
Jak napravit, když nesprávným řezem snížíme plodnost jabloní
16. 2. 2022K častým chybám při jarním řezu dospělých jabloní patří krácení nových přírůstků. Takovým řezem omezujeme úrodu. Proč strom tak reaguje?
Otázka: Dočetl jsem se, že čím více se ovocný strom řeže, tím více potom roste. Je to skutečně tak?
Odpověď: Růst a plodnost ovocných stromů jsou ve vzájemné nepřímé závislosti.
Platí, že když v daném roce strom bujně roste, zpravidla málo plodí a naopak – při velké úrodě daného roku jsou zpravidla jednoleté přírůstky velmi krátké.
Zasáhne-li pěstitel do koruny dospělého stromu řezem citlivě, nejenže nemusí negativně narušit rovnováhu mezi růstem a plodností, ale může ji dokonce v určitém směru zlepšit.
Šestnáctiletý zákrsek odrůdy Šampion na podnoži M4 se pěstiteli odměnil za citlivou péči
Poněkud odlišná je situace u mladých stromů, které ještě nevstoupily do plodnosti. Velmi silný zkracovací řez jednoletých výhonů vede sice k vytvoření dlouhých přírůstků v dané vegetaci, což však vůbec neznamená, že by se celkový objem koruny zvětšil.
Příklad: Zkrátí-li se například 1 m dlouhý výhon o 0,8 m, nový přírůstek bude sice delší – například 0,8 m –, než kdyby se podobný výhon sousedního stejně starého stromu zkrátil o pouhých 0,2 m, a narostl by tedy pak například 0,4 m.
V praxi z toho vyplývá, že nadměrně hluboký zkracovací řez v mládí namísto toho, aby přispíval k postupnému zvětšování koruny, velikost koruny mnohdy omezuje. Tím pak také oddaluje plodnost.
Foto autor
Příprava pelargonií na příchod zimy a na stěhování pod střechu začíná kontrolou. Rostliny musí být zdravé bez chorob, plísní a škůdců. Je lepší rostliny preventivně ošetřit chemickými přípravky, než přehlédnout jedinou mšici.