Tamara, Fabiola, Christiana, Kasandra. Pěkné třešně

8. 5. 2019

Třešeň pokládají někteří znalci za domácí evropský druh, jiní za její pravlast považují Asii. Všeobecné oblibě se  těší hned z několika důvodů.

Z významnějších ovocných druhů zraje nejdříve, první zralé třešně se objevují v teplejších oblastech na přelomu května a června. Třešně skvěle chutnají čerstvé, ovšem uchované v kompotu vynikají jako celoroční sladká lahůdka. Můžeme je využít například i pro tvůrčí přípravu džemů, likérů i jako mraženou surovinu.

Třešně na zahradě

Při pamatujeme na kombinaci odrůd, které současně kvetou a vzájemně se dobře opylují. Pozdě kvetoucí třešně je možno vysazovat v kombinaci s raně kvetoucími višněmi.

Třešně jsou většinou cizosprašné, přičemž některé odrůdy se v důsledku inkompatibility mezi sebou neopylují (např. Granát – Kordia). V současnosti se hlavně v zahraničí, ale i v Česku objevují samosprašné odrůdy (Halka, Stella, Lapins ad.), avšak cizosprašné stále převládají.

Třešně jsou náročné na stanoviště, zejména z hlediska jejich náchylnosti na poškození dřeva, pupenů a květů mrazem.

  • Nesnáší mrazové kotliny a stanoviště vystavená mrazivým severním větrům.
  • Vyžadují teplé polohy, půdy hluboké s dostatkem vápníku, lehčí, propustné, ne příliš suché.
  • Nesnáší vyšší hladinu podzemní vody a zamokřená stanoviště, kde stromy namrzají, trpí klejotokem a odumírají.

Podnože pro třešně včera a dnes

V minulosti byly používány převážně generativně množené podnože (řada P-TU-), na nichž naštěpované odrůdy rostou velmi bujně. Nyní jsou mimo „ptáčnic“ ve Státní odrůdové knize zapsány i slabě rostoucí podnože (řada P-HL-, ad.), vhodné pro pěstování třešní v nízkých tvarech.

Jarní i podzimní výsadba třešní

Výsadba je možná v podzimním období i na jaře. Postupujeme podle obvyklých zásad. V prvních (4–5) letech stromky vyžadují výchovný řez, důležitý pro zapěstování koruny podle zvoleného pěstitelského tvaru. Později pěčujeme o strom řezem udržovacím.

  • Většinou třešně přirozeně vytvářejí méně zahuštěné až řidší koruny, které kladou nižší nároky na řez. Udržovací řez je však nezbytností, protože při jeho vynechání dochází v pozdější době k zastavení růstu stromů a tím ke snížení kvality plodů, zejména jejich velikosti.

Jak poznáme zralost třešní

Správnou dobu zralosti poznáme nejlépe podle typické barvy odrůdy.

  • Tmavé odrůdy mají barvu od červené přes tmavě červenou až po téměř černou.
  • Pestré odrůdy mají základní barvou žlutou s různě velikým červeným líčkem.

Zralé plody jsou méně tuhé, šťavnaté, od navinule sladké chuti až po velmi sladkou; jsou více či méně aromatické. Sklizeň uspíšíme i o několik dnů, jestliže hrozí nebezpečí větších dešťů. Sklízíme jednorázově, na zahrádkách v průběhu několika málo dnů dle potřeby. Sklizené plody uchováváme v chladnu, skladovatelnost je pouze několik málo dnů.

Novější odrůdy třešní

Pojďme si blíže představit čtveřici vybraných odrůd třešní. Byly vyšlechtěny ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu ovocnářském Holovousy a do Státní odrůdové knihy ČR zapsány v roce 2012.

Tamara

Středně raná tmavá chrupka, kříženec odrůd Krupnoplodnaja a Van. Doba začátku kvetení je raná až střední. Plody zrají v 5. třešňovém týdnu.  Strom roste slabě až středně bujně, habitus koruny je polovzpřímený. Květ je středně velký až velký, korunní plátky široce opakvejčité, nevýrazně se vzájemně dotýkají.

Tmavá chrupka Tamara

Středně raná tmavá chrupka Tamara zraje v pátém třešňovém týdnu

Plod je velký, tvarem ledvinovitý. Slupka tmavě červená, středně tlustá. Dužnina tuhá, tmavě červená, středně šťavnatá, v chuti výrazně sladká, aromatická, velmi dobrá. Šťáva purpurové barvy. Stopka je středně dlouhá a středně tlustá. Pecka je v porovnání k plodu malá až středně velká, široce elipsovitá. Plodnost je brzká, velká. Odolnost plodů proti pukání je střední. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i nejrůznější zpracování. Pro pěstování jsou vhodné všechny polohy. Ani na agrotechniku nemá zvláštní požadavky, vykazuje však vyšší citlivost k napadení houbou Monilia fructigena. Vzhledem ke slabšímu růstu je vhodná i do menších zahrádek. Odrůda je cizosprašná.

Fabiola

Středně raná tmavá chrupka, kříženec odrůd Van a Kordia. Doba začátku kvetení je raná. Plody zrají ve  4. třešňovém týdnu. Strom roste slabě, habitus koruny je polovzpřímený. Květ je středně velký, korunní plátky opakvejčité, překrývají se.

Fabiola roste pozvolna

Poměrně slabě rostoucí odrůda Fabiola se hodí do zahrádek

Plod je velký až velmi velký, tvarem srdčitý. Slupka je hnědočervená; tlustá. Dužnina je středně tuhá, červená, středně až velmi šťavnatá; chuť má navinule sladkou až sladkou, dobře aromatickou, dobrou až velmi dobrou. Šťáva je červená. Stopka je středně dlouhá a středně tlustá. Pecka je v porovnání k plodu středně velká, široce elipsovitá. Plodnost je brzká, velká. Odolnost plodů proti pukání je střední. Odrůda vyniká velikostí a atraktivitou plodů, které jsou univerzálně využitelné. Vzhledem k vyšší citlivosti na poškození květů jarními mrazíky volíme spíše teplé polohy, ve vyšších zásadně chráněná stanoviště. Protože poměrně slabě roste, je vhodná i do menších zahrádek. Je cizosprašná.

Christiana

Raná tmavá chrupka, kříženec odrůd Van a Kordia. Doba začátku kvetení je velmi raná až raná. Plody zrají ve 3. až 4. třešňovém týdnu. Strom roste středně bujně, habitus tvoří rozložitý. Květ je středně velký, korunní plátky kruhovité, nevýrazně se vzájemně dotýkají.

Christiana málokdy puká

Christiana je cizosprašná odrůda s velkou odolností proti pukání plodů za deště

Plod je středně velký až velký, tvarem zploštělý. Slupka je hnědočervená; středně tlustá. Dužnina je středně tuhá, červená, středně šťavnatá; její chuť je navinule sladká až sladká, velmi aromatická, velmi dobrá až výborná. Šťáva má červenou barvu. Stopka je středně dlouhá a středně tlustá. Pecka je v porovnání k plodu malá až středně velká, široce elipsovitá. Plodnost je brzká, velká. Vyniká výbornou chutí plodů, které jsou vhodné nejen pro stolní použití, ale i nejrůznější zpracování. Na podmínky stanoviště ani agrotechniku neklade speciální požadavky. Výhodou je velká odolnost proti pukání plodů za deště. Odrůda je cizosprašná.

Kasandra

Velmi raná až raná tmavá polochrupka, kříženec odrůd Burlat a Sunburst. Doba začátku kvetení je velmi raná až raná. Plody zrají ve 2. třešňovém týdnu. Strom roste bujně, koruna tvoří vzpřímený habitus. Květ je velký až velmi velký, korunní plátky široce opakvejčité, překrývají se.

Kasandra odolná vůči vrtuli třešňové

Kasandra, odrůda, kterou není nutno ošetřovat proti vrtuli třešňové

Plod je velký, srdčitého tvaru. Slupka má hnědočervenou barvu; je středně tlustá. Dužnina je měkká až středně tuhá, červená, středně až velmi šťavnatá; v chuti je sladká, velmi aromatická, dobrá až výborná. Šťáva je červená. Stopka je dlouhá a středně tlustá až tlustá. Pecka je v porovnání k plodu středně velká až velká, elipsovitá. Plodnost je brzká, velká. Odolnost plodů proti pukání je nízká. Patří k raně zrajícím třešním s velmi kvalitními plody určenými spíše pro přímý konzum. Vzhledem k brzké době zrání ji není nutno ošetřovat proti vrtuli třešňové (červivost třešní). Je však náchylná na pukání plodů za deště, takže je vhodná pro pěstování na sušších stanovištích, případně pro pěstování s nadkrytím folií. Je cizosprašná.

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 5/2013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

28. 2. 2020

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy