Jak chutnají třešně dávných odrůd: Vítovka, Srdcovka, Perla

8. 5. 2022

Rané třešně stěží někdo odmítne. Po dlouhé zimě to bývá první sklizeň, první ochutnávka. Nejsou červivé. Jen je třeba krotit kosy a špačky.

Vítovka molitorovská

Na území České republiky vznikaly výborné třešňové odrůdy. Rané třešně Vítovky molitorovské na stromě zčervenají kolem 10. června. Plody nepadají a během následujících 14 dní zčernají a stanou se pravou lahůdkou mezi ranými třešněmi.

Rané třešně Vítovky molitorovské

Už tyhle plody Vítovky molitorovské byly chuťovka, ale když úplně zčernají, jsou ještě lepší

Odkud pocházejí a kdy vznikly, to nikdo neví. Již v 19. století byla považována za starou známou odrůdu a jméno dostala podle velkostatku Molitorov, kde tradičně patřila do trojice nejdůležitějších odrůd.

Pro svou velkou a pravidelnou plodnost byla Vítovka molitorovská dlouhou dobou stálici mezi třešněmi všude v Čechách i na Moravě. Obecný soumrak nad měkkými třešněmi a menší plody způsobily její postupný ústup ze slávy.

Srdcovka přeúrodná

Měkkých třešní – srdcovek – bývalo v minulosti více než chrupek. Dnes je tomu naopak. Běžně se množí už jen Kaštánka a Karešova. Novošlechtění v podobě srdcovky nepřichází v úvahu. Velkoprodukční sady vyžadují pouze třešně schopné dálkové přepravy. Měkké rané třešně jsou chuťově jiné než chrupky a do marmelád nebo šťáv poskytují lepší surovinu.

Srdcovka přeúrodná patří mezi takzvané pestré srdcovky. Ani v době nejvyšší zralosti plody neztmavnou.

Chceme-li zkusit jinou třešňovou chuť, jsme odkázáni pouze na staré odrůdy. Koneckonců Kaštánka pamatuje královnu Viktorii jako mladé děvče a Karešova Císaře Josefa jako docela svěžího pána.  Srdcovka přeúrodná nikdy nebyla hvězdou velkosadů.

Na pestré třešni vytvoří otlak nehezkou hnědou skvrnu a to kupec nerad. Zato malé zahrady, odkud bylo blízko na stůl, se bez ní neobešly. Pro jemnou chuť a velké úrody bývala tak všeobecně rozšířena, že se dodnes neví, kde a kdy vznikla. Lidé, kteří ji mají na zahradě dodnes, ji špačkům rozhodně nepřenechají.

Rané třešně ve směsi

Takto pestrá bývala nabídka třešní. Stejně pestré jsou i chutě jednotlivých odrůd.

  • Snad Vítovce molitorovské i Srdcovce přeúrodné místo v prioritním záchranném sortimentu zajistí, že si k nim budou nacházet cestu milovníci dobrých třešní.

Perla z Bězdězu neznámá

Příznivci dávných odrůd z Mělnicka svého času jednu taktovou historicky dobrou třešeň objevili. Perlu z Bezdězu. Podle pamětnice výsadby dochovaného stromu, to bývala ve třicátých letech minulého století naprosto běžná odrůda. Přesto o ní existuje málo informací.

Perla z Bezdězu

Velká raná třešeň, která zraje až do června, to je Perla z Bezdězu

Tvůrci a provozovatelé programu Českého svazu ochránců přírody zaměřeného na znovuoživení vybraných starých ovocných odrůd budou vděční za každou zprávu o Perle z Bezdězu. Pište na mailovou adresu ec.meluzinazavináčvolny.cz.

Na oplátku kontakty pro zjišťování, kde kterou historickou odrůdu školkují.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x