Proč omezovat úrodu jablek a hrušek řezem a probírkou

23. 3. 2020

Zní to podivně: Proč regulovat plodnost, vždyť přece platívalo, že čím větší úroda na stromě, tím lépe. Pokusím se objasnit, jaké dopady s sebou přináší nadúroda, a co naopak získáme, když násadu plůdků včas omezíme.

První redukci představuje zimní (jarní) řez stromů

Pravidelný každoroční udržovací řez (průklest) sám o sobě snižuje počet vyvinutých květních pupenů, tudíž i kvantitu budoucí úrody. Zato přispívá k vyrovnané sklizni; odborně řečeno tlumí meziroční výkyvy ve výnosech a to zvláště u odrůd s možnou vysokou plodností. Z jabloní se to týká odrůd Denár, Melodie, Rosana, Šampion, a hrušní Amfora, Dicolor, Konference, Lucasova a dalších.

Řez jabloně před řezem a po něm

Vřetenovitý zákrsek jabloně Šampion ve stáří 13 let před řezem a po něm. K hlubšímu předjarnímu řezu při očekávané větší úrodě. Bylo zapotřebí 80 zásahů řezem, z toho 10 pilkou, při množství odřezaných výhonů a větví 9 kg.

Výrazněji se udržování vyrovnané sklizně vyplácí v roce, který následuje po sezoně s velmi nízkou úrodou. Dá se očekávat nadúroda, ale díky řezu se sníží počet květních pupenů, ale současně se zachová přiměřený růst. Vysoká plodnost by růst brzdila.

Kolik květů vzejde z jednoho pupenu

Počet květů u dospělého stromu jabloně či hrušně v plné kondici je přibližně desetinásobný oproti počtu později na podzim sklízených, plně vyvinutých plodů.

Abychom pochopili, že po absenci kvetení v jednom roce by mohlo v roce následném dojít k nadměrnému plození, připomeňme, že v jednom pupenu se skrývá u jabloní nejčastěji 5 až 7 květů, u hrušní dokonce 7 až 12. Můžeme se o tom přesvědčit buď u rozříznutého pupenu, podíváme-li se na něj binokulární lupou, nebo později, jakmile stromy vykvetou.

Z uvedeného vyplývá, že se nemusíme bát hlubšího řezu právě v roce předpokládané nadúrody, naopak v neúrodném roce by řez v době vegetačního klidu (do konce března) měl být mnohem šetrnější, omezen na nezbytné prosvětlení koruny.

16letý zákrsek odrůdy Šampion a jeho úroda po hlubším řezu

Zákrsek odrůdy Šampion (na středně bujně rostoucí podnoži M4) ve stáří 16 let po hlubším řezu, v době plné plodnosti

Probírka plůdků začátkem června zlepší velikost i chuť ovoce

Vyvážená úroda na stromě zajistí obvykle úrodu i v dalším roce. Optimální výnos pak zvětší průměrnou velikost plodů. Proto bychom měli bedlivě sledovat, především u bohatě kvetoucích odrůd:

  • jaký byl propad neoplozených květů,
  • k jakému stupni probírky se dopracoval květopas jabloňový či pilatka jablečná,
  • jak velký byl přirozený fyziologický propad plůdků začátkem června.

Zůstane-li koncem jara na stromě nadměrná násada, ihned po přirozeném propadu snížíme počty plůdků.

 

Ze všech pěstitelských opatření nejvíce rozhoduje o kvalitě plodů, jejich velikosti, vybarvení i chuťových vlastnostech právě regulace násady probírkou. Zejména u odrůd jádrovin se sklonem k přeplozování dokáže probírka omezovat střídání úrodných a neúrodných sezon.

Jak probírat plůdky, aby nevzniklo víc škody než užitku

Na zahrádce lze spolehlivě a přesně regulovat násadu plodů ruční probírkou. Po ní by vzdálenost plodů mezi sebou měla být:

  • u maloplodých jabloní (Ametyst) a hrušní (Dicolor) okolo 100 milimetrů,
  • u středně velkých plodů jabloní (Topaz) a hrušní (Konference) 150 až 200 milimetrů,
  • u velkoplodých jabloní (Lipno) a hrušní (Dita) 200 až 250 milimetrů. Probírka plůdků ovlivní vývoj květních pupenů v následující sezoně jen tehdy, je-li ukončena jeden měsíc po době plného kvetení.

Při vlastní technice probírky je nejdůležitější, aby v chocholíku zůstal pouze jeden až dva, výjimečně tři plody. Ostatní odstraníme tím, že vytrhneme rukou stopku z plodu, popřípadě stopku přestřihneme nůžkami nebo přeřízneme nožem, ale nikdy stopku neoddělujeme s plodem od plodonoše.

  • Jizva vzniklá odtržením stopky od plodonoše by totiž potřebovala určitou dobu k zaschnutí. V této době by se zastavil růst těch plůdků, které jsme ponechali v koruně a které se vyvíjejí z téhož místa jako odebraný plod. Efekt probírky by pak mohl být dokonce záporný.
Velikosti plodů hrušně Amfora prospěla červnová probírka

Hrušky odrůdy Amfora dosáhly pěkné velikosti i díky předchozí probírce

Kdy probírat a v jakém věku stromů

Čím dříve po fyziologickém propadu plůdků probírku uděláme, tím má příznivější vliv na diferenciaci květních pupenů pro příští rok. Probírky koncem června a později diferenciaci květních pupenů zvýší nepatrně, i když velikost plodů v daném roce mohou ještě podpořit.

Probírka násady současných tzv. výkonných odrůd na slabě rostoucích podnožích má svůj význam

  • již u mladých stromků vstupujících do plodnosti,
  • ale týká se i stromů přeroubovaných.

Příkladem jsou některé odrůdy jabloní (Florina, Fuji, Selena) a hrušní (Amfora, Bohemica, Erika, Nela), které podle výsledků našich pokusů vyžadovaly probírku často již dva až tři roky po přeroubování nevyhovující odrůdy.

Jak jabloně, tak hrušně nakvétají podle odrůdy a polohy především v posledních letech obvykle již od konce dubna do první poloviny května. Po teplém jaru lze očekávat i časnější propad plůdků někdy i koncem května. Probírku plůdků zbývajících na stromě bychom vždy měli udělat včas, abychom ovlivnili jak diferenciaci květních pupenů, tak i velikost plodů při sklizni a abychom přispěli k vyrovnané úrodě v následující sezoně.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Pro mne velice poučný článek, děkuji.

A jak se řeší probírka plodů u vysokých vzrostlých stromů,u zákrsků a nizkokmenů a sloupů je jasná,ale u hrušně 10metrů asi probírka nemožná.. naše stará hrušeň plodí každý rok,jednou více,jednou méně a dokonce se nám podařilo velmi omezit čerň na listech a též, samozřejmě, stříkáme náš jalovec klášterni když se objeví houba.. článek je velmi přínosný..

Probírka plodů u takových stromů je spíše záležitost řezu. Říznout více v roce, kdy je vysoká násada květních pupenů, když je násada menší, řezem šetřit.
Ono se dá upravit počet plodů i řezem v době vegetace. Ne sice v jednotlivých květenstvích, ale v jejich celkovém počtu.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x