Ovocné stromy ozdobou okrasné zahrady

29. 11. 2022

Jak víme, ovocné stromy přinášejí užitek i krásu. Jejich tvar, květy a samozřejmě plody mají co nabídnout i okrasným zahradním kompozicím.

Bez ovocných stromů se neobejde žádná přírodní zahrada. Už proto, že ovocné stromy v čele s jabloněmi či hrušněmi jsou královny mezi medonosnými rostlinami. Jsou za ně vděční nejen včelaři, ale především samotné včely, které v jemných květech na jaře hledají nektar. Ten je pro ně životně důležitý a včely jsou za ním schopny v teplém a slunečném počasí uletět značnou vzdálenost.

Právě proto mají ovocné dřeviny své místo i ve volné krajině. Na jaře květy zaplní včely a další opylovači. Také čmeláci a motýli. Bez opylovačů by nebylo ovoce a bez květů by zase opylovači přišli o cennou složku potravy.

V závlahové míse stromu můžeme pěstovat bylinky

Závlahové mísy ovocných stromů můžeme využít pro bylinkový záhon

Ovocné stromy do malé i velké zahrady

Velikost zahrady navíc neomezuje záměr vybrat do ní a vysadit ovocný strom. Umožňuje to rozmanitost pěstebních tvarů.. Na malý pozemek, kde není místa nazbyt, se hodí zákrsek nebo čtvrtkmen. Malé zahrady pojmou třeba i řadu štíhlých vřeten.

Méně obvyklé špalíry ozelení plot či zeď, vytvoří zákoutí či předěl. Podobně využitelné jsou palmety, oblíbené zejména v Anglii. Takto tvarované ovocné stromy se mnohdy vysazují ke stěnám domů, na nichž během let vytvoří zajímavou zelenou fasádu ověšenou plody. Řez u těchto striktně tvarovaných pěstebních tvarů však vyžaduje jisté zkušenosti.

Ovocné stromy na konstrukci vytvoří v sezoně pohledovou fasádu domu

Špalír nebo palmety ovocných stromů ozelení stěnu domu

Krásné jako solitéry i ve skupině dalších rostlin

Své kouzlo mají vysokokmeny, které během let dosáhnou značných rozměrů, takže se nehodí do každé zahrady. Uplatňují se především jako solitéra v trávníku nebo v trvalkovém záhonu. Méně vzrůstné pěstební tvary lze vysazovat do skupin, ovšem v několikametrovém rozestupu..

Také různé druhy drobného ovoce můžeme pořizovat s ohledem na jejich tvary. Jako stromky se dají vysadit roubované muchovníky (Amelanchier) nebo temnoplodec černoplodý lidově nazývaný černá jeřabina (Aronia melanocarpa). Na kmínku je i mišpule obecná (Mespilus germanica).

Ovocné stromy a keře dokážou ovlivnit tvář celé zahrady

Temnoplodec černoplodý, též aronie nebo černý jeřáb (Aronia melanocarpa), na podzim hoří; foto Shutterstock

  • Muchovník na jaře zahalí sněhobílé květy a na podzim se jeho listy v závislosti na druhu zbarví do zlatých nebo sytě oranžově růžových až červenavých tónů.
  • Výhodou temnoplodce jsou především jeho vzhledově atraktivní tmavé plody a pestré oranžově červené podzimní zbarvení listů, které na sebe poutají veškerou pozornost.
  • Krásné květy i plody má mišpule; na sklizeň se těšte po prvních mrazech, kdy jsou plody nejlepší.

Při výběru ovocných stromů berte v úvahu především výšku nasazení korunky na kmínku. Pěstební tvary totiž rozhodují o tom, jakých rozměrů ovocný strom po letech dosáhne. Vysokokmeny byly dříve běžné ve velkých zahradách nebo ovocných sadech, kde měly dostatek prostoru.

Foto autorka a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x