Další chyby v řezu ovocných stromů: na ježka, co s vlky

21. 1. 2023

Snad nejčastější chyba řezu dospělých ovocných stromů spočívá v tom, že pěstitel každý rok sestřihne jednoleté výhony na tři očka – na ježka.

Na ježka čili na tři očka a vyroste paroží

Z každého výhonu sestřiženého na tři očka pak vyrostou tři nové silné výhony. Za rok znovu. Vyroste devět silných výhonů. Napřesrok opět krát tři a jsme u počtu 27 výhonů. Proto takovému přístup říkám sestřih na ježka.

Nesprávný řez na ježka spočívá v krácení každého výhonu na tři očka

Nesprávný řez na ježka neboli na tři očka postupně promění korunu v paroží

Za patnáct let koruna značně zhoustne, nové výhony plodí jen minimálně. Pěstitel na ovocném stromě pěstuje dřevo, ne ovoce. A ke všemu je tento hrozný způsob řezu velice pracný. Přesto bývá k vidění poměrně často a po celém Česku.

Větve po řezu vypadají jako paroží jelena. Setkal jsem se i s tím, že takto chybný řez měl svůj pravidelný termín v listopadu. Tedy v době, kdy se rány už nehojí. Aby na svátky byla zahrádka pěkná.

Jak se vyhnout řezu na ježka a prosvětlit korunu

Připomeňme si, že úplným základem je udržet řídkou korunu, aby i dovnitř proniklo dost světla. Při průklestu koruny odstraníme zahušťující větve a celé výhony. To buď na větevní kroužek, nebo na vhodné rozvětvení.

K masivnějšímu zkracování jednoletých přírůstků přistupujeme teprve tehdy, pokud se začíná projevovat stárnutí stromů, kdy jsou malé nebo žádné jednoroční přírůstky. Zde uplatňujeme i řez do starého dřeva.

Proč vlky v koruně místo řezu vylamovat

Mnoho chyb při řezu ovocných stromů vzniká při odstraňování takzvaných vlků, to je bujných výhonů uvnitř koruny, které rostou kolmo k nebi.

Jestliže pěstitel každé jaro odstřihne vlky na větevní kroužek nebo ještě častěji na patku, během vegetace prorostou spící pupeny a vyrostou nové vlky. A pokud větší řezné rány neošetří, často se stanou vstupní branou pro choroby dřeva a kůry.

Vylamování vlků hrušně v květnu

Květnové vylamování vlků z kmene hrušně; foto J. Sus

 

Daleko efektivnější je vlky již v počátcích růstu prstem během vegetace vylomit nebo vytrhnout. Komu toto opatření připadá barbarské, ať ho vyzkouší. Vylomením mladého výhonu odstraníme spící pupeny. Krom toho se takto vzniklé rány i bez ošetření daleko lépe hojí. Nesetkal jsem se s tím, že by ránu infikovala houbová choroba. Ani u peckovin.

Když se ovocným stromům nedostává řezu

Chybný přístup je i opak nadměrného řezání, tedy že ovocné stromy vůbec neřežeme. Důvody mohou být různé, také nemoc, neznalost či víra, že to je správný přístup i pro strom v zahradě.

Stromy bez řezu

Stromy rostou jako houští, chybí jim řez

Častou chybou, zejména u extrémně plodných odrůd, bývá nedostatečná obměna plodonosného obrostu. Jako ukázkový příklad zmíním odrůdu jabloně Šampion. Je to takový dříč. Každoročně se přeplozuje. Plodí již na loňském dřevě. Na mladém dřevě jsou plody nejkvalitnější. Ještě druhý a třetí rok je kvalita plodů slušná, později se velice zhoršuje.

  • Pokud takový plodonosný obrost pravidelně nezmlazujeme, za chvíli stromek plodí brakové ovoce.
  • Systémově je pravidelná postupná obměna plodonosného obrostu zajištěna u pěstitelského tvaru vřetenového zákrsku.

V této souvislosti připomenu, že kvalitu plodů u většiny ovocných druhů významnou měrou ovlivňuje probírka plůdků.

Přečtěte si také o termínech řezu ovocných stromů a souvislosti s jejich plodností.

Foto J. Sus a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x