Léto na dohled: Rané odrůdy třešní dozrávají v červnu

29. 5. 2022

Časné odrůdy třešní zrají jako první ovocný druh tzv. velkého ovoce. Velmi oblíbené, chutné, osvěžující plody otevírají dveře létu.

Zahrádkáři třešně vždy s oblibou pěstovali a pěstují, což je dáno nejen poměrně nízkou náročností třešně na pěstování, ale čím dál tím víc také vysokou cenou ovoce na trhu.

Třešně využíváme jako stolní ovoce, můžeme je zpracovávat na kompoty, nejrůznější marmelády, džemy, dřeně, šťávy, mohou se také mrazit, vyloučené není ani sušení třešní.

Připomeňme si odrůdové charakteristiky trojice raných tmavých chrupek, které dozrávají ve čtvrtém třešňovém týdnu. Za příznivého počasí se třešňové týdny počítají již od konce května. Odlišnosti ve vlastnostech stromu nebo plodu nejsou velké, přesto mohou hrát roli při výběru k výsadbě.

Odrůdy třešní: Debora

Odrůda Debora

Debora

Česká středně raná tmavá chrupka, zraje ve 4. třešňovém týdnu. Strom roste středně bujně, habitus tvoří polovzpřímený.

Plod je středně velký až velký, tvarem kruhovitý, stopku má středně dlouhou až dlouhou a středně tlustou. Slupku má středně tlustou, tmavě červené barvy. Růžově zbarvená, středně tuhá, středně šťavnatá dužnina chutná sladce navinulá až navinule sladce, má vyrovnaný poměr cukrů a kyselin, je velmi aromatická, velmi dobrá. Šťáva má růžovou barvu. Pecka je středně velká až velká.

Plodnost je středně brzká, velká. K velmi dobrým vlastnostem rané odrůdy třešní Debora patří skutečnost, že je odolná proti pukání plodů za deště během dozrávání třešní.

Chrupka odrůdy Early Korvik

Třešně Early Korvik

Early Korvik

Česká středně raná tmavá chrupka zraje rovněž ve čtvrtém třešňovém týdnu. Vzrůstnost stromu je středně bujná, habitus tvoří polovzpřímený.

Velký, tvarem srdčitý plod má stopku dlouhou a tenkou až středně tlustou. Slupka je tmavě červená, středně tlustá. Dužninu charakterizujeme jako středně tuhou až tuhou, tmavě červenou, středně šťavnatou. Chutná dobře: sladce navinule až navinule sladce, má mírně nahořklé aroma. Šťáva má purpurovou barvu. Pecka je středně velká. Chrupka Early Korvik patří mezi velmi plodné.

Vyniká velkou odolností proti pukání plodů za deště. Za pozornost stojí též odolnost vůči monilinii plodů. Odrůda poskytuje tržní ovoce dobré kvality určené pro nejrůznější zpracování nebo na stůl v čerstvém stavu.

Odrůdy třešní: Granát

Raná chrupka Granát

Granát

Stará česká středně raná tmavá chrupka, zraje ve čtvrtém třešňovém týdnu. Strom roste středně bujně, habitus tvoří polovzpřímený.

Plod je středně velký až velký, srdčitý, stopku má středně dlouhou, tenkou. Slupka je středně tlustá, hnědočervená. Dužnina je růžová, středně tuhá až tuhá, středně šťavnatá, sladce navinulá až navinule sladká, poměrně aromatická, dobrá až velmi dobrá. Šťáva je červená. Pecka je velká.

Plodnost je brzká, velká, někdy mírně střídavá. Díky středně bujnému růstu a dobré plodnosti se odrůda třešní Granát hodí rovněž pro pěstování na generativně množených podnožích. Z této možnosti vyplývá, že odrůdu lze pěstovat také v ne úplně rozlehlých zahradách. Proti pukání plodů za deště je středně odolná.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x