Starobylé granátové jablko stále láká k ochutnání i pěstování

22. 6. 2020

Ve Středozemí vídáme granátovníky v parcích i na zahradách. Plody můžeme v čerstvém stavu ochutnat prakticky po celý rok. Jak je to s pěstováním v Česku?

Také v tuzemských podmínkách můžeme granátovník poměrně snadno pěstovat. Velmi dobře roste v nádobě. Doporučuji k tomu využít zakrsle rostoucí formu označovanou jako Punica granatum Nana.

Punica granatum Nana.

Zakrsle rostoucí granátovník Nana

Ideální je pěstovat granátovník jako přenosnou nádobovou rostlinu, kterou můžeme poměrně brzy umístit pod širé nebe, obvykle již v druhé polovině dubna, kdy nehrozí hluboké mrazy. Existují dokonce vybrané klony, které v nejteplejších lokalitách mohou bez větších potíží přežít podmínky kontinentální zimy.

Rozmnožujeme buď řízkováním, nebo v úvahu připadá i výsev semen – generativně množené potomstvo však bývá poměrně nevyrovnané.

Granátovník marhaník

Granátovník obecný neboli marhaník obecný (Punica granatum), jak zní jeho původní botanické pojmenování, je opadavý, obvykle asi 3 m vysoký keř přinášející plody zvané granátová jablka. Na první pohled působí poněkud neuspořádaným dojmem, ale jeho drobné eliptické nebo kopinaté listy jsou velmi dekorativní.

Granátovník obecný kvete a plodí

Atraktivní velké květy a také plod granátovníku

  • Nesmírně efektní jsou i poměrně velké (2–5 cm široké) šarlatově červené květy.

Plodem je téměř kulovitá, vysýchavá bobule s vytrvalým kalichem na vrcholu. Plod dosahuje obvykle šířky okolo 8–12 cm. Pod tuhou kožovitou slupkou zbarvenou nejčastěji oranžovočerveně nebo šarlatově červeně, jsou semena uložená v několika pouzdrech oddělených tenkými dužnatými membránami. Samotná semena jsou obalena šťavnatým osemením, což je to hlavní, kvůli čemu se plody pěstují.

  • Právě toto červeně nebo purpurově zbarvené osemení je tvořeno velmi chutnou sladkokyselou, osvěžující šťavnatou dužninou, která je základní surovinou například pro výrobu orientálního chlazeného nápoje – šerbetu, který se připravuje smícháním šťávy z granátového jablka, cukru a dalších ingrediencí.
  • Stejně známý je i sirup grenadina prodávaný v Asii i ve Středozemí zpravidla jako základ míchaných koktejlů. Tento sirup charakterizuje hořkosladká chuť a vyšší cena.
  • K mání jsou i různé doplňky stravy z granátových jablek, které využívají účinky antioxidantů, vitaminů a dalších látek. V dávné minulosti bylo granátové jablko symbolem plodnosti a nesmrtelnosti.

 

Mokrá a suchá cesta k ochutnání plodu

Ve vodě

Odkrojíme korunku plodu a granátové jablko rozkrojíme na šest až osm dílů ve tvaru měsíčků. Jednotlivé kousky vložíme do vody a rukama trháme plod na menší kousky. Zrníčka postupně oddělujeme od slupky a vnitřních membrán.

Na hladinu vody vyplavou bílé kousky membrán, které sesbíráme. Zrníčka pak přecedíme, čímž jsou připravena k ochutnání a další úpravě.

Nasucho

Granátové jablko rozkrojíme od báze ke špici plodu na dvě poloviny. Plod položíme rozkrojenou částí nahoru a provedeme 4 stejné řezy asi 5 cm dlouhé a 5 cm hluboké. Jablko podržíme rozkrojenou částí dolů nad hlubokým talířem, přičemž oběma palci tlačíme na slupku takovým tlakem, aby se neroztrhla. Pak jednou rukou poklepeme polévkovou lžící. Semena s oplodím vypadají na talíř.

 

Jak získat šťávu z granátového jablka

Lisem na citrusové plody

Granátové jablko rozkrojíme jako citrusový plod na dvě poloviny. Šťávu z nich vytlačíme ručním lisem na citrusové plody, aniž bychom rozdrtili vnitřní membrány, které jsou trpké, nahořklé a zkazily by chuť lahodného džusu.

Džus přecedíme přes jemný cedník, čímž odstraníme semena. Pozor, džus z granátového jablka velmi barví a jde špatně vyprat.

Rozválením plodu

Na kuchyňském prkénku zatlačíme dlaní na granátové jablko a válíme jej, dokud všechna zrníčka nepopraskají. Pak odkrojíme korunku plodu a vymačkáme džus do připravené sklenice. Tato metoda má poněkud menší výtěžnost.

Tip na granátový střik

Šťávu ze dvou granátových jablek, kterou jsme získali jednou z doporučených metod, smícháme se lžící cukru a rozdělíme do dvou sklenic. Zalijeme 2,5 dcl bílého vína, doplníme sodovkou a dle libosti přidáme kostky ledu. Za několik minut tak připravíme velmi osvěžující a lahodný nápoj.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x