Jak ze semínka datle vypěstovat datlovník

12. 1. 2021

Latinské jméno datlovníku obecného je Phoenix canariensis. Původně rostl v oblasti severní Afriky a Asie. Dorůstá výšky 30 metrů, zpravidla se dožívá kolem stovky let.

Stará kulturní rostlina byla známa již před pěti tisíci lety v Iráku a Egyptě.

Z výsevu vzchází polovina rostlin samčích a polovina samičích, proto se v praxi množí stonkovými odnožemi, které vyrůstají naspodu kmene. Opylení se dělá zpravidla uměle – samčí květenství se zavěsí do samičích rostlin. Dozrávající žluté plody se sklízejí postupně podle potřeby, omývají se, třídí, suší, či lisují. Druhá forma datlí, tzv. moučnatá, se sklízí v plné zralosti najednou. Z nich se vyrábí mouka, vaří se, pečou.

Datlová semínka potěší, když se ujmou

Příznivci pěstitelství ze semínek najdou v datli materiál k vyzkoušení pokojové exotiky – datlovníku obecného

Cukrové datle se krom pojídání za čerstva suší a lisují pro výrobu datlového medu, šťáva z nich se kvasí.

Vypálenému destilátu se říká arak. Palmové víno se vyrábí kvašením šťávy vytékající nejčastěji z naříznutých listů.

Semeno dovážených datlí je klíčivé. Seje se nejlépe do úzkých a vysokých květináčků palmáků nebo do úzkých kelímků (od některých pudinků).

Hlavní kořen se nesmí při prvních přesazováních poškodit, i když je dlouhý a omotává se okolo spodku květináčku.

Přesazujeme nejlépe s neporušeným balem. Květináče hledáme užší a vysoké, palma se snaží prorůstat hluboko a kořeny přibývající na dně kořenáče ji zdvihají nahoru. Proto by se měly palmy přesazovat tehdy, kdy začínají vylézat z květináče a krčky sázet v nové nádobě alespoň 3–5 cm pod okrajem. Časem se opět vytlačí navrch.

Datlová palma snese v létě (po otužení) sluneční úpal, v zimě jí stačí 5°C a minimální zálivka. Má-li dostatek vody a tepla i v zimě, roste mnohem bujněji, za několik let nás vyhání z bytu. Držíme-li ji zkrátka, bude kompaktnější, pevnější a menší.

V zimě palmu nesmíme přelít! Měla by mít také co nejvíce světla! Hnojí se jen v létě, když je venku. Po přesazení do přirozeně vlhkého substrátu ji asi 10 dnů nezaléváme. Rány na kořenech musí zaschnout. Když na ně brzy přijde voda, palma zahnívá a hyne. Poškození kořenů mladých rostlin (do 3 let) vede často ke ztrátě rostliny.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

měl jsem. je to opravdu zbytečnost. ted pěstuji mango a citrony. to je lepší

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x