Lze uchovat třešně jako dobré sušené ovoce?

12. 7. 2020

Málokdy jsou k mání sušené třešně. Domácím sušením můžeme vyzkoušet, zda odrůda, která plodí na naší zahradě, se k tomuto způsobu konzervace hodí.

Třešně jsou kvalitním tuzemským ovocem, jedním z mála, které přichází na trh už začátkem léta. Zejména rané srdcovky mají krátkou uchovatelnost.

Na stromě usušené třešně odrůdy Kordia,

Plody odrůdy Kordia usušené přirozenou cestou na stromě

Od konzervace třešní sušením odrazuje vysoký obsah vody v dužnině, relativně větší podíl pecky a často i chuť sušených plodů, která je ve srovnání s jiným ovocem většinou méně výrazná.

Bývají však roky, kdy některé pozdní chrupky dozrávají v příznivém slunečném počasí. Nesklizené, třeba pozapomenuté, třešně se mohou „předsušit“ už na stromě.

Týká se to v prvé řadě české odrůdy Kordia s vysokým podílem refraktometrické sušiny (rozpustného cukerného obsahu).

Jistější je však nechat plody přezrát na stromě a dosušit je proudem teplého vzduchu ve vhodné sušičce. Takto konzervované chutnají výborně.

Předpokladem ke konzervaci sušením jsou zcela zdravé, nečervivé plody, bez napadení vrtulí třešňovou, prosté moniliové hniloby.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x