Švestka, pološvestka, slíva a jiné: odrůdy slivoní vhodné do zahrady
2. 8. 2020Většina odrůd slivoní pěstovaných na českém území geneticky vychází z druhu Prunus domestica, tedy ze slivoně švestky neboli švestky domácí.
Vedle švestek, pološvestek, slív, renklód a mirabelek existují další zajímavé skupiny slivoní. Například myrobalány, často považované za jiné peckoviny.
Též slivoň myrobalán, dříve myrobalán třešňový (latinsky Prunus cerasifera) měl v ovocnářství donedávna dominantní postavení především jako podnož pro ušlechtilé odrůdy slivoní nebo meruněk (pro ty jen na výsušných stanovištích). Před lety se množil z prodávaného osiva různého původu.
Především žlutoplodé typy myrobalánu se stále chybně označují za mirabelky nebo špendlíky.
Myrobalán má drobné žluté nebo růžové až červené plody. Čeští pěstitelé používají zejména myrobalány ze Slovenska.
Z generativních je to typ MY-BO-1 vyšlechtěný v Bojnici, z vegetativních MY-KL-A z podhůří Tater (Šlechtitelská stanice Klčov). Sadovnicky cenné (zejména v městské zeleni) jsou okrasné myrobalány (například červenolisté formy Prunus cerasifera Nigra nebo Prunus cerasifera Atropurpurea).
Prosazují se rovněž nověji vyšlechtěné i starší odrůdy velkoplodého myrobalánu atraktivní barvou, velikostí plodů a specifickou chutí. Stejně jako generativně množené podnožové myrobalány s drobnými plody se vyznačují vysokou tolerancí k virovým neštovicím (šarce švestky).
Je známa také pod názvy durančata nebo kadlata. Zejména na Moravě se uplatňuje jako generativní podnož pro ušlechtilé odrůdy slivoní nebo meruněk do těžších a vlhčích půd. Vedle tohoto semenáče lze jako podnož použít i vegetativně získané odkopky.
Má dobrou schopnost srůstat, odolává mrazům a naštěpované odrůdy spolehlivě plodí. Jde většinou o lokální typy (Malá durancie, Žlutá durancie) především v teplejších lokalitách.
Durancie jako velmi starý typ slivoní jsou typické bujným vzrůstem a dlouhověkostí. Významná je vysoká tolerance k virové šarce (existují klony, které dosud nebyly šarkou napadeny).
Z hlediska pomologicko-pěstitelského bývají zařazovány mezi slívy (Prunus domestica subsp. insititia var. juliana). Sladká dužnina je špatně odlučitelná od pecky. Při výrobě ovocného destilátu se zvláště na Slovácku přidávají do kvasu k pravým švestkám. Výborné jsou i pro zpracování na povidla a na sušení.
Prunus domestica subsp. insititia var. pomariorum má menší podlouhlé plody (nikoli kulaté, jak je tomu u podnožového myrobalánu, s nímž se v laické veřejnosti zaměňují). Někdy se stejně jako předchozí přičleňují k pomologické skupině slív.
Semenáče tohoto i jiných typů špendlíků sloužily i jako podnož pro nejrůznější odrůdy slivoní.
Foto autor
Rajčata, papriky, cukety a další zeleninové plody sklízíme průběžně tak, aby je nepoškodily první mrazíky.