Kumquat plodí pidipomeranče velké jako malé švestky

24. 1. 2021

Latinsky se tento příbuzný citroníku jmenuje Fortunella. Pochází asi z Číny. V přírodě kumquat dorůstá jako keř do výšky dvou metrů. Bez plodů snese teplotu -2 až -5 °C.

Plody bývají žluté nebo oranžové. Na řezu mají stejnou stavbu jako pomeranč, mají jednotlivé dílky, v nichž bývají semena. Chuť je podle odrůdy od citronu až k pomeranči. Jako příloha k masu nebo do salátů se nemusí loupat. Z kumkvátů se vyrábí marmeláda.

Marmeláda z kumkvátů

Kdo by nechtěl ochutnat kumkvátovou marmošku; foto Shutterstock

Když si kumkváty vybíráme na jídlo, lepší jsou měkčí, vyzrálé. Ty tvrdé bývají kyselé. Měknou, sládnou, dozrávají při pokojové teplotě. Jím je celé, neloupu je, jen když jsou v nich semena, vyberu je.

Kumkvát servírovaný na stromku

Fortunella je perspektivní do paneláku. Vedle zimovzdornosti má i schopnost vyrovnat se s teplým a suchým zimováním v domě s ústředním topením.

Tento zakrslý pomerančovník se pěstoval v nádobách již v dávné minulosti. V Číně se při hostině podávaly celé stromky s plody na otrhání. Každý host dostal svůj.

Stejně tak můžeme mít Fortunellu i my doma.

V kumkvátech z trhu bývají semena v různém stupni vývoje, tedy i pěkná velká, klíčivá. Ze semene vyroste rostlinka tvořící malý keřík. Kvete a plodí však až 10–15 let po výsevu.

Kumkvát z rodiny citrusů

Kumkvát je velký jako malá švestka; foto Shutterstock

Jde-li nám o plody, musíme se poradit s někým, kdo pěstuje citrusy. Určitě sežene rouby nebo přímo rostlinu. Řízkované nebo štěpované rostliny plodí prakticky druhý rok po naroubování a zakořenění.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Jedl jsem ho v Louisianě, ale moc mě nenadchnul- byl celkem sladký/chutný, ale malý a s hodně peckami. Možná, že by z něho bylo zajímavé „čůčo“….;-)

Měl jsem koupený plodící stromek. Plodí 2x ročně (na podzim a na jaře), na podzim jsou plody bez pecek, na jaře s peckami. Chuť byla vynikající, kůra tomu dává příjemnou hořkost. Stromek měl něco přes půl metru a dával cca 20-70 plodů na jedno plození. Je třeba upozornit na jednu hodně nepříjemnou vlastnost – květy strašně smrdí! Jinak není náročný na pěstování v bytě. Měli jsme ho 8 let a pak jsme ho vyhodili, právě kvůli tomu puchu při kvetení 🙁

To jste jej nemohli někomu datovat? Co bych za něj dala.

Na vše může být dvojí pohled. Mě kumquat kvetoucí na chodbě voní. Na druhou stranu nemám rád vůně lilií. Až mě z nich bolí hlava.

Dostala jsem od kamarádky 3plody kumkvátu. 6 semen je připraveno k předpěstování rostlin. Dočkám se plodů opravdu až po 10-15letech od výsadby, jak uvádí pěstitelé v komentářích?
Děkuji za odpověď.

Dá se to zkrátit, když na semenáčky naštěpujete materiálem z plodící rostliny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

10. 9. 2024

Truhlíkové rostliny a pokojové květiny chráníme před chladem

Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.

zobrazit další rady a tipy
6
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x