Dvě pozdní odrůdy broskvoní s plody nejlepšími v plné zralosti

19. 5. 2021

Ve Státní odrůdové knize najdete desítky odrůd broskvoní. Od roku 2014 jsou v ní zapsány i dvě pozdní odrůdy s podobnými vlastnostmi.

Mirkos

Pozdní odrůda, dozrává koncem srpna. Vzrůstnost stromu je středně silná, habitus tvoří polovzpřímený až rozložitý. Květy broskvoní Mirkos jsou růžovitého typu.

Plod je středně velký až velký, tvarem kruhovitý, při pohledu na kališní vrchol souměrný. Slupku má středně tlustou, řídce až středně hustě plstnatou; středně silně přilnavou k dužnině. Její základní barva je krémově žlutá s celoplošně nanesenou černavě červenou krycí barvou na většině povrchu plodu. Dužnina je žlutá, středně tuhá, nevláknitá.

Mirkos

Broskve odrůdy Mirkos

Tato odrůda broskvoní vyniká atraktivností a tuhostí plodů, které se ani při delší přepravě neotlačují, vysokou plodností a dobrými chuťovými vlastnostmi, jež se nejlépe projeví, pokud necháme poměrně brzy se vybarvující plody plně vyzrát na stromě.

Broskev odrůdy Mirkos má chuť dostatečně aromatickou, je sladká, dobrá, hlavně při plném vyzrání. Pecka je kruhovitá, v porovnání k plodu středně velká, k dužnině nepřilnavá. Náchylnost k praskání pecky není nebo je velmi nízká, k opadu plodů před sklizní není nebo je velmi slabá.

Redbuz

Pozdní odrůda broskvoní dozrává koncem srpna. Strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří polovzpřímený. Květ je růžovitý.

Plod dosahuje střední až velké velikosti, tvarem je elipsovitý, při pohledu na kališní vrchol nesouměrný. Slupka těchto broskvoní je středně tlustá až tlustá, středně hustě až hustě plstnatá, silně přilnavá k dužnině. Základní barva slupky je zelenavě žlutá s celoplošně nanesenou tmavě červenou krycí barvou na většině povrchu plodu. Dužnina má žlutou barvu, je středně tuhá, nevláknitá.

Redbuz

Broskve odrůdy broskvoní Redbuz

Odrůda vyniká tuhostí a vybarvením plodu i vysokou plodností. Pro dosažení vynikajících chuťových vlastností je vhodné nechat plody plně vyzrát na stromě.

Broskev odrůdy Redbuz je velmi aromatická, sladká, velmi dobrá. Pecka má opakvejčitý tvar, v porovnání k plodu je středně velká až velká, k dužnině nepřilnavá. Náchylnost k praskání pecky není nebo je velmi nízká, k opadu plodů před sklizní není nebo velmi slabá.

Foto autor

Zdroj Ovoce 2020; vydal UKZUZ

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 5. 2024

Biologická ochrana rostlin bude čím dál tím užívanější

Problémem chemické ochrany proti škůdcům je možný výskyt zdraví škodlivých reziduí ve sklízených výpěstcích. Riziko roste zejména při nesprávném načasování nebo při nadměrné koncentraci preparátu. Stále významnějšími se proto stávají možnosti biologické ochrany rostlin.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x