Plody opuncie ochutnejte opatrně, mohou mít trny

23. 8. 2022

S kaktusy pěstovanými pro užitek se můžeme setkat v subtropickém a tropickém klimatu jižních zemí. Ke koupi bývají plody opuncie.

Nejrozšířenějším kaktusem pěstovaným kvůli sklizni plodů je už po staletí opuncie mexická neboli Opuntia ficus-indica.

Opunciové ovoce

Plody kaktusu Opuntia ficus indica, opuncie mexické

Opuncie mexická dorůstá až čtyřmetrové výšky. Její stonek se skládá z oválných, zploštělých článků, na kterých jsou tzv. areoly. Z těchto útvarů vyrůstají rovné, až čtyři centimetry dlouhé trny a zároveň drobné, štětinovité trny – glochidie.

Právě glochidie, které se velmi snadno uvolňují a zapichují se do pokožky nebo do jazyka, jsou nejméně příjemnou součástí těchto rostlin. Špička drobného trnu končí zpětnými háčky podobně jako hrot harpuny.

Pěstitelé usilují o beztrnné plody opuncie

Čerstvě sklizené plody opuncie bývají v subtropech k mání u silnic

V jižních zemích se plody opuncie také prodávají poblíž místa, kde se pěstují

Glochidie se vyskytují nejen na článcích opuncií, ale také na povrchu plodů!

Vzhledem ke skutečnosti, že opunciové plody byly v předkolumbovské době jednou z mála pochoutek, které poměrně nehostinná krajina severního Mexika poskytovala, naučili se je lidé využívat a jíst už dávno a umějí to do současnosti.

Navíc je přirozené, že pěstitelé upřednostňují odrůdy, které vytvářejí glochidie v minimálním množství nebo se na nich nevyskytují vůbec.

Záměrně selektují rostliny s násadou velkých a sladkých plodů na jednom článku, s malým nebo zcela redukovaným počtem trnů.

Nopal, nopaleria a tuna

Samotným rostlinám se ve španělštině říká nopal a políčko s nopálem (opuncií) se nazývá nopaleria.

Plody sklízené k jídlu a potravinářskému zpracování jsou ve většině zemí známé podle původního mexického jména jako tuna. Pod tímto označením bývají prodávány také v tuzemsku.

Samotné opunciové plody jsou plné sladké dužniny s desítkami tvrdých, nejčastěji žlutohnědých, plochých semen, která se většinou nejedí a ani se nepoužívají k dalšímu zpracovávání.

Opuncie mexická a její ovocný plod

Prickly pear neboli tuna, plod opuncie mexické; foto Shutterstock

Plody opuncie k jídlu, na marmelády, víno, pálenku

Jedlé plody volně rostoucího mexického kaktusu Opuntia stenopetala

Také plody volně rostoucího mexického kaktusu Opuntia stenopetala se sbírají jako ovoce

Tuna se jí především čerstvá, ovšem v původní domovině i v jiných částech světa, kde roste pod širým nebem a sklizeň je bohatá, se plody používají k výrobě marmelád, vína nebo pálenek.

Dnes se aroma opunciových plodů přimíchává do nápojů, na kterých pak bývá napsáno jejich anglické pojmenování  – prickly pear.

Jak pěstovat opuncii

Opuntia ficus–indica pochází sice z Mexika, ale je natolik rozšířena v suchých subtropických a tropických oblastech světa, že je například na Madagaskaru nebo v Austrálii považována za invazivní druh.

Setkat se s ní můžeme i ve Středozemí, odkud je dokonce možné přivézt si článek a pokusit se o její pěstování v tuzemských podmínkách.

Oddělený článek zakořeníme bez problémů v čistém písku nebo agroperlitu a po té jej přesadíme do pěstební nádoby.

Květuschopné rostliny dorostou zhruba za 5–7 let. Potřebují co největší množství slunce, během léta umístění pod širým nebem, propustný substrát, větší nádobu a v době vegetačního klidu chladné zimování při teplotách okolo 5–10 °C.

Tip na mexický salát pro odvážné

  • 0,5 kg vařených nopálových plodů (vaříme asi 1 hodinu)
  • menší nadrobno nakrájená bílá cibule
  • 2 polévkové lžíce nasekaných lístků čerstvého koriandru
  • špetka oregana
  • 2 polévkové lžíce limetové šťávy
  • olivový olej na zakápnutí

Vychladlé nakrájené nopálové plody dáme do misky a přidáme ostatní ingredience. Zlehka promícháme, zalijeme limetkovou šťávou a zakápneme olivovým olejem. Do salátu lze přidat nakrájené vařené vejce.

Kdo rád ostré, může přidat nadrobno nakrájenou papričku jalapeňos nebo jinou pálivou papriku, která dodá salátu tu pravou mexickou chuť.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x