Fuji, Braeburn, Pinova, Otava: tipy na jablka skvělé chuti

22. 11. 2020

Některá odrůdová jablka se během let stanou oblíbenými v sadech na různých místech světa. Jiné odrůdy zůstanou tuzemské, méně vídané, přitom výborné.

Připomeňme si tři odrůdy prodejně úspěšné za hranicemi zemí nebo i kontinentů a jednu spíše méně než více známou domácí. Budiž řečeno, že celá čtveřice odrůd patří k nejchutnějším odrůdám a kterákoliv může být dobrým tipem k výběru jabloně do zahrady.

Fuji

Pozdní zimní odrůda Fuji pochází z Japonska, vyniká vysokými úrodami, dlouhou skladovatelností a zejména šťavnatou chutí. Jablka bývají velká, to však po pravidelné a důkladné probírce plodů.
Sklízejí se v polovině října, do tzv. konzumní zralosti dozrávají v lednu, skladovaná v domácích podmínkách vydrží bez problémů do června.

Fuji Kuku8

Odrůda Fuji, mutace Kiku 8

Celosvětová oblíbenost odrůdy napomohla ke vzniku mutací, které však bývají licenčně chráněné, a tak se k drobným pěstitelům mohou dostat jen, pokud o množení projeví zájem školky. Když ne domácí, tak například polské nebo slovenské. Na druhou stranu pěstitelský zájem o odrůdu Fuji může vyvolat i ochutnání tohoto jablka z obchodu.

Braeburn

Novozélandská odrůda Braeburn z roku 1950 se už v minulém století stala jednou z nejprodávanějších odrůd jablek a základem dalších komerčně úspěšných odrůd. Má kuželovité středně velké a velké plody červené barvy, výborné nakyslé chuti. Ke sklizni je v polovině října, skladuje se až do června, konzumní zralost nastává v březnu. Odrůda vyniká úrodností. Má však nízkou odolnost proti napadení houbovými chorobami. Nepatří k odrůdám, které lze snadno pěstovat ekologickým způsobem.

Braeburn

Odrůda Braeburn

Pinova

Mezi nejkvalitnější zimní odrůdy jabloní patří Pinova. Pochází z Německa a za poměrně krátký čas se stala oblíbenou a žádanou nejen doma, ale také v celé Evropské unii. Vyznačuje se velkými, vyrovnanými, jemně kónickými plody atraktivní červeno-oranžové barvy. Úrodnost je vysoká a pravidelná.

Jablka odrůdy Pinova

Odrůda Pinova

Jablka se sklízejí počátkem října, skladovat se dají do dubna. Chuť plodů je hodnocena jako velmi dobrá až výborná. Odrůda vykazuje vysokou odolnost proti strupovitosti jabloní, ale nízkou proti napadení houbovými chorobami. V České republice se vedle základní odrůdy daří i obchodně úspěšnému odrůdovému klonu Evelině.

Česká jablka Otava

Původní česká odrůda pochází z období, kdy vznikly odrůdy Rubinola, Selena či Topaz. Chuťově patří jednoznačně k lahůdkám, větší rozšíření však omezil nenápadný vzhled plodů. Což je nezasloužené.

Hodí se do teplejších až středních poloh, vhodná je pro všechny tvary a slabě rostoucí podnože. Růst odrůdy je středně silný až slabší, tvoří rozložité, hustší koruny s krátkým obrostem. Do plodnosti vstupuje brzy, ta je středně vysoká až vysoká.

Otava

Odrůda Otava

Dozrává začátkem října, plody dozrávají od října do února, skladuje se do jarních měsíců. Jablka jsou středně velká, žlutá s oranžovým až hnědavým mramorovaným až rozmytá líčkem a středně pevnou dužinou harmonické chuti. Odrůda je odolná vůči strupovitosti a málo citlivá na padlí.

Foto Marián Komžík

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x