Rané odrůdy jahod: doporučené a méně vhodné do zahrady

9. 4. 2022

Popisy odrůd se hodí k výběru jahod. Pomohou také při hodnocení úrody. Zda se povedla a odpovídá tomu, co ze své zkušenosti popisuje autor.

Rumba: Košík jahod je brzy plný

Tato holandská odrůda se hodí do chladnějších oblastí Evropy, nevymrzá. Použít se dá v horských oblastech. Má vysoký výnos, plody velké až střední s homogenním kulatým tvarem.

Chuť je na začátku sklizně lehce nakyslá, s postupující sezonou se vylepšuje a je dobrá. Barva plodů je středně červená, lesklá, atraktivní. Je málo náchylná na plíseň plodů. Nemá problémy s kořenovými chorobami, lze ji pěstovat i po jahodách.

Jahody odrůdy Rumba

Odrůda jahod Rumba

Lehce se sbírá. Plody nejsou náchylné k poškození deštěm. Sklizeň jahod nemá špičku, je rovnoměrně protažená, jahody dozrávají dlouhou dobu, takže i poslední plody mají dobrou velikost. Kvete částečně pod listy, takže je chráněna proti nočním mrazíkům, ale při větších mrazech je vhodná ochrana netkanou textilií.

Lambada s excelentní chutí

Holandská odrůda má mimořádnou excelentní chuť, je návykově přitažlivá. Pravidelně vyhrává degustační soutěže. Většinu lidí pokládá Lambadu za nejchutnější jahodu na světě.

První plody jsou velké, většina plodů je střední velikosti, na konci sklizně zdrobňuje. Má měkké plody, krátkou dobu skladovatelnosti, nehodí se pro přepravu, proto se v obchodech nedá koupit. Ve Švýcarsku ji považují za delikatesu a platí za ni víc než za běžné odrůdy jahod.

V Česku se nepěstuje, protože by ji lidé nezaplatili. Výnos má totiž nízký, jen třetinový oproti odrůdám jako Rumba, Sonata nebo Salsa. Ovšem právě nízký výnos je jedním z důvodů, proč jsou jahody tak chutné. Rostlina totiž zásobuje malé množství plodů opravdu velkým množstvím cukru a dalších chuťově atraktivních látek. Stává se, že lidé koupí například 2 kg jahod pro rodinu, ale než dojedou domů, tak je všechny sní a musí se vrátit.

Jahody odrůldy Lambada

Jahody odrůdy Lambada

Padlí snadno napadá listy a na konci sklizně ničí i plody. Odrůda tedy vyžaduje ochranu proti padlí. Lze ji pěstovat jen na kvalitních panenských půdách, nelze ji sázet po jahodách, protože trpí kořenovými chorobami, zvláště fytoftorovými hnilobami.

Darselect lze sklízet dlouho

Tato francouzská odrůda výborné chuti má velké plody až do konce sklizně. Výnos je střední. Plody zůstávají přiměřeně pevné. Vyžaduje teplé polohy s kvalitní humózní půdou, jinak se výrazně snižuje výnos. Je vhodná do nejteplejších oblastí Česka (do vinohradnických oblastí).

Dobře snáší vyšší teploty. Má velmi dlouhou dobu sklizně, až čtyřicet dní, což může být pro zahrádkáře výhodou.

Je však citlivá na kořenové choroby, nehodí se pro pěstování po jahodách. Je hodně náchylná na napadení sviluškou a padlím, vyžaduje ochranu. Noční mrazíky mohou poškodit hodně květů, které kvetou nad listy, a tak drasticky snížit výnos. Chráníme proto jahodník proti mrazu netkanou textilií.

Asia vítězí svými vlastnostmi

Italská odrůda má na začátku sklizně mimořádně velké jahody, na konci velké. Výborně chutnají. Jahody podlouhle kónického tvaru lákají velmi atraktivní zářivou barvou. Pevnost plodů je střední, výnos vysoký.

Asia patří mezi několik málo výjimečných odrůd, které mají velkou úrodu a současně vynikající chuť. Velikostí a krásou plodů předčí nejen ostatní jahody pěstované v Česku, ale i velké dovozové jahody ze Španělska, o chuti ani nemluvě. Když je lidé vidí, nechtějí věřit, že byly vypěstovány v Čechách. Lidé od prodejců vyžadují velké jahody, což je u této odrůdy splněno měrou vrchovatou. Pokud posuzujeme současně chuť, výnos, velikost a krásu jahod, tak se jí nemůže rovnat žádná jiná odrůda.

Z jahod nejlepších: odrůda Asia

Jahody odrůdy Asia

Pro chladnější a střední polohy považuji jahodník odrůdy Asia za nejlepší.

Asia je odolná proti kořenovým chorobám, takže se může sázet i po jahodách. Ale pozor, potřebuje půdu humózní, dobře zásobenou živinami a pravidelnou zálivku, aby mohly plody dorůst maximální velikosti.

Hodí se pro chladnější i teplejší polohy, avšak v teplejších polohách trpí více hnilobami plodů, proti kterým vyžaduje ochranu. Jedná se o chorobu zvanou antraknóza nebo také antraknózová skvrnitost jahodníku.

V teplejších oblastech nepoužíváme černou fólii, podložíme jahody slámou, nezavlažujeme je shora na plody a ošetříme je ochranným postřikem.

Elsanta pro velkopěstitele jahod

Holandská odrůda, dlouho nejrozšířenější ve velkovýrobním pěstování. Má vysoký až velmi vysoký výnos velkých až středních plodů průměrné chuti za chladného počasí a dobré chuti za teplého počasí. Plody jsou pevné, vhodné na dopravu a skladování.

  • Právě kombinace výnos + velikost jahod + doprava z ní učinily tolik pěstovanou středoevropskou odrůdu.

Avšak je velmi náchylná ke kořenovým a krčkovým chorobám, takže ji nelze sázet po jahodách, dochází pak totiž k velkým výpadkům rostlin. Vyžaduje pěstování na panenské půdě, která nebývá v zahrádkách k dispozici. Elsantě vyhovují kvalitní, lehčí písčité půdy, takové, které mají v Holandsku. Na těžších půdách se její problémy s kořenovými chorobami zvětšují.

Proto ji považuji za nevhodnou pro zahrádkáře. Navíc máme k dispozici odrůdy s lepší chutí.

Ze skupiny jahod pro velkopěstitele

Jahodník odrůdy Elsanta; foto O. Kříž

Další méně vhodné rané odrůdy jahod

Induka je starší odrůda, má středně velké plody, které v průběhu sklizně silně zdrobňují. Hodně trpí šedou hnilobou.

Polka má plody vynikající chuti, ale jsou jen středně velké, ve druhé polovině sklizně silně zdrobňuje, ve druhém roce jsou plody malé.

Kama je vzrůstná odrůda, velmi se zahušťuje, hodně trpí na plísně plodů, za deště plody rozměknou.

Elvira má chutné, středně velké až menší plody, průměrný výnos, dnes už ničím nevyniká.

Elegance má velmi vysoký výnos, ale špatnou chuť, hodí se jen pro velkoobchod.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x