Hrušně Blanketka pro nehrušňové polohy a Šídlenka z Moravy

7. 1. 2022

Nabízím informace o dvou historických odrůdách hrušně, které také byly svého času velmi populární, ale jejich obliba uvadala, až se staly téměř nezvěstnými.

Nagevicova

Dříve byla známa též pod jménem Blanketka a dnes ji takřka nikdo nezná. Téměř jistě to není odrůda z území Česka. Možná pochází z Francie a Itálie a existovala již v 16. století. Mohl ji tedy posvačit i Kryštof Kolumbus, když se vrátil z objevných plaveb.

Odrůda hrušně Nagevicova též Blanketka

Nagevicova alias Blanketka – drobná letní hruštička vhodná do hor

Do prioritního záchranného sortimentu v projektu záchrany a znovuoživení historických odrůd ovoce se dostala pro svou velkou otužilost a vitalitu. Spolu se Špinkou je to hrušeň pro nehrušňové polohy. Můžete ji zkusit vysadit také u horské chaty či chalupy. Jen v suchých půdách je kaménčitá.

Dozrává v srpnu a je potřeba ji začít trhat tak týden před plnou zralostí, jinak dosti padá. Chuť je osvěžující příjemná. Dá se dobře sušit a kompotovat, což je dobrý způsob, jak zužitkovat velké úrody, které každoročně přináší.

Popsána je jen ve druhém vydání Moravského ovoce ze 30. let 20. století. Je to asi tím, že více se rozšířila jen na Českomoravské vrchovině.

Šídlenka

Jedna z nejranějších odrůd, kterou už téměř nikde nepotkáte s výjimkou Jihomoravského kraje. Na Moravě dožívají mohutné stromy této staré odrůdy hrušně. Ale stejně jako Nagevicovu i Šídlenku již můžete zakoupit ve specializovaných školkách, které se účastní zmíněného projektu Českého svazu ochránců přírody a navracejí tyto odrůdy na trh s ovocnými dřevinami.

Odrůda hrušně Šídlenka nebo též Stiegelmark

Šídlenka nebo též Stiegelmarka je výborná letní odrůda původní na jižní Moravě. Je vhodná jen do dobrých hrušňových poloh, kde se odmění hojností velmi chutného ovoce.

S největší pravděpodobností je to původní jihomoravská odrůda. Jak uvádí František Suchý v roce 1907, byla to snad nejhojnější letní hrušeň v této části světa. Tato hrušeň se hodí pro optimální hrušňové polohy s hlubokou živnou půdou, dostatečně teplé, v tuzemských podmínkách obvykle do 300–350 metrů nad mořem.

Plody z vitálního stromu jsou středně velké a zrají již kolem 10. srpna. Sklizeň opět týden až dva před plnou zralostí. Je to odrůda ideální pro milovníky jemné muškátové příchuti, která výtečně doplňuje sladký pamlsek. Šídlenka také dává výborné kompoty a dá se dobře sušit.

V optimálních polohách není příliš napadána strupovitostí ani jinými chorobami.

Zdroje: stareodrudy.cz, ČSOP, časopis Zahrádkář

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Kde se dají koupit tyto stromky, šidlenka štiegelmarka i solanka ( ciganka) tyto stromky hruškni

MOhu dostat informaci kde koupím sazenici hrušky do nad mořské výšky 620m?

Obě hrušně se dají sehnat, zkuste najít Ing. Zdeněk Buzek Tábor. Šídlenku i Nagevicovu pěstuje v nadm. výšce okolo 550 m nad mořem. Nagevicova (= Pixálka) už je pryč, sklizená, Šídlenka bude v polovině září.

dobrý den jde koupit šidlenku moc bych ji chtěla pro tatínka

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
5
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x