Jak v Česku pěstovat kaki, aby přečkalo zimu, kvetlo a plodilo

29. 4. 2021

Díky klimatickým změnám se nám otevírají nové pěstitelské možnosti. Už se ani nedivíme, že se v Česku daří fíkovníku nebo révě v horách. Pozornosti se čím dál víc těší i kaki.

Kaki je vlastně tomel (rod Diospyros), někdy též uváděný jako ebenovník.

Obyčejně se pěstují tomel japonský (Diospyros kaki), tomel viržinský (Diospyros virginiana), tomel obecný (Diospyros lotus), které jsou odolnější vůči mrazům.

Odolné odrůdy vydrží v zimě mrazy až do – 27 (30) °C. Ovšem než k té odolnosti dospějí, potřebují zvláštní péči.

Plody tomelu

Ovocná dřevina kaki, která je doma v japonské krajině, se objevuje v tuzemských zahradách podobně jako japonské odrůdy jabloní, hrušní či révy

Zimování mladých stromků

Tomel raší velmi dlouho, stromky čerstvě vysazené se mohou probouzet až po polovině května, v červnu. Protože pozdě raší, tak i pozdě kvete, uniká pozdním jarním mrazíkům.

Mladé naroubované stromky první roky po výsadbě raději pěstujeme v dostatečně velkých kontejnerech a na zimu je přenášíme do místnosti, kde neklesne teplota pod 0 °C v prvním roce po vysazení, do – 5 °C rok další.

Jestliže se o stromek takto staráme a jeho kmínek naroste do průměru 3 cm, můžeme ho na jaře dát na trvalé stanoviště. To má být slunné, dobře zásobené živinami, s humózní půdou, podobné tomu, kde vysazujeme révu.

I když už jsou stromky už starší a poměrně vyspělé, první rok po výsadbě ven je raději obalíme netkanou textilií nebo jiným materiálem, který zamezí poškození silnými mrazy nebo ho zmírní.

Zelený plod tomelu

Plody tomelu se vyvíjejí a zrají pomalu

Samosprašné a cizosprašné

Vybíráte-li do zahrady odrůdy, měli byste vědět, že některé jsou samosprašné a jiné cizosprašné. Takže pokud chcete mít stromek jeden, musí být samosprašný, pokud sázíte dvě a více odrůd, nevadí, jsou-li cizosprašné. Opylují je včely, nebo jiný hmyz.

  • Kaki se docela dobře roubuje, není těžké do koruny jedné odrůdy naroubovat jinou, jako opylovače.
Plody tomelu

Kaki neboli tomel; foto Shutterstock

Plody dozrávají v průběhu podzimu

Nejranější plody jsou zralé už v září, ty pozdní zdobí stromy i zahradu ještě v době, kdy už je opadané listí. Doba sklizně je dána specifickými vlastnostmi jednotlivých odrůd a obsahem tříslovin. Některé jsou sladké ještě před plným dozráním, jiné si trpkost podrží až do doby, než jsou zcela zralé.

Kaki

Kaki zdobí zahradu i po opadu listí

Mrazuodolné odrůdy

Mezi odrůdy s nejvyšší odolností k mrazu patří mezidruhoví kříženci, samosprašné odrůdy s plody do hmotnosti cca 100 gramů – Ziročka (raná, slabě rostoucí, vhodná i pro pěstování v nádobách, zrající v září), Rossijanka (dozrává koncem října), Nikita’s Gift (japonský mezidruhový kříženec známý i pod jménem Nikitskaja Bordovaja dozrávající od konce října a v listopadu.

Zasněžené tomely

Plody zastihne na stromě i sníh

Mnohé další odrůdy mají nižší mrazuodolnost. Poškození stromů se dá omezit výsadbou třeba v atriu, nebo do velkých kontejnerů, které na zimu stěhujeme například do garáže, kolny, kde je poněkud tepleji než v sadu, zahradě. Mez jejich odolnosti je na hranici -18 až -20 °C.

Foto archiv časopisu Zahrádkář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

6. 5. 2021

Během května vyséváme na zahradě teplomilnou zeleninu

V zeleninové zahrádce nyní vyséváme už i teplomilné druhy zelenin – fazole, tykev, okurky, cukety, kukuřici cukrovou. Dále v opakovaných výsevech pěstujeme sadbu v odstupu zhruba tří týdnů.

zobrazit další rady a tipy