Které staré odrůdy a druhy ovoce a zeleniny vybrat na zahradu
26. 12. 2022Kdo chce na zahradě sklízet rozmanité druhy ovoce a zeleniny, nejspíš pěstuje i staré odrůdy a méně zavedené druhy. Připomeňme si některé.
V sadech, ale i na zahrádkách dozrávají letní hrušky i jablka. Prázdniny se přehouply do druhé poloviny, léto pokračuje.
Nedávno bylo Jakuba a na stromech ještě visí poslední hrušky Jakubky. Jsou poměrně drobné, ale chutné. Patří mezi tzv. hniličky, když změknou, vnitřek zhnědne, můžeme plod nakousnout a vnitřek doslova vycucnout. Kdo zná různé bergamotky a další hniličky, bude překvapen jejich chutí.
Další hrušní, která v srpnu dozrává je Římská máslovka (Máslovka Římská). Hrušky jsou menší, hezké, pevné, sladké a voňavé. U plodů převládá žlutá barva, na osluněné straně s červeným líčkem. Na to, že se jedná o letní odrůdu, poměrně dobře odolává otlakům.
Letos však hrušně a jabloně zrají trochu jinak než jindy. V sadu, kde dozrávala Římská máslovka, zrálo i jablko Stark Earliest. U nás (myšleno na Táborsku) zraje ještě před Průsvitným. Normálně už po polovině července bývá moučnaté, suché, praská. Ale letos? Ještě má šťávu a je jedlé. Vedle něho zraje České růžové, které má zrát začátkem srpna.
Na kompot se musí dík méně chutné slupce loupat. Nemá prakticky aroma hrušek, je vhodné ji proto dovonět třeba rumovou trestí, badyánem, hřebíčkem a skořicí.
Odrůda Windsorská či Madamka rodí sice krásně zelené (ve zralosti až citronově žluté), hladké hrušky bez rzivosti, ale vlastně i tak trochu vousaté. Známá je od roku 1771. Je to srpnová hruška, která je i v době zrání nakyslá a má trpkou slupku. Její hruškové aroma není nijak výrazné, ale protože je dosti velká, úrodná (někdy je jen pět plodů na 1 kg), řadila se do odrůd stolních.
Dříve patřila k oblíbeným letním hruškám – máslovkám . To bylo před tím než se v sadech a na trzích objevila odrůda Clappova a Williamsova.
Odrůda Solanka je původní česká odrůda, která se zrodila v severních Čechách, v obci Solany. Její věhlas přesáhl i hranice naší země. Včas sklízené plody (podtržené) putovaly dříve po Labi, ale i přes hory na vozech do Německa. Profesor Kavina o ní v Zahradnickém a ovocnicko-vinařském naučném slovníku (1942) píše, že patřila k nepostradatelnému ovoci trhů berlínských, ale i českých. Za hranice se vyvážely i další odrůdy, ale Solanka patřila k těm nejrannějším.
Je sice o něco menší než Windsorská, ale je to výtečná letní hruška, šťavnatá, sladká, aromatická. I když se o ní píše, že je otužilá a přizpůsobivá, horší pěstitelské podmínky se projeví na velikosti plodů. V severních Čechách je téměř dvakrát tak velká jako u Tábora nebo i ve vyšších polohách. Vysoké stromy plodí ob rok, u stromků pěstovaných na zákrsek nebo čtvrtkmen se dají výkyvy řezem a úpravou násady plodů v plodných letech zmenšit.
Foto autor
Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.