Jak pěstovat exotické kustovnice, zlato východní medicíny

6. 6. 2022

Kustovnice patří mezi méně známé ovocné druhy, které můžeme pěstovat na zahrádce. Toto zajímavé ovoce pochází z Číny a Tibetu.

Botanicky řadíme kustovnici do čeledi Solanaceae a kulturní odrůdy vznikly ze dvou základních druhů. Těmi jsou:

  • Kustovnice čínská (Lycium chinensis) – plody tohoto tibetského druhu jsou menší, vejčitého tvaru, zářivě červenavé barvy a sladší chuti. Označují se jako goji.
  • Kustovnice cizí (Lycium barbarum) – plodí větší a delší plody oranžové barvy, které jsou šťavnatější a kyselejší. Tyto plody se označují jako wolfberry.
Plody kustovnice dozrávají hromadně foto M.Komžík

Plody kustovnice

Pravé goji tedy náleží ke kustovnici čínské (Lycium  chinensis). Paradoxně se však nejvíce množí a pěstuje kustovnice cizí (Lycium barbarum). Pozor přitom na častou chybu: Stává se, že se plody kustovnice cizí označují nesprávně jako goji.

Tradiční čínská plodina

Kustovnice je nejvíce rozšířená v Číně, kde má její velkovýrobní pěstování dlouholetou tradici. Na počátku druhého tisíciletí se v Číně pěstovala kustovnice na rozloze 82 000 ha, což je více než šestinásobek všech intenzivních ovocných sadů v ČR. Hlavních pěstitelských oblastí má Čína několik, nejdůležitější je však region Ningxia, ze kterého pochází 45 % veškeré produkce plodů kustovnice.

Charakteristika kustovnice

Středně velké keře kustovnice dorůstají obvykle do výšky něco přes metr, při dobré kondici až přes dva metry. Každoročně však narůstají několik metrů dlouhé výhony. Ty jsou poměrně tenké, takže převislé, někdy poléhavé, jindy vodorovné. Pěstitelé přizpůsobují péči o keře tak, aby jejich přirozený růst zůstal zachován.

Výhony rostou intenzivně zejména v prvních letech po výsadbě. V období plodnosti a při pravidelném řezu jsou roční přírůstky asi 0,5 až 1 m. Na výhonech se nacházejí podlouhlé listy o délce 6 cm a velké množství květů o průměru 1–1,5 cm. Mají typickou fialovou barvu se žlutými tyčinkami uprostřed.

Kustovnice bohatě fialově kvete, foto M. Komžík

Velké množství fialkových květů je pro kustovnici typické

Doba kvetení, letní řez a plodnost

Kustovnice kvete přirozenou cestou koncem léta, což je příčinou slabé plodnosti. Abychom kvetení urychlili, je na keřích potřebný časný letní řez. Ten vyprovokuje kvetení už na začátku léta, což postačí k tomu, aby keře bohatě plodily. Z dvouletého keře lze při optimálním pěstování sklidit až 2 kg plodů.

Keře kustovnice jsou spolehlivě a vysoce mrazuodolné. I tak pro ně vybíráme raději slunná stanoviště.

Kustovnici vyhovují prakticky jakékoliv půdy včetně sušších, chudých a méně kvalitních. Kyselé půdy ovšem keř ocení. Nevhodné jsou jen půdy podmáčené.

Jak na výsadbu

Rostliny se prodávají převážně v kontejnerech. Vysazovat je lze prakticky celoročně. Optimálním termínem pro výsadbu je však podzim nebo jaro.

  • Před výsadbou namočíme kontejnery alespoň na půl hodiny do vody.
  • Půdu důkladně odplevelíme.
  • Keře vysazujeme na vzdálenost 1 metru.
  • Vykopeme jámu přibližně o dvojnásobné velikosti kontejneru a přidáme dobře vyzrálý kompost.
  • Na jaře je hluboko seřízneme, abychom podpořili úspěšný růst.

Keře rostou skutečně velmi bujně. Je potřeba se již před výsadbou rozhodnout pro správný pěstební tvar. Pěstovat je jen tak na volno a bez letního řezu vede k živelnému růstu, tvorbě hustých keřů, pozdnímu kvetení a slabé plodnosti.

Vhodné jsou naopak vzdušné pěstitelské tvary na drátěnce nebo pěstování ve formě tzv. falešného stromečku. S tím souvisí potřeba pravidelného, včasného a dostatečně razantně specifického řezu.

Kustovnice hojně plodí, foto M. Komžík

Kustovnice plodí již první rok po výsadbě

Navzdory mrazuodolnosti se doporučuje bázi keřů na zimu přikrývat vhodným nastýlacím materiálem a to zejména u mladých rostlin a při pěstování v drsnějších severních polohách.

Kustovnice a škůdci

S chorobami a škůdci kustovnice problémy nemá. Je možné ji pěstovat prakticky bez chemické ochrany. Vyskytnout se může padlí. Napadá listy a květy bílými moučnatými povlaky. Šíří se zejména v přetížených keřích, kde je vysoká vzdušná vlhkost. Nejlepší prevencí je tedy udržování správné vzdušnosti. V případě začínajícího napadení keř ošetříme přípravky používanými proti padlí.

Nejzdravější ovoce světa

Plodem kustovnice je bobule oranžové až červené barvy, která je vejčitého až protáhlého válcovitého tvaru o velikosti asi 2 cm. Silně připomínají maloplodé odrůdy chilli papriček. Sklízejí se až po úplném dozrání, kdy jsou nejchutnější, mají nejvyšší hladinu prospěšných látek a už se z nich odboural jedovatý solanin nacházející se v nedozrálých plodech.

Dužnina plodů je šťavnatá, sladké nebo sladkokyselé chuti, která připomíná plody klikvy.

Plod lze jíst v čerstvém stavu nebo použít do kompotů, čajových směsí, džemů, ovocných salátů či ovocných šťáv. Nejčastěji je však sušíme. V této formě je lze i zakoupit.

Plody kustovnice se jí jak čerstvé, tak sušené, foto M. Komžík

Čerstvé a sušené plody

Jedlé jsou dokonce i mladé výhony, které se v Číně vaří a podávají jako zeleninová příloha k masu.

Plody obsahují řadu zdraví prospěšných látek. Proto se tak hojně využívají v tradiční čínské, korejské, japonské a tibetské medicíně.

Obsahují vitamin C (v třetím nejvyšším množství mezi ovocnými druhy), karotenoidy, mikroelementy (Fe, Zn, Ca, Cu, Se, P, Ge), 21 minerálů, vitaminy E a B a až 19 různých aminokyselin. Plody bývají často označované jako nejzdravější ovoce světa.

Odrůdový sortiment

S odrůdami kustovnice je to na trhu stále dosti bídné. Mnoho zahradních center nabízí kustovnici bez uvedení odrůdy. Jednoduše pod označením goji.

Česká odrůda kustovnice - Anny

Anny je českou odrůdou kustovnice

První vlaštovky odrůd kustovnice se však už na trzích a v ovocných školkách objevují. Patří mezi ně například odrůdy:

  • Big Berry
    Silně rostoucí středně raná odrůda dorůstající výšky 2 m. Sběr plodů je od konce srpna. Plody jsou velmi velké, dozrávají hromadně, což umožňuje pohodlný jednorázový sběr. Plodnost odrůdy je vysoká a pravidelná. Plody jsou primárně určeny zejména k sušení.
  • New Big
    Odrůda vyniká vysokým obsahem nutričních látek a chutnými sladkými plody. Sbírají se od konce srpna. Plody dozrávají najednou, jejich sběr je možný velmi jednoduchým srážením na podloženou plachtu.
  • No.1
    Odrůda vitálního růstu se vyznačuje vysokými a pravidelnými sklizněmi. Plody jsou velmi chutné a mají nadprůměrně vysoký obsah nutričních látek. Odrůda patří mezi nejperspektivnější odrůdy současnosti. Jak napovídá její název.
  • Sweet Berry
    Kompaktně rostoucí odrůda umírněného růstu, dorůstající přibližně 1,5 metru. Velmi brzy vstupuje do plodnosti, prakticky už od prvního roku po výsadbě. Plody dozrávají velmi brzy, přibližně v polovině srpna. Jde o nejranější odrůdu na trhu.

Velmi atraktivní je i česká odrůda Anny, která vyniká vysokými sklizněmi a atraktivními červenými plody.

Foto autor a A. Bajer

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Ještě bych dodal, že se na zahradě chová jako plevel! Pokud se jí daří, značně se rozšiřuje pomocí kořenů i plodů spadlých na zem. Je taková čínská…

Kustovnici na zahradě mám a čekal jsem rady, jakým způsobem prořezávat.
V článku jsem se nic nového nedozvěděl.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x