoty, šťávy, ovocné destiláty).

Stromy spolehlivě kotví v půdě díky hluboké kořenové soustavě, což dovoluje v pozdějších letech pěstovat třešně bez trvalé opěrné konstrukce nebo kůlu, aniž by se vyvracely.

  • Třešně, které nejsou ve větších monokulturách, až na výjimky neohrožují ve velkém měřítku škůdci ani netrpí závažnými chorobami, jak to známe například u višní nebo meruněk. To spolu s možnostmi ekologického způsobu pěstování a produkce bioovoce považuji za zásadní.

Pokud pěstujeme kvalitní rané třešně zrající v prvním až druhém třešňovém týdnu, například odrůdy Aranka, Burlat, Karešova, Kaštánka, a stihneme je včas sklidit, nebývají napadány vrtulí třešňovou, která způsobuje známou červivost plodů.

Na konci svého života jsou stromy naštěpovaných odrůd i původních planých ptáčnic významným zdrojem kvalitního dřeva využívaného k nejrůznějším účelům.

  • Třešeň se v krajině už dávno vyprofilovala nejen jako ovocný, ale též okrasný strom s výraznou sadovnickou a krajinářskou hodnotou.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x