Citrus cedrát nadchne pěstitele subtropických rostlin

9. 9. 2022

Citrus cedrát, méně známý bratr citronu, je z pěstitelského hlediska nesmírně zajímavou rostlinou, která má bezesporu čím upoutat.

V českém jazyce běžně nazýváme rostlinu i její plod jedním slovem cedrát. Nicméně správný název je citrus cedrát (Citrus medica). Jde o ne příliš známou, o to víc zajímavou rostlinu a to hned z několika důvodů.

Citrus cedrát (Citrus medica)

Citrus cedrát (Citrus medica)

Cedrát a jeho specifika

Cedrát je habitem podobný například citroníku, přičemž vytváří stálezelené, trnité keře nebo spíše malé stromky, které mají nepravidelnou korunu a dorůstají výšky do čtyř metrů. Jedná se o rostliny jednodomé a bývají většinou samosprašné.

V Evropě cedráty nejvíce pěstují v Itálii, Španělsku a v jižní Francii.

Dřevina má velké, až 20 cm dlouhé lesklé kožovité listy. Květy jsou větší, bílé a oboupohlavné se silnou aromatickou vůní. Objevují se většinou na jednoletém dřevě. Kvetení se může opakovat až třikrát do roka, proto je možné vidět v jednom čase poupata, květy i dozrávající ovoce.

Velmi aromatické plody nejsou určeny k jídlu v čerstvém stavu. Po jejich rozkrojení totiž zjistíme, že samotná dužnina je malá a největší prostor zaujímá pevné bílé pletivo zvané mezokarp.

Bílá část vyplňuje z velké části plod cedrátu

Největší prostor plodu zaujímá bílá část zvaná mezokarp

Plody můžeme pozorovat i na mladých rostlinách. Mají převážně válcovitý tvar a dorůstají délky až 30 cm při hmotnosti až 1,5 kg. Na mladších exemplářích jsou samozřejmě plody menší. V plné zralosti mají žlutou barvu.

Průmyslově se využívá kůra cedrátu k proslazování, ale také se z ní a z listů destilují éterické oleje nebo jsou plody využívány v lidové medicíně.

Zvláště významný je cedrát pro obyvatele v italském městečku Santa Maria del Cedro na jihu Itálie v provincii Cosenza. Toto místo je úzce spjato s pěstováním cedrátu a s výrobou tradičních produktů, jako jsou likéry, oleje, mýdla, sirupy, sladkosti atp.

Cedrát je spíše teplomilnější

Na rozdíl od typických a běžně pěstovaných citrusů je cedrát o poznání teplomilnější. Dobře zimuje při teplotách mezi 12–15 °C. Jakmile ale teploty klesají dlouhodobě pod 4 °C, může rostlina zcela odejít. Záleží pak především na odrůdě a na podnoži, na které je naštěpována.

Buddhova ruka

Velmi zajímavou odrůdou, která se objevuje také v Česku, je Citrus medica var. sarcodactylis. Česky ji lidově říkáme buddhova ruka.

Výběžkovitý tvar plodu tohoto cedrátu vzdáleně připomíná prsty ruky. Zajímavostí je také to, že plod neobsahuje ani dužinu a ani šťávu. Přesto je využíván v kuchyni.

Citrus medica var. sarcodactylis se česky nazývá budhova ruka

Citrus medica var. sarcodactylis

Tato rostlina je vysazována především pro své okrasné účely do zahrad nebo květináčů na terasu a je velmi aromatická.

V Asii buddhovu roku pěstují především pro obřadní účely a pro využití v tradiční medicíně pro své  povzbuzující účinky.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x