
Pěstujeme višeň: odrůdy, podnož, umístění, řez koruny, sklizeň
12. 2. 2022Višeň pochází nejspíš z Orientu. Vždy se pěstovala méně než třešeň. Pěstitelé mohou vybírat do zahrady sladší stolní odrůdy a jiné kyselejší.
Do zahrady můžeme vybrat višně ze čtyř skupin podle barvy a chuti plodů. Co se odrůd týče, nejpočetnější zastoupení mají višně kyselky.
Připomeňme si, že plody višně kyselky charakterizuje tmavočervená až černočervená barva. Světle červené (pestré i žluté) jsou amarelky, tmavočervené plody má skupina sladkovišní a žluté nebo pestré jsou skleňovky.
Středně raná kyselka zraje ve 4. třešňovém týdnu. Strom má vzrůstnost středně bujnou až bujnou, jeho habitus je polovzpřímený.
Plod je malý, tvarem ledvinovitý, s krátkou až středně dlouhou a středně tlustou stopkou bez listenů. Slupka plodu je tmavě červená. Dužnina je také tmavě červené barvy, je středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti nakyslá, při plném vyzrání až sladce navinulá, poměrně aromatická, dobrá. Šťáva má červenou barvu. Pecka je v porovnání k plodu malá.
Plodnost je brzká, velká. Odrůda vyniká velkou plodností a poměrně kvalitními plody, které jsou aromatické, avšak celkem kyselé, proto vhodné spíše pouze pro konzervárenské zpracování.
Středně rané kyselky zrají ve 4. třešňovém týdnu. Strom roste středně bujně, habitus tvoří polovzpřímený.
Plod je středně velký, ledvinovitý, stopku má středně dlouhou až dlouhou a tenkou až středně tlustou, se středním počtem středně velkých listenů. Slupka plodu je tmavě červená. Dužnina má také tmavě červenou barvu, je měkká až středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti sladce navinulá, při plném vyzrání až navinule sladká, velmi aromatická, velmi dobrá až výborná. Šťáva je červeně zbarvená. Pecka je v porovnání k plodu středně velká.
Plodnost je středně brzká, středně velká. Jedná se o velmi kvalitní odrůdu, která je vhodná pro pěstování zejména v teplých oblastech, ve středně teplých sázíme pouze na chráněná stanoviště. Plody jsou velmi kvalitní a chutné, vhodné nejen pro konzervárenské zpracování, ale i pro použití jako stolní ovoce.
Středně raná amarelka (označovaná též jako přechodný typ mezi kyselkou a amarelkou) zraje ve 4. třešňovém týdnu. Strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří polovzpřímený.
Plod je velký, tvarem zploštělý, se stopku středně dlouhou až dlouhou a tenkou bez listenů. Slupka plodu je světle červená. Dužnina má červenou barvu, je měkká, velmi šťavnatá, v chuti sladce navinulá, při plném vyzrání až navinule sladká, s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin, dobře aromatická, velmi dobrá až výborná. Šťáva je pouze růžově zbarvená. Pecka je v porovnání k plodu malá až střední.
Plodnost je středně brzká, středně velká až velká. V současnosti nejraněji zrající odrůda višně z registrovaného sortimentu. Oproti ostatním se jedná o amarelku, světlejší a měkčí višeň s plody, které jsou univerzálně využitelné. Tyto jsou velmi dobré, osvěžující chuti.
Středně rané kyselky zrají ve 4. třešňovém týdnu. Vzrůstnost stromu je středně bujná, jeho habitus rozložitý.
Plod je malý až středně velký, kruhovitý, stopku má krátkou a tenkou bez listenů. Slupka plodu je tmavě červená. Dužnina je také tmavě červená, středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti navinule sladká, při plném vyzrání až sladká, velmi aromatická, výborná, připomínající spíše sladkovišně. Šťáva je červená. Pecka je v porovnání k plodu středně velká.
Plodnost je pozdnější, malá, maximálně středně velká. Je vhodná spíše do středně teplých oblastí, do chladnějších na chráněná stanoviště, v teplejších špatně roste a málo plodí.
Středně raná kyselka zraje v 5. třešňovém týdnu. Vzrůstnost stromu je silná až velmi silná, jeho habitus polovzpřímený.
Plod je středně velký až velký, tvarem ledvinovitý, stopku má velmi dlouhou a tenkou se středním počtem středně velkých listenů. Slupka má tmavě červenou barvu. Dužnina je středně tuhá, tmavě červená, velmi šťavnatá, v chuti sladce navinulá až navinule sladká, velmi dobrá. Šťáva je středně červená. Pecka je v porovnání k plodu středně velká.
Plodnost je brzká, velká. Odrůda vyniká velmi dlouhou stopkou plodů a dobrou kvalitou plodů vhodných jak pro přímý konzum, tak pro konzervárenské zpracování.
Pozdní kyselky zrají v 5. až 6. třešňovém týdnu. Strom má vzrůstnost slabou až středně bujnou, jeho habitus je vzpřímený.
Plod je malý, tvarem kruhovitý, se středně dlouhou až dlouhou a tenkou stopkou, na které je velký počet středně velkých až velkých listenů. Slupka plodu je hnědočervená. Dužnina je tmavě červené barvy, středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti nakyslá, při plném vyzrání až sladce navinulá, dobře aromatická, dobrá až velmi dobrá. Šťáva má červenou barvu. Pecka je v porovnání k plodu středně velká.
Plodnost je brzká, velká. Kvalitní odrůda, z registrovaného sortimentu má nejvyšší počet listenů na stopce plodu, proto v bedně po sklizni vypadá jako sklizená i s listy. Je vhodná pro pěstování ve všech oblastech.
Pozdní kyselka zraje v 6. až 7. třešňovém týdnu. Vzrůstnost stromu je středně bujná, jeho habitus vzpřímený.
Plod je velký, tvarem kruhovitý, jeho stopka je středně dlouhá a tenká, počet středně velkých listenů střední. Slupka plodu je tmavě červená. Dužnina je také tmavě červené barvy, je středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti kyselá až nakyslá, dobře aromatická, dobrá s typicky višňovou chutí. Šťáva má tmavě červenou barvu. Pecka je vzhledem k plodu středně velká.
Plodnost je brzká, velká až velmi velká. Fanal je poměrně stará odrůda, typická kyselka s plody velmi dobré kvality, určenými převážně pro konzervárenské zpracování, neboť pro přímý konzum jsou příliš kyselé. Vyniká velmi velkou plodností.
Pozdní kyselky zrají v 7. třešňovém týdnu. Strom roste středně bujně až bujně, jeho habitus je vzpřímený.
Plod je velmi malý, tvarem zploštělý, stopku má krátkou a tenkou, se středním počtem středně velkých listenů. Slupka plodu je tmavě červená. Dužnina má také tmavě červenou barvu, je středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti nakyslá až sladce navinulá, průměrně aromatická, pouze průměrně dobré chuti. Šťáva je červeně zbarvená. Pecka je v porovnání k plodu střední.
Plodnost je středně brzká, velká. Odrůda, jejíž největší předností je velmi hezký vzrůst stromu a téměř žádný sklon k vyholování větví. Nevýhodou je naopak velmi malá velikost plodů a jejich pouze průměrná kvalita a také vytváření dosti hustých korun, což klade zvýšené nároky na udržovací řez.
Pozdní kyselka zraje v 7. třešňovém týdnu. Strom roste středně bujně, habitus tvoří polovzpřímený.
Plod je středně velký až velký, tvarem zploštělý, stopku má středně dlouhou až dlouhou a tenkou, se středně velkým počtem velkých listenů. Slupka plodu je tmavě červená. Dužnina má červenou barvu, je středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti sladce navinulá, při plném vyzrání až navinule sladká, velmi aromatická, výborná. Šťáva je červená. Pecka je v porovnání k plodu středně velká.
Plodnost je pozdější, středně velká až velká. Vynikající pozdní višeň. Je vhodná pro pěstování zejména v teplých oblastech, ve středně teplých sázíme výhradně na chráněná stanoviště.
Velmi pozdní kyselky, zrají v 7. až 8. třešňovém týdnu. Vzrůstnost stromu je slabá, jeho habitus převislý.
Plod je středně velký, kruhovitý, stopku má středně dlouhou až dlouhou a tenkou. Nachází se na ni střední počet středně velkých listenů. Slupka plodu je hnědočervená. Dužnina je tmavě červené barvy, středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti kyselá až nakyslá, dobře aromatická, dobrá s typicky višňovou chutí. Šťáva je červená. Pecka je vzhledem k plodu středně velká.
Plodnost je středně brzká, velmi velká. Pravděpodobně nejstarší dosud pěstovaná kulturní odrůda ze všech ovocných dřevin, která je v současnosti stále hojně rozšířená a zachovává si své nesporné kvality.
Foto autor
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.