Jak nový stromek chránit před chorobami, škůdci, suchem

1. 7. 2022

Správnému vývoji stromku pomáhá jeho dobrý zdravotní stav. Sledujeme proto výskyt chorob a škůdců, abychom včas dokázali nový stromek chránit.

Které choroby nejvíc trápí ovocné dřeviny

Nejčastěji se na mladých stromcích jabloní vyskytuje padlí a strupovitost. U hrušní pak strupovitost a rzivost hrušně (rez hrušňová). U broskvoní bývá častá kadeřavost listů broskvoně.

Jakákoliv listová choroba omezuje aktivní listovou plochu listu, a tím snižuje jejich schopnost vytvářet tolik potřebné asimiláty na budování jak korunové, tak i kořenové části stromu.

Příznak strupovitosti napoví jak lze nový stromek chránit

Strupovitost na listech jabloní omezuje jejich aktivní listovou plochu

Jestliže nebude stromek v optimální zdravotní kondici, muže se stát, že se bude hůře ujímat a při silném napadení může stagnovat v růstu.

Také před škůdci je třeba nový stromek chránit

Například napadení konců letorostů mšicemi zbrzdí růst výhonů a jejich vrcholové části se zdeformují. Takto znetvořené konce výhonů se nehodí pro další pěstování. Zejména stromek poznamenají v době, kdy vytváří základ nové koruny. Poškodit ji mohou i různé listové choroby.

Mšice mohou poškodit vývoj stromku

Sající mšice mohou konce letorostů výrazně znetvořit. Včas proto regulujeme jejich výskyt.

Při ošetřování mladého stromku preferujeme šetrnou nechemickou nebo biologickou ochranu před aplikací průmyslovými insekticidy a fungicidy. Stromek během růstu pravidelně kontrolujeme a včas řešíme potíže, jejichž příznaky zjistíme.

Jak často vysazený stromek zalévat?

Pro dobré ujmutí je pravidelná zálivka nezbytná. Doplňková závlaha k dešťovým srážkám výrazně omezí stres rostliny z nedostatku vody. Dešťové srážky totiž bývají velmi nerovnoměrně rozložené během celého roku. Zvláště to platí v době nejintenzivnějšího růstu a během vysokých letních teplot, kdy je rostlina nejvíce pro své fyziologické procesy potřebuje.

Kapková závlaha představuje možost jak nové stromky chránit před suchem

Pravidelná a nezbytná závlaha nově vysazených stromků: Nejen v sadech se dají použít kapkové hadice.

Množství potřebné vody závisí také na pěstitelském tvaru a velikosti jeho kořenového systému. Je tedy těžké říci, kolik vody je stromku potřeba dodat. Velmi záleží na druhu a typu půdy, poloze stanoviště, svažitosti pozemku a na množství kořenů, které měl stromek před výsadbou k dispozici.

Stromek spíše snese krátkodobý přísušek než trvalé podmáčení, které vytěsňuje půdní vzduch od kořenů. Citlivé na zamokřenou půdu jsou hlavně broskvoně, třešně a jabloně na slabě vzrůstných podnožích. I zde platí známé pravidlo, že je lepší zalévat méně často, ale vydatně.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x