
Okrasné jabloně: balzám pro duši, pastva pro oči
14. 9. 2022Okrasné jabloně zútulní každou zahradu nejen voňavými a krásnými květy, ale i svými dekorativními, byť drobnými plody.
Jak víme, ovocné stromy přinášejí užitek i krásu. Jejich tvar, květy a samozřejmě plody mají co nabídnout i okrasným zahradním kompozicím.
Bez ovocných stromů se neobejde žádná přírodní zahrada. Už proto, že ovocné stromy v čele s jabloněmi či hrušněmi jsou královny mezi medonosnými rostlinami. Jsou za ně vděční nejen včelaři, ale především samotné včely, které v jemných květech na jaře hledají nektar. Ten je pro ně životně důležitý a včely jsou za ním schopny v teplém a slunečném počasí uletět značnou vzdálenost.
Právě proto mají ovocné dřeviny své místo i ve volné krajině. Na jaře květy zaplní včely a další opylovači. Také čmeláci a motýli. Bez opylovačů by nebylo ovoce a bez květů by zase opylovači přišli o cennou složku potravy.
Velikost zahrady navíc neomezuje záměr vybrat do ní a vysadit ovocný strom. Umožňuje to rozmanitost pěstebních tvarů.. Na malý pozemek, kde není místa nazbyt, se hodí zákrsek nebo čtvrtkmen. Malé zahrady pojmou třeba i řadu štíhlých vřeten.
Méně obvyklé špalíry ozelení plot či zeď, vytvoří zákoutí či předěl. Podobně využitelné jsou palmety, oblíbené zejména v Anglii. Takto tvarované ovocné stromy se mnohdy vysazují ke stěnám domů, na nichž během let vytvoří zajímavou zelenou fasádu ověšenou plody. Řez u těchto striktně tvarovaných pěstebních tvarů však vyžaduje jisté zkušenosti.
Své kouzlo mají vysokokmeny, které během let dosáhnou značných rozměrů, takže se nehodí do každé zahrady. Uplatňují se především jako solitéra v trávníku nebo v trvalkovém záhonu. Méně vzrůstné pěstební tvary lze vysazovat do skupin, ovšem v několikametrovém rozestupu..
Také různé druhy drobného ovoce můžeme pořizovat s ohledem na jejich tvary. Jako stromky se dají vysadit roubované muchovníky (Amelanchier) nebo temnoplodec černoplodý lidově nazývaný černá jeřabina (Aronia melanocarpa). Na kmínku je i mišpule obecná (Mespilus germanica).
Temnoplodec černoplodý, též aronie nebo černý jeřáb (Aronia melanocarpa), na podzim hoří; foto Shutterstock
Při výběru ovocných stromů berte v úvahu především výšku nasazení korunky na kmínku. Pěstební tvary totiž rozhodují o tom, jakých rozměrů ovocný strom po letech dosáhne. Vysokokmeny byly dříve běžné ve velkých zahradách nebo ovocných sadech, kde měly dostatek prostoru.
Foto autorka a Shutterstock
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.