Mrazuvzdorné odrůdy ovocných dřevin řeší teplotní nepřízeň

31. 10. 2022

Zahrádkářský trh s ovocnými výpěstky je naštěstí poměrně pružný a každoročně nabízí i zajímavé mrazuvzdorné odrůdy.

Díky tomu si každý zahrádkář přijde na své i v oblastech, ve kterých jsou podmínky pro pěstování ovoce náročné právě kvůli chladným teplotám.

Níže popsané odrůdy mají dva společné jmenovatele:

  • Pocházejí ze šlechtitelských programů zemí bývalého Sovětského svazu. Ty se vždy vyznačovaly vysokou úrovní šlechtění, kterou si od dob Mičurina zachovaly až dodnes.
  • Jedná se o mrazuvzdorné odrůdy.

Šlechtění se v bývalém Sovětském svazu nevěnoval pouze Mičurin. Výzkumných pracovišť bylo velké množství rozmístěných po celé zemi. Po rozpadu Sovětského svazu na jednotlivé samostatné republiky přešla výzkumná pracoviště pod jejich správu a postupně buď zanikly, přetransformovaly se, nebo v šlechtitelské práci pokračují dodnes.

Z těchto ústavů pochází velké množství odrůd, které se sice na globálním trhu v tvrdé konkurenci marketingově příliš neprosadily, jejich místní význam je však nepopiratelně velký.

Mrazuvzdornost odrůd ovocných dřevin je v České republice zvlášť důležitá. Území České republiky leží na okraji evropského koridoru intenzivního pěstování ovoce a pro některé druhy jsou limitními již jižní oblasti republiky. Navíc je celá země velmi členitá, nacházejí se v ní všechny typy lokalit od teplých nížin po chladné hornaté severské oblasti.

Mrazuvzdorné odrůdy slivoní, meruněk, broskví, třešní a višní

Slivoně

  • Ave

Jde o perspektivní estonskou odrůdu, která velmi připomíná odrůdu Viktorie. Ve srovnání s ní je však odolnější vůči chladu a nemocem.

Plodí brzy, bohatě a spolehlivě. Je částečně samosprašná, ale lepší a stabilnější úrodu přináší při opylení vhodnými odrůdami. Mezi ně řadíme například odrůdy Victorie, Duke of Edinburgh či Ema Leperman. Lze však předpokládat, že ji opylí i většina u nás rozšířených odrůd.

Plody jsou purpurově červené barvy, střední až větší velikosti a dosahují hmotnosti okolo 40 gramů. Vynikají velmi dobrou chutí.

  • Kolonovidnaja

Je jednoznačně zajímavým zpestřením sortimentu slivoní. Označujeme ji přívlastkem sloupovitá. Je to středně raná odrůda, charakteristická mohutnou hustou korunou a vertikálním způsobem růstu.

Stromy jsou střední velikosti, odolné vůči chladu a nemocem a velmi dobře plodí.

Opylovačů této odrůdy je opět několik, ze sovětských odrůd jsou to například Kavkazská švestka nebo Kometa.

Plody jsou dost velké a dosahují hmotnosti až 45 gramů. Slupka je purpurově zbarvená a dužnina narůžovělá. Chuť plodů je polosladká, velmi dobrá a osvěžující.

Meruňky

  • Kaunas

Jde o kvalitní lotyšskou odrůdou. Stromy jsou střední velikosti, vynikají vysokou mrazuvzdorností a odolností vůči chorobám. Odrůda je samosprašná a dosahuje dobré úrody.

Plody dozrávají v druhé polovině července. Jsou velké, o hmotnosti 50–60 gramů. Povrch slupky je světle oranžový, posetý množstvím charakteristických červených teček. Dužnina je pevná, středně šťavnatá, dobré chuti  a snadno se odděluje od pecky.

  • Krasnosciokij

Jedná se o pozdní ukrajinskou odrůdu.

Plody dozrávají v první polovině srpna. Jsou velké a dosahují hmotnosti 50–60 gramů. Slupka je oranžové barvy a je částečně pokrytá červeným tečkováním. Dužina je syté oranžové barvy, dostatečně pevná i šťavnatá, dobré chuti a s dobře oddělitelnou peckou.

Odrůda je samosprašná a spolehlivě odolná vůči mrazům.

  • Moskovskaja Velikaja

Je samosprašná, velkoplodá a odolná ruská odrůda. Dozrává v druhé polovině července, plodí velké plody o hmotnosti až 60 gramů.

Slupka je oranžová, často s rozmytým červeným líčkem. Dužina je pevná, středně šťavnatá, chutná, s dobře oddělitelnou peckou.

Odrůda je úrodná a vysoce odolná vůči mrazům.

Mrazuvzdorná odrůkdy meruněk Moskovskaja velikaja

Moskovskaja velikaja

Broskve

  • Dneprovskij

Patří mezi ukrajinské mrazuvzdorné odrůdy. Tvoří širší koruny s dobrými úhly odklonu kosterních větví.

Plody dozrávají v první polovině srpna. Jsou středně velké, uniformní velikosti a průměrné hmotnosti kolem 80 gramů. Základní barva plodu je krémově žlutá, téměř po celém povrchu ji však překrývá intenzivní červeň. Dužnina má bílou barvua  je velmi šťavnatá a sladká. Je dobře oddělitelná od pecky.

Ochlupení plodů je sametové, velmi jemné a snadno stíratelné z povrchu slupky.

Odrůda je samosprašná a vyniká vysokým stupněm mrazuvzdornosti.

  • Shevčenko

Také patří mezi ukrajinské odrůdy a je nenáročná na pěstování.

Plody dozrávají v polovině srpna. Jsou středně velké, oválné, průměrné hmotnosti kolem 80 gramů. Slupka je tenká, elastická, s jemným a dobře odstranitelným ochlupením. Základní bílokrémové zbarvení slupky je překryto rozmytou červení.

Dužnina je bílé barvy, je šťavnatá a dobře oddělitelná od pecky. Chuť plodů je velmi dobrá až vynikající, vyniká harmonicky vyváženým poměrem cukrů a kyselin.

Odrůda je samosprašná, vysoce odolná vůči mrazům.

  • Sočnaja

Je velmi cenná ukrajinská odrůda, která vyniká vysokou úrodností a krásným vzhledem plodů.

Roste bujně, brzy vstupuje do plodnosti, která je pravidelná a vysoká. Odrůda je samosprašná a květy jsou odolné vůči mrazům.

Plody dozrávají v první polovině srpna, jsou velké kolem 150 gramů, velmi šťavnaté, sladké s aromatickou chutí. Jsou vhodné na přímý konzum, kompotování i moštování.

Odrůda je vhodná i do našich okrajových oblastí.

Mrazuvzdorné odrůdy: broskve Sočnaja

Sočnaja

Mrazuvzdorné třešně

  • Leningrandská červená

Je ruská odrůda vyšlechtěná v Petrohradě, která dozrává koncem června. Stromy rostou středně bujně, jsou úrodné a každoročně plodí. Plody dosahují hmotnosti okolo 4 gramů, jsou sladké a šťavnaté s atraktivní černočervenou barvou.

Odrůda je vysoce odolná vůči mrazům a je zvlášť vhodná do okrajových oblastí.

Mrazuvzdorná odrůda třešní Leningradská červená

Leningradská červená

  • Uviditeľnaja

Novější, perspektivní ukrajinská odrůda, jejíž šlechtění bylo zaměřeno na velikost plodů. Stromy rostou intenzivně a vitálně. Tato odrůda je vhodná zejména pro korunkové tvary.

Je cizosprašná, dobře ji opilí odrůdy kvetoucí ve stejném termínu kvetení.

Plodí bohatě a každoročně. Sběr je v první polovině července. Plody jsou vysoce odolné vůči praskání.

Hlavní předností odrůdy jsou velké chutné plody, které dorůstají až do hmotnosti 8–9 gramů a dobrá odolnost vůči chorobám.

Odolnost vůči mrazům je pouze střední, odrůda je tedy vhodná zejména pro střední polohy. Ve vyšších polohách je možné ji pěstovat v intravilánu chráněnou budovami nebo vyššími okolními stromy.

Mrazuvzdorné višně

  • Turgenevka

Jde o ruskou odrůdu vyšlechtěnou v Petrohradě a dozrávající koncem června. Stromy rostou středně bujně, jsou úrodné a každoročně plodí.

Plody dosahují hmotnosti okolo 4 gramů. Jsou sladké, šťavnaté s černočervenou barvou.

Odrůda je vysoce odolná vůči mrazům a je zvlášť vhodná do okrajových oblastí.

Mrazuvzdorná odrůda Turgenevka

Turgenevka

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den.
Toto téma platí pouze pro stromy co jsou v zimním spánku.
Ale jakmile je probudí teplá fáze zimy , tak je mrazuvzdornost ta tam . Maximálně do -5 C.
Ono všeobecně je známo , že klasické odrůdy meruněk vydrží v dormaci i -30C a broskve -17C . U slivoní to záleží na odrůdě – 20 C. Višně se také uvádí se zvýšenou mrazu odolností. U třešní nevím. Jabloně do -30 C , u hrušní to silně ovlivňuje odrůda. Není nutné tu proto za pohrůžkou zmrznutí ovocných stromů tu prosazovat sovětské odrůdy. Zkouškám ze zvědavosti a možné zajímavosti se nebráním.
V těch odrůdách co tu uvádíte má i zásluhu i Mičurin.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x