Je to pravda: Čím víc stromy řežeme, tím víc rostou?

8. 9. 2019

Otázka: Dočetl jsem se, že čím více se ovocný strom řeže, tím více potom roste. Je to skutečně tak?

Odpověď: Růst a plodnost ovocných stromů jsou ve vzájemné nepřímé závislosti.

Platí, že když v daném roce strom bujně roste, zpravidla málo plodí a naopak – při velké úrodě daného roku jsou zpravidla jednoleté přírůstky velmi krátké.

Zasáhne-li pěstitel do koruny dospělého stromu řezem citlivě, nejenže nemusí negativně narušit rovnováhu mezi růstem a plodností, ale může ji dokonce v určitém směru zlepšit.

Šestnáctiletý zákrsek odrůdy Šampion na podnoži M4 se pěstiteli odměnil za citlivou péči

Pozor na silné krácení výhonů mladých stromů

Poněkud odlišná je situace u mladých stromů, které ještě nevstoupily do plodnosti. Velmi silný zkracovací řez jednoletých výhonů vede sice k vytvoření dlouhých přírůstků v dané vegetaci, což však vůbec neznamená, že by se celkový objem koruny zvětšil.

Příklad: Zkrátí-li se například 1 m dlouhý výhon o 0,8 m, nový přírůstek bude sice delší – například 0,8 m –, než kdyby se podobný výhon sousedního stejně starého stromu zkrátil o pouhých 0,2 m, a narostl by tedy pak například 0,4 m.

  • V prvním případě je celkový růst nulový (0,2 původní délky + 0,8 m nového přírůstku).
  • Ve druhém případě výhon narostl a to o 0,2 m (0,8 + 0,4 m).

V praxi z toho vyplývá, že nadměrně hluboký zkracovací řez v mládí namísto toho, aby přispíval k postupnému zvětšování koruny, velikost koruny mnohdy omezuje. Tím pak také oddaluje plodnost.

Foto autor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

18. 2. 2020

Od února přesazujeme pokojové květiny

Od února – krátce před novým růstem – je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Je-li kořenový systém staršího data a příliš hustý, rozrušíme ho, případně část odstraníme.

zobrazit další rady a tipy