Jak ze semínka datle vypěstovat datlovník

12. 1. 2021

Latinské jméno datlovníku obecného je Phoenix canariensis. Původně rostl v oblasti severní Afriky a Asie. Dorůstá výšky 30 metrů, zpravidla se dožívá kolem stovky let.

Stará kulturní rostlina byla známa již před pěti tisíci lety v Iráku a Egyptě.

Z výsevu vzchází polovina rostlin samčích a polovina samičích, proto se v praxi množí stonkovými odnožemi, které vyrůstají naspodu kmene. Opylení se dělá zpravidla uměle – samčí květenství se zavěsí do samičích rostlin. Dozrávající žluté plody se sklízejí postupně podle potřeby, omývají se, třídí, suší, či lisují. Druhá forma datlí, tzv. moučnatá, se sklízí v plné zralosti najednou. Z nich se vyrábí mouka, vaří se, pečou.

Datlová semínka potěší, když se ujmou

Příznivci pěstitelství ze semínek najdou v datli materiál k vyzkoušení pokojové exotiky – datlovníku obecného

Cukrové datle se krom pojídání za čerstva suší a lisují pro výrobu datlového medu, šťáva z nich se kvasí.

Vypálenému destilátu se říká arak. Palmové víno se vyrábí kvašením šťávy vytékající nejčastěji z naříznutých listů.

Semeno dovážených datlí je klíčivé. Seje se nejlépe do úzkých a vysokých květináčků palmáků nebo do úzkých kelímků (od některých pudinků).

Hlavní kořen se nesmí při prvních přesazováních poškodit, i když je dlouhý a omotává se okolo spodku květináčku.

Přesazujeme nejlépe s neporušeným balem. Květináče hledáme užší a vysoké, palma se snaží prorůstat hluboko a kořeny přibývající na dně kořenáče ji zdvihají nahoru. Proto by se měly palmy přesazovat tehdy, kdy začínají vylézat z květináče a krčky sázet v nové nádobě alespoň 3–5 cm pod okrajem. Časem se opět vytlačí navrch.

Datlová palma snese v létě (po otužení) sluneční úpal, v zimě jí stačí 5°C a minimální zálivka. Má-li dostatek vody a tepla i v zimě, roste mnohem bujněji, za několik let nás vyhání z bytu. Držíme-li ji zkrátka, bude kompaktnější, pevnější a menší.

V zimě palmu nesmíme přelít! Měla by mít také co nejvíce světla! Hnojí se jen v létě, když je venku. Po přesazení do přirozeně vlhkého substrátu ji asi 10 dnů nezaléváme. Rány na kořenech musí zaschnout. Když na ně brzy přijde voda, palma zahnívá a hyne. Poškození kořenů mladých rostlin (do 3 let) vede často ke ztrátě rostliny.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

měl jsem. je to opravdu zbytečnost. ted pěstuji mango a citrony. to je lepší

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x