
Oblíbený citrus Chinotto se osvědčil jako pokojová rostlina
27. 12. 2021Citrus myrtolistý neboli Chinotto upoutá na první pohled velmi kompaktním růstem a malými lístky, které pro svou podobnost s myrtou daly rostlině jméno.
Citroník limonový patří bezesporu k nejrozšířenějším zástupcům rodu a jeho používání v kuchyni je opravdu letité. Mezi pěstiteli je populární, ale není sám.
Za bližší seznámení stojí i odrůda Variegato.
Vedle pravých citroníků se často pěstuje podobný druh, který je řazen samostatně jako Citrus meyeri, nazývaný někdy zkráceně Meyer. Jeho plody na první pohled připomínají citrony. Mají velmi jemný perikarp, tedy kůru. Uvádí se o něm, že v horších podmínkách může během zimování částečně nebo zcela opadat. S jarem zase bohatě obroste.
Kultivar označovaný jako citroník Variegato je typický podélně zeleným proužkováním plodu. Na plodech zůstává po celou dobu. Listy má celé sytě zelené.
Existují však i kultivary různých dalších druhů citrusů, které jsou někdy označovány shodným názvem Variegato nebo Folis Variegatis. Pro ně jsou typické bíle nebo žlutě panašované listy. V důsledku menší fotosyntetizující plochy rostou pomaleji a jsou náchylnější na spálení přímým sluncem.
Obzvlášť citlivé jsou brzy na jaře nebo po vynesení ze zimoviště na volnou plochu pro letnění. Proto je vhodné jejich krátkodobé přistínění například bílou netkanou textilií.
Foto autor
Týká se keřů kvetoucích na loňských výhonech, u nichž nesmíme proto dělat řez v období vegetačního klidu, neboť bychom odstranili ty části, na nichž se květy tvoří. Proto, pokud je u těchto keřů nutný, musíme řezat ihned po odkvětu.