Nejdůležitější pravidla pro březnový řez jádrovin

1. 3. 2020

Mírným řezem podpoříme plodnost, hlubším řezem dáváme zelenou růstu dřeva. Vodorovné větve plodí víc, svislé skoro nic. Jak řezat jabloně či hrušně, aby plody potěšily?

Obecně platí, že u čtvrtkmenů až vysokokmenů není potřeba příliš detailní řez. Používáme spíše pilku než nůžky.

Průklestem odstraníme větve, které korunu stromu příliš zahušťují, dále větve poškozené, nemocné a suché; vzpřímeně a souběžně rostoucí s jinou větví nebo se nevhodně křížící.

Průklest koruny přinese víc světla a korunu také provzdušní

Průklestem prosvětlíme korunu jabloně; foto Shutterstock

Nůžkami pak korunu pouze doladíme. Rozhodně nemusíme a ani není žádoucí zkracovat jednoleté výhony tak, jak se to provádí u broskvoní. Tato chyba bývá často vidět v zahradách. Přitom krácení jednoletých výhonů vede ke zbytečnému zahušťování korun stromů na úkor plodnosti.

Zásadní je:

  • Bujně rostoucí strom se snažíme řezat méně a podpořit tak jeho plodnost.
  • Strom, který naopak málo roste a mnoho plodí – říkáme, že babčí –  řežeme hlouběji, abychom podpořili jeho růst a výměnu plodného dřeva. Tím zvýšíme i kvalitu ovoce.

Nižší stromy

U nízkokmenů provádíme řez detailnější, avšak opět není na místě příliš zkracovat jednoleté výhony. Zkrátíme je pouze tehdy, pokud jsme je nekrátili při letním řezu a pokud jsou dlouhé.

Zvlášť se vyhneme zkracování výhonů u jabloní plodících na dlouhém dřevě čili na koncích jednoletých výhonů. Jsou to převážně odrůdy typu Rubín, Bohemie aj., které by pak neměly téměř žádná jablka.

2 komentáře: “Nejdůležitější pravidla pro březnový řez jádrovin”

  1. Petr Gabriel napsal:

    Potřebnou jabloň jsem prořezal správně, ale nevím jak postupovat u vína, které vždy dobře plodilo, aniž bych jej prořezával. Letos už má moc dlouhé větve bez pupenů, ale na konci jsou, tak nevím, kde řezat.
    Petr Gabriel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

29. 3. 2020

Jak pečovat o krásu narcisů a dalších cibulových květin

Většině cibulových květin vyhovují středně těžké, propustné a humózní půdy, které nebyly přímo hnojeny čerstvým chlévským hnojem. Narcisy mají rády těžší půdu, hyacinty naopak lehčí.

zobrazit další rady a tipy