Místa pro hrušně: Koporečku, Pstružku, Říhovu bezjaderku

8. 8. 2022

Aleje i letité sady a další místa pro ovocné stromy mnohde tvoří oázu v krajině. Žijí tu různí tvorové, často v pestrém společenství druhů.

Právě tak cenné pro krajinu bývají nově zakládané a postupně budované tzv. genofondové plochy určené pro pěstování více či méně tradičních či dávných, časem pozapomenutých či mizejících ovocných odrůd.

Místa pro ovocné stromy pozapomenutých odrůd lákají i vzácné návštěvy

Genofondová plocha ovocných stromů přilákala vzácnou návštěvu

Často mají souvislost s regionem, a tak v nich nacházejí dobré místo k životu i druhy živočichů, které jinde ubývají. Motýly a další hmyz láká množství kvetoucích rostlin. Hmyz a hnízdní příležitosti přitahují ptáky… Genofondové pozemky, primárně místa pro pozapomenuté odrůdy, se tak stávají součástí krajiny bez ostré hranice.

Kde hledat místa pro hrušky Koporečku z Koprče

Co se hrušní týče, připomeňme si trojici dávných zajímavých odrůd. Místa pro některé znich sem tam nacházejí už i majitelé zahrad.

Velmi důstojným reprezentantem pozdně podzimních hrušní je odrůda Koporečka. Pochází z Koprče na Mostecku. Pro svou zvláštní chuť se velmi rychle rozšířila do Belgie, pravlasti mnoha hrušňových odrůd. Odtud se pak šířila po Evropě, takže se chvíli myslelo, že je to snad belgická odrůda.

Kdo ochutnal zralou Koporečku, už nikdy nebude spokojen s hruškami v běžném prodeji. Ten zvláštní dozvuk prapodivně bramborovité chuti vás bude nutit znovu a znovu sahat pro další plod, až bude mísa beznadějně prázdná.

Hrušky odrůdy Koporečka

Zrající hrušky odrůdy Koporečka

Koporečku sklízíme začátkem října, někdy i později. V dobrém sklepě může vydržet nejdéle do Vánoc. Podle literatury má vydržet do ledna, ale to je údaj z dob, kdy v zimě byl sníh a mráz a také býval studený máj a potom ve stodole ráj. Dnes, kdy v létě v zimě padají teplotní rekordy každý druhý rok, už to neplatí.

Koporečku lidé stále pamatují a chtějí ji sázet. I přes to, že je dost náchylná ke strupovitosti.

  • Určitě ji nedávejte jinam než do nejlepších hrušňových poloh. Jenom na hluboké hlinité půdě s dostatkem slunce a jarní vláhy nebo zálivky přinese chutné plody.

Pstružka, hrušeň z Německa

Odrůda pochází ze severního Německa, konkrétně z Dolního Saska. V českých zemích se svého času dobře zabydlela, bývala oblíbená. V krajině ji dnes potkáme málokdy a na rozdíl od Koporečky si ji lidé i méně pamatují.

Místa pro hrušně vybíráme i podle odrůdy; na snímku hrušky Pstružky

Pěkně barevné jsou hrušky odrůdy Pstružka

Hrušky Pstružky jsou o něco trvanlivější než u Koporečky. Několik plodů se mi každoročně podaří ušetřit na vánoční stůl. Pstruhové zbarvení hrušek pak krásně doprovází smaženého kapra.

Hrušeň je dost náchylná na strupovitost, ale pokud je v dobré hrušňové poloze, není napadení plodů nijak tragické.

V Českém středohoří se dají najít opravdu hezké plody. V okrajových oblastech nemá cenu Pstružku pěstovat. Pstružka má i příjemnou chuť. I když není tak excelentní jako Koporečka, je to stále vysoko nad průměr.

  • Naštěstí už se dá zase sehnat ve specializovaných školkách. Ale lidé ji dosud moc neznají, což je škoda. Místa pro Pstružky by jistě našli.

Vzácná hrušeň Říhova bezjaderka

Rovněž odrůda této hrušně je spojena s vynikajícím českým pomologem Janem Říhou. Nenese však jeho jméno, nýbrž jméno jiného Říhy – ředitele cukrovaru v Novém Bydžově. Jan Říha hrušeň popsal v prvním díle Českého ovoce.

Hruška má výbornou chuť. Je ovšem hodně náročná na pěstební podmínky. Dnes je opravdu vzácností sadu či zahrady. Pokud někdo víte o Říhově bezjaderce, dejte nám o ní, prosím, zprávu na ec.meluzina(zavináč)volny .cz

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x