Jak správně převést jabloň řezem z fáze růstu do plodnosti

15. 4. 2021

Kdo pěstuje ovocné stromy, má možnost ukončit ve vhodném okamžiku růst koruny tak, aby další její vývoj směřoval ke kvalitě úrody. Co je k takovému rozhodnutí potřeba a jak řez provést?

Měli bychom mít představu o tom, kdy stromek dosáhne konečné (chcete-li dospělé) výšky. Ta výška bude odpovídat tomu, zda jde o například o zákrsek nebo vřeteno. Růst je potřeba ukončit nenásilně.

Vyhneme se určitě totálnímu seříznutí všech větví, které nad konečnou výšku sahají.

Řežeme v období po rašení, klidně ve stádiu myšího ouška, ale nic nám nebrání řez odložit až na dobu zeleného či růžového poupěte.

Bez výčitky lze odhadnout, že začínající pěstitelé mnohdy tápou v rozpoznání květních a listových pupenů na jednoletém dřevě. Ale právě ty poskytnou přehled, co v koruně i na vrcholu stromku odstřihnout, a co ne. Možností řešení je víc:

Strom bez terminálu

Řez ukončíme na postranní výhony, které však na konci již neřežeme. Odstraníme konkurenční výhony, řezem se snažíme strom vracet stále nad střední osu. Aby nám v případě, že bychom řezali jen na očka, na jedné straně neutíkal do strany. Při tomto ukončení nijak nepodporujeme žádný výhon, který by mohl tvořit eventuální terminál. Příroda si s tím poradí.

Rozdělí živiny tak, že částečně podpoří další větvení, možná si vybere některý pupen jako budoucí terminál, přispěje k jeho růstu, ale více energie vloží do vodorovně nebo mírně šikmo rostoucích větví.

Když produkty fotosyntézy dojdou až na konec větve, která nebyla zastřižena, nezačnou se – nechce se jim – zase vracet, nebo prosazovat další intenzivní růst. Místo toho se v klidu uloží v pupenech, které tady jsou. Jen několik jich proroste a další se přemění v pupeny květní. To je dobré pro příští rok.

Budoucí jablka zatíží a ohnou větve, které by měly sklon k nárůstu do výšky, obrost na jednoletých přírůstcích bude mít nasazeno na květ, bude se nám lépe řezat, a udržovat konečnou výšku stromku. A s výhonem, který by strom měl rád jako svůj nový terminál, si nějak poradíme. Třeba už v létě, stačí na něj zavěsit závaží, nebo zahoužvit a ohnout, vyvázat drátem, nebo ohnout tahem pásky. I na něm už by mohly být do jara květní pupeny.

Terminál ano, ale nijak dominantní

Pokud přece jen chceme, aby strom měl terminál, ale ten nebyl tak výrazně dominantní, (například u vřetene), tak jako možný terminál vybíráme slabší vzpřímeně rostoucí větev, třeba i když vyrůstá pod nově založeným horním patrem. Ostatní větve zkracujeme na boční vodorovné výhony.

Část energie asimilátů půjde do těch vodorovných větví, část do toho jen málo podporovaného terminálu. Ten proroste z vrcholového pupenu, ale vytvoří i další větve. Na některou z nich, obyčejně jednu z nejslabších, ho sesadíme příští rok. Dost silně se tím omezí prorůstání dalších pupenů, které by chtěly být terminálem.

Průklesty korun

U korun zákrsků a dalších kmenných tvarů jabloní přihlížíme k tomu, že vedle řezu směřovaného na letošní úrodu bychom měli připravit podmínky pro tvorbu květních pupenů na příští rok.

  • Pokud to jde, vyřezáváme z koruny, co se kříží.
  • V místech, kde jsou blízko nad sebou větve, třeba i s plodným obrostem, necháváme tu lépe postavenou. Pokud je dlouhá nebo slabá, zkracujeme ji třeba jen na jeden dva květní pupeny.
  • Strom vytvoří nové květní pupeny ponejvíce na vodorovně nebo šikmo rostoucích větvích a větvičkách. Na těch, které nezakracujeme.

Pozor na kytičkový řez

Horší je to tam, kde hospodaří milovník krásných pravidelných korun, který zkracuje vše v koruně na 3–5 pupenů. Z těchto větví vytvoří základ kytičkových či květákových konců větví, které sice tvoří krásné pruty na oporu k hrachu, ale nezakládají květní pupeny na jablíčka. Po takovém řezu mnohdy kvetou stromy jen tam, kam jsme se s nůžkami nedostali, nebo kde jsme nebyli pro únavu ze zaštipování stovek větví tak důslední.

  • Účelem řezu není krása stromku, ale příprava na to, aby unesl úrodu v mladém věku a řez na tu možnou úrodu ve věku jeho plodnosti.

U některých odrůd, které jsou schopné vytvořit květní pupeny na jednoletém vyzrálém dřevě, na vodorovných větvích, k tzv. diferenciaci dojde, ale pokud následuje příští rok obdobný způsob řezu, nebude to stejně k ničemu.

Řez Rubínu a příbuzných odrůd

Pokud kytičkový řez aplikujeme u odrůd plodících nejprve na koncích neřezaných výhonů, nastane katastrofa. Při tomto způsobu řezu se u těchto odrůd úrody nejspíše nikdy nedočkáme. A tak u tohoto typu plodnosti je možné konstatovat, že kdo si počká, ten se dočká.

Stromy s občasným řezem

Stromy, které nebyly řezány moc pravidelně, nebo takové, ke kterým sadař přišel po třiceti letech, raději řežeme v roce, kdy by měly mít úrodu. Na jednu stranu jim zkorigujeme plodný obrost, na stranu druhou je násada plodů udrží v méně bujném růstu.

První rok koruny spíše jen prosvětlíme, další roky už pak upravujeme i obrost v koruně. Z vlků na správných místech můžeme založit obrost na dlouhých vyholených větvích.

U slabších stromů, kde nám záleží spíše na tom, aby začaly znovu bujně růst, zahajujeme řez klidně po Novém roce, ale u stromů dobře rostoucích, vitálních, raději až po rašení. Ne všechny stromy určené ke zmlazení jsou slabé a málo rostoucí.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x