
Jaký řez hrušně a kdy pomůže proti střídavé plodnosti?
14. 9. 2020Koruna hrušně obtěžkaná plody nás může přimět k otázce, zda zda jsme množství hrušek neměli včas omezit, protože za rok to může s úrodou vypadat úplně obráceně.
Proč některá jablka na koncích výhonů bývají drobnější než ostatní, které většinou na zahradě sklízíme? Nebylo by lepší zkrátit tyto výhony již při jarním řezu?
Obecně platí, že většina odrůd jabloní a hrušní plodí na dvouletém dřevě. To znamená, že se květní pupeny diferencují nikoli na letorostech, jak je tomu u peckovin, ale na vyzrálých, nepříliš dlouhých jednoletých výhonech. Zjara dalšího roku tyto již dvouleté výhony otevírají květy a na podzim již jako tříleté větve plodí.
Některé odrůdy (Rubín, Rubinola, Bohemia, Goldstar, Topaz a jiné) mají však schopnost plodit na koncích jednoletých výhonů (květní orgány se zakládají již na letorostu). Protože však je tento vývin kvůli prodlužujícímu se růstu opožděn, diferenciace pokračuje až do začátku vegetačního klidu.
Vyplatí se včasná redukce násady v první dekádě června s ponecháním jednoho, výjimečně dvou největších plůdků. Se sklizní těchto plodů rozhodně nespěcháme.
V žádném případě nezkracujeme jednoleté výhony zmíněných odrůd, protože bychom přišli o úrodu daného roku a podpořili bychom zahuštění koruny novými bujnými výhony.
Jablka odrůdy Goldstar na konci jednoletého výhonu krátce před opožděnou sklizní; plody dorostly do normální velikosti a navíc se zajímavě vybarvily
Foto autor
Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný – tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací – průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu.