Rouby peckovin jsme mohli za slunečného počasí odebírat ještě začátkem ledna. Rouby jádrovin můžeme ze stromů začít odstřihávat již koncem ledna. Řízkujeme rybíz a angrešt.
Rouby odebíráme pouze ze zdravých matečných stromů a zásadně z osluněné strany koruny. Výhony narostlé uvnitř koruny jsou pro štěpování nevhodné.
Jestliže jsou letorosty ještě zmrzlé, tak na ně rozhodně nesaháme holou rukou, ale raději použijeme rukavice.
Rouby během skladování nesmí zaschnout, zplesnivět ani narašit. Po uskladnění rouby pravidelně kontrolujeme.
Rouby od každé odrůdy opatrně svážeme provázkem nebo drátkem, označíme je jmenovkou a uchováme je v nenarašeném stavu do doby vlastního roubování.
Nejlépe uchováme rouby, když je založíme do písku na severní straně budovy nebo ve kbelíku s pískem dáme do sklepa. Možné je zavěsit rouby na provázku do studny.
Za bezmrazých dní připravujeme dřevité řízky rybízů a angreštů, neboť velmi brzy na jaře raší.
Nejsnadněji se dřevitými řízky rozmnožují odrůdy černého rybízu nebo mezidruhového křížence – josty. Na dřevité řízky vybíráme vyzrálé jednoleté výhony ze zdravých matečných keřů.
Z odstříhaných jednoletých výhonů na dřevitý řízek používáme převážně střední část výhonu. Horní ani bazální část k tvorbě dřevitého řízku nepoužíváme. Řízky z těchto části totiž špatně zakořeňují.
Dřevitý řízek by měl mít optimálně délku 20–25 cm a jeho tloušťka by měla mít sílu tužky.
Hotové řízky označené jmenovkou uchováváme ve vlhkém sklepě založené v písku nebo v rašelině. Během skladování je pravidelně kontrolujeme stejně jako rouby.
Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.
Dobry den,
potreboval bych preroubovat 3 velke jabloni na sve zahrade v Lovosicich a tak shanim rouby zimnich odrud (Admiral, Topaz, Rubinola). Predem dekuji za jakekoliv nabidky/informace/doporuceni.