Také známý citroník má kultivary zajímavé pro pěstitele citrusů

10. 1. 2022

Citroník limonový patří bezesporu k nejrozšířenějším zástupcům rodu a jeho používání v kuchyni je opravdu letité. Mezi pěstiteli je populární, ale není sám.

Za bližší seznámení stojí i odrůda Variegato.

Vedle pravých citroníků se často pěstuje podobný druh, který je řazen samostatně jako Citrus meyeri, nazývaný někdy zkráceně Meyer. Jeho plody na první pohled připomínají citrony. Mají velmi jemný perikarp, tedy kůru. Uvádí se o něm, že v horších podmínkách může během zimování částečně nebo zcela opadat. S jarem zase bohatě obroste.

Citroník limonový Meyer

Citrus limon Meyeri má plody s velmi jemným, hladkým perikarpem

Proužkovaný citroník Variegato

Kultivar označovaný jako citroník Variegato je typický podélně zeleným proužkováním plodu. Na plodech zůstává po celou dobu. Listy má celé sytě zelené.

Citroník Variegato

Citroník Variegato s plody podélně zeleně proužkovanými

Existují však i kultivary různých dalších druhů citrusů, které jsou někdy označovány shodným názvem Variegato nebo Folis Variegatis. Pro ně jsou typické bíle nebo žlutě panašované listy. V důsledku menší fotosyntetizující plochy rostou pomaleji a jsou náchylnější na spálení přímým sluncem.

Variegátní kultivar citroníku

Variegátní kultivar citrusů má listy s bílými či žlutými skvrnami

Obzvlášť citlivé jsou brzy na jaře nebo po vynesení ze zimoviště na volnou plochu pro letnění. Proto je vhodné jejich krátkodobé přistínění například bílou netkanou textilií.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x