Přízemní mrazíky a jahodník aneb jak vodou přitopit na záhoně

11. 4. 2021

Jakmile se v zahradě objeví první květy ovocných rostlin, mnozí začínáme pozorněji sledovat vývoj počasí. Ve vzduchu visí otázka: Ohrozí jarní mrazíky úrodu ovoce?

Týká se to nejen stromů, ale i jahodníku, ačkoliv má zřejmou výhodu: Květy i plody přicházejí postupně.

Záchrana první sklizně jahod

Všemožně se ovšem snažíme, abychom měli jahody co nejdříve. Ať už výsadbou nejranějších odrůd, nebo mulčovacím materiálem, který rostlinám zvyšuje tepelný nebo světelný požitek. A tak jahodníky přikrýváme netkanou textilií, schováváme je do plastových tunelů, fóliovníků.

Květy jahodníku poškodil mráz

Květy jahodníku poškozené pozdními mrazíky

S kedlubnami a ředkvičkami to jde snadněji, ty mohou pod krytem zůstat od výsevu do sklizně. Ale s jahodníky to tak jednoduché není. Květy musí navštívit nějaký opylovač. Takže záhony odkrýváme, vstupy fóliovníků otvíráme, větráme plastové tunely. A když má přijít přízemní mrazík, nesmíme zapomenout rostliny znovu přikrýt a zavřít.

Mulčování

V ochraně proti mrazíkům má svůj význam také nastýlání různých hmot pod sazenice jahodníku. Tmavé hmoty, jako je černá či hnědá netkaná textilie, tmavá fólie či borka, zvyšují zahřívání povrchu záhonu a vyzařování tepla v noci může květy v trsech jahodníku skutečně ochránit, i když zapomeneme na zakrytí rostlin.

Světlý mulč od jahodníkem

Světlý mulč sice uspíší kvetení, ale také zvýší riziko poškození květu jarním mrazíkem

Ovšem v případě, že máme pod jahodami nastlánu bílou fólii nebo slámu či seno, dostaví se efekt obrácený. Tyto hmoty zvyšují přísun světla rostlinám, odrážejí ho, ale s tím odrážejí i teplo. A v noci z nich nemá co vyzařovat, porosty nad nimi mrazíky trpí o hodně více než na jiných hmotách nebo na dobře zalitém záhoně.

Zálivka a přitápění

Ochrana proti mrazu na záhoně jahodníku

Záhon připravený na mrazy zvyšuje šanci na časné jahody

Ano, podvečerní zálivka také může pomoct. Půdu zaléváme odraženou vodou. Ta ještě naakumuluje část tepla z povrchu záhonu a po poklesu teplot večer začne sice ne nijak výrazně, ale přesto mnohdy dostatečně teplo vyzařovat. Což při krátkodobém účinku mrazíků může stačit.

Rostlinám můžeme i přitopit. Do prostorů mezi řádky dáme petky s horkou vodou a porost přikryjeme silnější netkankou, případně obyčejnou (15–17g) ve dvojí vrstvě.

Něco tepla vyzáří přes nakrytí i do vesmíru, ale jiná část tepla se váže do půdy, další zůstane pod krytem. A o ty dva prostory na Zemi nám jde.

Když neuděláme nic

Když neuděláme nic, zjistíme druhý den po mrazíku, že květy jsou uvnitř tmavé, že se z nich plody nevyvíjejí vůbec, nebo že jsou ošklivé, nepravidelné, malé. Lepší je takové květy vyštípnout, porost zalít, přihnojit a počkat na sklizeň z květů, které jsou teprve v zárodku. Bude jich méně, budou později, ale dík korekci násady budou větší, než by byly obvykle.

Mrazem poškozené souplodí

Mrazem poškozené souplodí

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 1. 2025

Řez ovocných dřevin v lednu: jabloně, hrušně, rybíz, angrešt

Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x