Než kaki dozraje ke sladké chuti ovoce, využijí ho v koželužně

26. 11. 2020

Kdo neodolá a kousne si do ne zcela vyzrálého kaki, bývá zaskočen vysokým obsahem tříslovin s trpce svíravou chutí, která ničím nepřipomíná budoucí lahodné, šťavnaté a voňavé ovoce.

Kaki se do střední Evropy dováželo už v dávné minulosti a to ze sadů v relativně blízké oblasti Středozemí. Druh je znám i pod názvy churma či botanicky správně tomel japonský (Diospyros kaki z čeledi Ebenaceae – ebenovité). Pochází sice ze subtropických, ale vysoko položených oblastí Asie (z Číny, Severní Koreje, Japonska, Barmy a dalších zemí. Proto jsou některé vyšlechtěné odrůdy odolné i k mírným mrazíkům.

Kaki v podzimních barvách

Plody tomelu dozrávají na podzim; foto Shutterstock

Pro pěstování v tuzemských podmínkách se lépe hodí tomel viržinský (Diospyros virginiana), který pochází z USA a spolehlivě snáší českou zimu.

Snad ještě perspektivnější jsou hybridní odrůdy obou zmiňovaných druhů, jelikož se u nich projevuje lepší kvalita a větší velikost plodů po tomelu japonském a vyšší odolnost vůči mrazům po tomelu viržinském.

Zralé kaki

Na stůl patří zralé plody; foto Shutterstock

O plodech tomelu japonského píše ve své vynikající práci Rostliny cizích zemí František Polívka již v roce 1908 – „Žluté nebo červené, libovonné, sladké jeho plody připomínající vnějškem rajská jablíčka, prodávají na trzích japonských a čínských pod jménem kaki a shitse tak všeobecně jako u nás třešně nebo švestky.“

Tomely prodávané v Česku jsou především bezsemenné, partenokarpicky vzniklé plody, které mají v největším stupni zralosti až mazlavou dužninu. Obsahují asi 1 % bílkovin, 10–20 % sacharidů, okolo 1 % tříslovin a minimální množství kyselin. Obsah vitamInu C je maximálně 20 mg na 100 g dužniny.

Plody tomelu se v našich končinách hlavně kupují a jedí jako zajímavé čerstvé ovoce. V místech, kde se kaki pěstuje ve velkém, je zapotřebí zpracovávat plody do džemů, do kvasů na výrobu alkoholu – nejčastěji vína nebo likéru – a rovněž se suší. Plátky sušeného tomelu se zpravidla prodávají ve směsi jiného sušeného ovoce.

  • Oblíbené jsou kandované kousky tomelu používané při pečení nebo k přípravě některých sladkých jídel.
  • Sklízejí se i nezralé plody a to pro vysoký obsah tříslovin vhodných k činění kůží.
Nezralé plody tomelu

Nezralé plody kaki

Dřevo tomelu, které je v základě tmavé až černé se světlým vzorováním, se uplatňuje jako materiál pro dřevořezby a intarzie.

Pestrý salát s kaki

Tomel dá salátu pestrost a barvu; foto Shutterstock

V domácí kuchyni nachází tomel využití především jako doplněk ovocných salátů. Obzvlášť dobře chutná ve směsi s hroznovým vínem, dobře vyváží nakyslou chuť kiwi nebo pomerančů. Chuť ovocného salátu s tomelem zvýrazní mletá skořice.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x