Tropy na vánočním stole: liči, longan, rambutan

22. 12. 2019

Chutnají výborně, pojídají se syrové jako jiné ovoce a určitě stojí za ochutnání. Plody rostou na stálezelených stromech a také je spojuje botanická příbuznost.

Liči čínské (Litchi chinensis), longan (Euphoria longana) i rambutan (Nephelium lappaceaum) patří do čeledi mýdelníkovitých (Sapindaceae), pocházejí z vlhkých a teplých tropů jihovýchodní Asie. Plodí podobně utvářené jednosemenné peckovice.

 

Liči má plod oválný, dlouhý asi 2,5–4 cm s bradavčitou slupkou, pod níž je velmi šťavnatá a aromatická dužnina, která obklopuje černohnědé semeno. Dužnina vyniká sladkokyselou chutí.

Podobné plody i využití

Pro longan je typický kulovitý plod s průměrem přibližně 2–2,5 cm, který má kožovitou slupku. Dužnina je podobná jako u liči. Plody se však odřezávají v celých hroznech.

Plody longanu

Plody longanu mají kožovitou slupku, dužnina je bělavá dužnina

Plod s nejvýraznější chutí i vzhledem má bezesporu rambutan: Kulovitá až oválná peckovice upoutá svými jemnými a hustými ostny na povrchu. Proto se také jmenuje rambutan – rambut znamená v malajštině a indonéštině vlas. Pod slupkou se ukrývá taktéž bělavý či načervenalý míšek vynikající sladkokyselé chuti, který může svou konzistencí připomínat tuzemské třešně.

  • Všechny tři uvedené druhy se v místech svého pěstování využívají především v čerstvém stavu jako ovoce. Připravují se z nich základy nejrůznějších ovocných salátů.
  • Liči zbavené semen se v jihovýchodní Asii vaří s cukrem a podává se jako dezert, vyrábí se z něj zmrzlina a zpracovává se i na džemy. Běžně se dá koupit i u nás jako kompotované. Především v Číně a Indii se jeho plody suší a přidávají se jako aromatická složka do čajů.
  • Plody rambutanu patří v jihovýchodní Asii k nejvyhledávanějšímu ovoci.
  • Podobné využití má i longan, i když jeho plody nejsou chuťově tak kvalitní jako liči nebo rambutan.

 

Pěstování těchto rostlin v českých podmínkách je záležitostí určenou převážně pro větší skleník s teplým a vlhkým prostředím. V bytech se jim většinou nedaří příliš dobře z důvodu nízké vzdušné vlhkosti, obzvláště pak v zimě. Zároveň i jejich rozměry nejsou zcela vyhovující pro klasický byt.

Ovšem provést výsev semen každého z představených druhů není nejmenší problém. Vyséváme do samostatných květináčů s průměrem cca 6–8 cm asi 2 cm hluboko. Volíme klasický výsevní rašelinový substrát obohacený agroperlitem. Nutno ovšem dodat, že generativním způsobem rozmnožování získáváme semenáč, který v produkčních oblastech slouží jako podnož, na kterou bývá naroubována některá z pěstovaných odrůd.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x