Lze uchovat třešně jako dobré sušené ovoce?

12. 7. 2020

Málokdy jsou k mání sušené třešně. Domácím sušením můžeme vyzkoušet, zda odrůda, která plodí na naší zahradě, se k tomuto způsobu konzervace hodí.

Třešně jsou kvalitním tuzemským ovocem, jedním z mála, které přichází na trh už začátkem léta. Zejména rané srdcovky mají krátkou uchovatelnost.

Na stromě usušené třešně odrůdy Kordia,

Plody odrůdy Kordia usušené přirozenou cestou na stromě

Od konzervace třešní sušením odrazuje vysoký obsah vody v dužnině, relativně větší podíl pecky a často i chuť sušených plodů, která je ve srovnání s jiným ovocem většinou méně výrazná.

Bývají však roky, kdy některé pozdní chrupky dozrávají v příznivém slunečném počasí. Nesklizené, třeba pozapomenuté, třešně se mohou „předsušit“ už na stromě.

Týká se to v prvé řadě české odrůdy Kordia s vysokým podílem refraktometrické sušiny (rozpustného cukerného obsahu).

Jistější je však nechat plody přezrát na stromě a dosušit je proudem teplého vzduchu ve vhodné sušičce. Takto konzervované chutnají výborně.

Předpokladem ke konzervaci sušením jsou zcela zdravé, nečervivé plody, bez napadení vrtulí třešňovou, prosté moniliové hniloby.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

5. 2. 2023

Angrešt a rybíz prosvětlíme, aby nezestárly

Angrešt a rybíz můžeme stále ještě prosvětlovat, ale řez do starého dřeva je nutné ukončit do poloviny února, neboť po tomto termínu již začíná proudit míza.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x