Jak v Česku pěstovat kaki, aby přečkalo zimu, kvetlo a plodilo
12. 12. 2022Klimatické změny přinášejí zájem o zkušenosti s tím, které rostliny lze nově v Česku pěstovat a jak. Pozornosti se v tom ohledu těší i kaki.
Ve Středozemí vídáme granátovníky v parcích i na zahradách. Plody můžeme v čerstvém stavu ochutnat prakticky po celý rok. Jak je to s pěstováním v Česku?
Také v tuzemských podmínkách můžeme granátovník poměrně snadno pěstovat. Velmi dobře roste v nádobě. Doporučuji k tomu využít zakrsle rostoucí formu označovanou jako Punica granatum Nana.
Ideální je pěstovat granátovník jako přenosnou nádobovou rostlinu, kterou můžeme poměrně brzy umístit pod širé nebe, obvykle již v druhé polovině dubna, kdy nehrozí hluboké mrazy. Existují dokonce vybrané klony, které v nejteplejších lokalitách mohou bez větších potíží přežít podmínky kontinentální zimy.
Rozmnožujeme buď řízkováním, nebo v úvahu připadá i výsev semen – generativně množené potomstvo však bývá poměrně nevyrovnané.
Granátovník obecný neboli marhaník obecný (Punica granatum), jak zní jeho původní botanické pojmenování, je opadavý, obvykle asi 3 m vysoký keř přinášející plody zvané granátová jablka. Na první pohled působí poněkud neuspořádaným dojmem, ale jeho drobné eliptické nebo kopinaté listy jsou velmi dekorativní.
Plodem je téměř kulovitá, vysýchavá bobule s vytrvalým kalichem na vrcholu. Plod dosahuje obvykle šířky okolo 8–12 cm. Pod tuhou kožovitou slupkou zbarvenou nejčastěji oranžovočerveně nebo šarlatově červeně, jsou semena uložená v několika pouzdrech oddělených tenkými dužnatými membránami. Samotná semena jsou obalena šťavnatým osemením, což je to hlavní, kvůli čemu se plody pěstují.
Odkrojíme korunku plodu a granátové jablko rozkrojíme na šest až osm dílů ve tvaru měsíčků. Jednotlivé kousky vložíme do vody a rukama trháme plod na menší kousky. Zrníčka postupně oddělujeme od slupky a vnitřních membrán.
Na hladinu vody vyplavou bílé kousky membrán, které sesbíráme. Zrníčka pak přecedíme, čímž jsou připravena k ochutnání a další úpravě.
Granátové jablko rozkrojíme od báze ke špici plodu na dvě poloviny. Plod položíme rozkrojenou částí nahoru a provedeme 4 stejné řezy asi 5 cm dlouhé a 5 cm hluboké. Jablko podržíme rozkrojenou částí dolů nad hlubokým talířem, přičemž oběma palci tlačíme na slupku takovým tlakem, aby se neroztrhla. Pak jednou rukou poklepeme polévkovou lžící. Semena s oplodím vypadají na talíř.
Granátové jablko rozkrojíme jako citrusový plod na dvě poloviny. Šťávu z nich vytlačíme ručním lisem na citrusové plody, aniž bychom rozdrtili vnitřní membrány, které jsou trpké, nahořklé a zkazily by chuť lahodného džusu.
Džus přecedíme přes jemný cedník, čímž odstraníme semena. Pozor, džus z granátového jablka velmi barví a jde špatně vyprat.
Na kuchyňském prkénku zatlačíme dlaní na granátové jablko a válíme jej, dokud všechna zrníčka nepopraskají. Pak odkrojíme korunku plodu a vymačkáme džus do připravené sklenice. Tato metoda má poněkud menší výtěžnost.
Šťávu ze dvou granátových jablek, kterou jsme získali jednou z doporučených metod, smícháme se lžící cukru a rozdělíme do dvou sklenic. Zalijeme 2,5 dcl bílého vína, doplníme sodovkou a dle libosti přidáme kostky ledu. Za několik minut tak připravíme velmi osvěžující a lahodný nápoj.
Foto autor a Shutterstock
Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.