Proč jablka na konci výhonu mohou být malá

27. 11. 2019

Proč některá jablka na koncích výhonů bývají drobnější než ostatní, které většinou na zahradě sklízíme? Nebylo by lepší zkrátit tyto výhony již při jarním řezu?

Obecně platí, že většina odrůd jabloní a hrušní plodí na dvouletém dřevě. To znamená, že se květní pupeny diferencují nikoli na letorostech, jak je tomu u peckovin, ale na vyzrálých, nepříliš dlouhých jednoletých výhonech. Zjara dalšího roku tyto již dvouleté výhony otevírají květy a na podzim již jako tříleté větve plodí.

Některé odrůdy (Rubín, Rubinola, Bohemia, Goldstar, Topaz a jiné) mají však schopnost plodit na koncích jednoletých výhonů (květní orgány se zakládají již na letorostu). Protože však je tento vývin kvůli prodlužujícímu se růstu opožděn, diferenciace pokračuje až do začátku vegetačního klidu.

  • Příští rok se tyto květy a poté i plody na koncích výhonů vyvíjejí rovněž se zpožděním, často nedorostou do běžné velikosti. Nelze se tedy divit, že na podzim mohou být jablka menší velikosti, zvláště u geneticky maloplodých odrůd.

Vyplatí se včasná redukce násadyprvní dekádě června s ponecháním jednoho, výjimečně dvou největších plůdků. Se sklizní těchto plodů rozhodně nespěcháme.

V žádném případě nezkracujeme jednoleté výhony zmíněných odrůd, protože bychom přišli o úrodu daného roku a podpořili bychom zahuštění koruny novými bujnými výhony.

Jablka Gioldstar na jednoletém výhonu

Jablka odrůdy Goldstar na konci jednoletého výhonu krátce před opožděnou sklizní; plody dorostly do normální velikosti a navíc se zajímavě vybarvily

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x