Domů » Zahrada » Ovoce » Jádroviny » Nejdůležitější pravidla pro březnový řez jádrovin
Nejdůležitější pravidla pro březnový řez jádrovin
1. 3. 2020
Mírným řezem podpoříme plodnost, hlubším řezem dáváme zelenou růstu dřeva. Vodorovné větve plodí víc, svislé skoro nic. Jak řezat jabloně či hrušně, aby plody potěšily?
Obecně platí, že u čtvrtkmenů až vysokokmenů není potřeba příliš detailní řez. Používáme spíše pilku než nůžky.
Průklestem odstraníme větve, které korunu stromu příliš zahušťují, dále větve poškozené, nemocné a suché; vzpřímeně a souběžně rostoucí s jinou větví nebo se nevhodně křížící.
Průklestem prosvětlíme korunu jabloně; foto Shutterstock
Nůžkami pak korunu pouze doladíme. Rozhodně nemusíme a ani není žádoucí zkracovat jednoleté výhony tak, jak se to provádí u broskvoní. Tato chyba bývá často vidět v zahradách. Přitom krácení jednoletých výhonů vede ke zbytečnému zahušťování korun stromů na úkor plodnosti.
Zásadní je:
- Bujně rostoucí strom se snažíme řezat méně a podpořit tak jeho plodnost.
- Strom, který naopak málo roste a mnoho plodí – říkáme, že babčí – řežeme hlouběji, abychom podpořili jeho růst a výměnu plodného dřeva. Tím zvýšíme i kvalitu ovoce.
Nižší stromy
U nízkokmenů provádíme řez detailnější, avšak opět není na místě příliš zkracovat jednoleté výhony. Zkrátíme je pouze tehdy, pokud jsme je nekrátili při letním řezu a pokud jsou dlouhé.
Zvlášť se vyhneme zkracování výhonů u jabloní plodících na dlouhém dřevě čili na koncích jednoletých výhonů. Jsou to převážně odrůdy typu Rubín, Bohemie aj., které by pak neměly téměř žádná jablka.
Zajímá toto téma vaše přátele? Dejte jim vědět!
Prosíme, nezapomeňte článek pochválit klepnutím na ❤
Potřebnou jabloň jsem prořezal správně, ale nevím jak postupovat u vína, které vždy dobře plodilo, aniž bych jej prořezával. Letos už má moc dlouhé větve bez pupenů, ale na konci jsou, tak nevím, kde řezat.
Petr Gabriel
Mrkněte do některého z článků o zimním řezu révy.