Olivovník: Středomořská lahůdka těší i svou krásou

16. 1. 2021

Dorůstají až 16 m výšky a připomínají vrbu: Mohou mít vyhnilé dutiny a po zmlazení obrůstají. Staré olivovníky se běžně dožívají sta let, údajně mohou žít i víc než tisíciletí.

Olivovník evropský s latinským jménem Olea europaea se ze Středomoří rozšířil do subtropů a tropů celého světa. Zaujal i svou přizpůsobivostí chladnějšímu klimatu.

Listy olivovníku

Úzké tmavé listy olivovníku; foto Ivan Dvořák

Olivovníky zdobí úzké listy navrchu tmavě zelené lesklé, naspodu bělavé až bílé plstnaté. V jižních oblastech plodí tmavé peckovice, které se sklízejí v různých stadiích zralosti.

Olivové oleje

Vyjma plodů nakládaných do slaných nálevů a používaných v receptech studené i teplé kuchyně putuje většina sklizně k lisování oleje. V oplodí je ho cca 20 %.

První olej, tzv. extra panenský nebo panenský, je ten, který je vylisován tlakem zralých plodů, bez přičinění člověka. Má výraznou vůni a chuť, hodí se do salátů.

Oliva s květy i plody

Oliva, květ a malé plůdky; foto Ivan Dvořák

O něco levnější druhy olejů se lisují pod různým tlakem za studena nebo za tepla. Ten poslední z pokrutin (zbytků z lisování), za tepla lisovaný je určen na smažení a je znám pod názvem pomace.

Další olej, který zbývá ve vylisované surovině, se extrahuje rozpouštědly. Extrahované oleje jsou ponejvíce určené na technické využití.

Snesou mráz?

Některé starší olivovníky přečkají i teploty pod bodem mrazu. Čím silnější mají kůru (borku) tím jsou k nízkým teplotám odolnější. Raději však odolnost k mrazu nezkoušejte s rostlinou pocházející z míst, kde ve Španělsku nebo Itálii a Řecku nikdy nemrzne.

Olivovník dovezený z chladnější oblasti bude nejspíš odolnější k nízkým teplotám. Chceme-li tedy mít starší olivovník venku, musíme vybírat z rostlin z vyšších poloh, kde občas sněží a teploty zde padají do minusu. Umístíme ho do chráněného místa a na zimu ho zabalíme takříkajíc jako pumpu.

Olivovník proměněný na bonsaj

Olivovník jako bonsaj; foto Shutterstock

Stromky se množí zejména řízkováním. Řízky snadno zakořeňují, Šlechtitelé olivovníků a také fanoušci pěstitelství v tuzemsku vysazují semena ze zralých plodů.

Netrpí chorobami ani škůdci, jen v suchu se objevuje sviluška.

Olivovník se dobře tvaruje na bonsaj.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 9. 2024

V září sklízíme plodovou zeleninu, tykve k uskladnění necháme dozrát

Rajčata, papriky, cukety a další zeleninové plody sklízíme průběžně tak, aby je nepoškodily první mrazíky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x