Ovocné stromy ozdobou okrasné zahrady

29. 11. 2022

Jak víme, ovocné stromy přinášejí užitek i krásu. Jejich tvar, květy a samozřejmě plody mají co nabídnout i okrasným zahradním kompozicím.

Bez ovocných stromů se neobejde žádná přírodní zahrada. Už proto, že ovocné stromy v čele s jabloněmi či hrušněmi jsou královny mezi medonosnými rostlinami. Jsou za ně vděční nejen včelaři, ale především samotné včely, které v jemných květech na jaře hledají nektar. Ten je pro ně životně důležitý a včely jsou za ním schopny v teplém a slunečném počasí uletět značnou vzdálenost.

Právě proto mají ovocné dřeviny své místo i ve volné krajině. Na jaře květy zaplní včely a další opylovači. Také čmeláci a motýli. Bez opylovačů by nebylo ovoce a bez květů by zase opylovači přišli o cennou složku potravy.

V závlahové míse stromu můžeme pěstovat bylinky

Závlahové mísy ovocných stromů můžeme využít pro bylinkový záhon

Ovocné stromy do malé i velké zahrady

Velikost zahrady navíc neomezuje záměr vybrat do ní a vysadit ovocný strom. Umožňuje to rozmanitost pěstebních tvarů.. Na malý pozemek, kde není místa nazbyt, se hodí zákrsek nebo čtvrtkmen. Malé zahrady pojmou třeba i řadu štíhlých vřeten.

Méně obvyklé špalíry ozelení plot či zeď, vytvoří zákoutí či předěl. Podobně využitelné jsou palmety, oblíbené zejména v Anglii. Takto tvarované ovocné stromy se mnohdy vysazují ke stěnám domů, na nichž během let vytvoří zajímavou zelenou fasádu ověšenou plody. Řez u těchto striktně tvarovaných pěstebních tvarů však vyžaduje jisté zkušenosti.

Ovocné stromy na konstrukci vytvoří v sezoně pohledovou fasádu domu

Špalír nebo palmety ovocných stromů ozelení stěnu domu

Krásné jako solitéry i ve skupině dalších rostlin

Své kouzlo mají vysokokmeny, které během let dosáhnou značných rozměrů, takže se nehodí do každé zahrady. Uplatňují se především jako solitéra v trávníku nebo v trvalkovém záhonu. Méně vzrůstné pěstební tvary lze vysazovat do skupin, ovšem v několikametrovém rozestupu..

Také různé druhy drobného ovoce můžeme pořizovat s ohledem na jejich tvary. Jako stromky se dají vysadit roubované muchovníky (Amelanchier) nebo temnoplodec černoplodý lidově nazývaný černá jeřabina (Aronia melanocarpa). Na kmínku je i mišpule obecná (Mespilus germanica).

Ovocné stromy a keře dokážou ovlivnit tvář celé zahrady

Temnoplodec černoplodý, též aronie nebo černý jeřáb (Aronia melanocarpa), na podzim hoří; foto Shutterstock

  • Muchovník na jaře zahalí sněhobílé květy a na podzim se jeho listy v závislosti na druhu zbarví do zlatých nebo sytě oranžově růžových až červenavých tónů.
  • Výhodou temnoplodce jsou především jeho vzhledově atraktivní tmavé plody a pestré oranžově červené podzimní zbarvení listů, které na sebe poutají veškerou pozornost.
  • Krásné květy i plody má mišpule; na sklizeň se těšte po prvních mrazech, kdy jsou plody nejlepší.

Při výběru ovocných stromů berte v úvahu především výšku nasazení korunky na kmínku. Pěstební tvary totiž rozhodují o tom, jakých rozměrů ovocný strom po letech dosáhne. Vysokokmeny byly dříve běžné ve velkých zahradách nebo ovocných sadech, kde měly dostatek prostoru.

Foto autorka a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2023

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x