Posvačte bromélii, pěstujte ananas, tilandsii či neorelegii

20. 2. 2021

Snad jedinou jedlou bromélií je ananas. Z růžice na vrcholu koupeného ananasu si doma můžete vypěstovat svůj. Nepoškozená růžice zakoření v písku, rašelině, perlitu.

Seřízněte růžici těsně nad „plodem“, řez ošetřete dřevěným uhlím nebo vhodným fungicidem, nechejte 2–3 dny zaschnout. Odstraňte z báze růžice několik nejmenších listů – pod nimi jsou základy kořenů – a vysaďte ji.

Potřebuje spodní teplo, jen mírnou zálivku, aby nezahnila. Po zakořenění se o rostlinu starejte jako o muškáty (stejný substrát, hnojivo, slunné teplé místo). Při dobré výživě, dostatku světla a tepla v zimním období, může již druhý rok kvést a přinést úrodu.

Rostlina ananasu

Ananas – rostlina

Plodit budou i růžice drobných okrasných ananasů, které vídáme v květinářstvích jako součást květinových vazeb. Nebudou však větší než ty, ze kterých se růžice odřízly.

Ananas je zralý, když začíná vonět. Vypěstovaný ve skleníku nebo v dostatečně světlém bytě s celoroční teplotou nad 22 °C chutná srovnatelně s koupenou a zralou odrůdou typu Sweet.

Bromélie

Další broméliovité rostliny známe především jako oblíbené pokojové květiny. Patří mezi ně rody Tillandsia, Cryptanthus, Billbergia, Guzmania, Neorelegia. Mají buď zajímavá květenství (Bilbergia, Vrisea,..) nebo výrazně barevné listy okolo nenápadných květů (Neorelegia, Guzmania,..). Vesměs nejsou náročné na substrát a živiny. Jde o epifytické rostliny. Celá řada tilandsií dokonce dokáže žít jen z vodních par obsažených ve vzduchu. Tyto aerofyty se kořeny jen drží větve, kmene, kamene.

Neorelegia, bromélie

Neorelegia s jezírkem v růžici

Zajímavé svým rezervoárem vody jsou například neorelegie. U nás pěstované mají maličké jezírko okolo květů, ale v tropech jsou druhy, v jejichž nádržkách se líhnou a rostou pulci a později i žabky. Některá literatura doporučuje držet vodu i v růžicích pěstovaných doma. Pro zdárný růst rostlin to není nezbytné. Pokud tak činíte, vyměňujte ji, odkvétající kvítky v ní zahnívají, voda po pár dnech nevoní.

Trik na podporu kvetení

Bromélie kvetou v závislosti na teplotách, vzdušné vlhkosti, té správné péči pro daný druh či rod. Některé se řídí délkou dne. Doma se málokdy podaří z odnoží zakoupených rostlin dopěstovat kvetoucí rostliny. Je však možné oklamat je a donutit je kvést i jindy.

Zejména ananas, pokud naroste do solidních rozměrů, můžeme ke kvetení stimulovat – acetylenovou vodou. Do růžice nalijeme asi 10 ml tohoto roztoku a rostlina v dohledné době pokvete. Acetylen se používá ke sváření, k získání roztoku stačí nechat plyn probublat vodou. Nebo lze do vody namočit přípravek na vyhánění krtků obsahující acetylid (karbid) vápenatý.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

30. 11. 2023

Jak se doma starat o živý vánoční stromek, aby se mohl vrátit ven

Pořídíme-li si živý jehličnan v kontejneru s úmyslem využít ho jako vánoční stromek, je důležité ho postupně přivykat na teplejší prostředí, pravidelně ho zalévat a rosit. Také povánoční návrat do venkovních podmínek musí být pozvolný.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x