Kupujeme pro výsadbu jahodník, maliník, rybíz, jabloně, třešně…
8. 4. 2021Nakupování rostlin k výsadbě do zahrady bývá předělem mezi teorií a praxí. Nabízíme praktické rady, jak pořizovat ovocné rostliny, aby naplnily naše představy.
Jakmile se v zahradě objeví první květy ovocných rostlin, mnozí začínáme pozorněji sledovat vývoj počasí. Ve vzduchu visí otázka: Ohrozí jarní mrazíky úrodu ovoce?
Týká se to nejen stromů, ale i jahodníku, ačkoliv má zřejmou výhodu: Květy i plody přicházejí postupně.
Všemožně se ovšem snažíme, abychom měli jahody co nejdříve. Ať už výsadbou nejranějších odrůd, nebo mulčovacím materiálem, který rostlinám zvyšuje tepelný nebo světelný požitek. A tak jahodníky přikrýváme netkanou textilií, schováváme je do plastových tunelů, fóliovníků.
S kedlubnami a ředkvičkami to jde snadněji, ty mohou pod krytem zůstat od výsevu do sklizně. Ale s jahodníky to tak jednoduché není. Květy musí navštívit nějaký opylovač. Takže záhony odkrýváme, vstupy fóliovníků otvíráme, větráme plastové tunely. A když má přijít přízemní mrazík, nesmíme zapomenout rostliny znovu přikrýt a zavřít.
V ochraně proti mrazíkům má svůj význam také nastýlání různých hmot pod sazenice jahodníku. Tmavé hmoty, jako je černá či hnědá netkaná textilie, tmavá fólie či borka, zvyšují zahřívání povrchu záhonu a vyzařování tepla v noci může květy v trsech jahodníku skutečně ochránit, i když zapomeneme na zakrytí rostlin.
Ovšem v případě, že máme pod jahodami nastlánu bílou fólii nebo slámu či seno, dostaví se efekt obrácený. Tyto hmoty zvyšují přísun světla rostlinám, odrážejí ho, ale s tím odrážejí i teplo. A v noci z nich nemá co vyzařovat, porosty nad nimi mrazíky trpí o hodně více než na jiných hmotách nebo na dobře zalitém záhoně.
Ano, podvečerní zálivka také může pomoct. Půdu zaléváme odraženou vodou. Ta ještě naakumuluje část tepla z povrchu záhonu a po poklesu teplot večer začne sice ne nijak výrazně, ale přesto mnohdy dostatečně teplo vyzařovat. Což při krátkodobém účinku mrazíků může stačit.
Rostlinám můžeme i přitopit. Do prostorů mezi řádky dáme petky s horkou vodou a porost přikryjeme silnější netkankou, případně obyčejnou (15–17g) ve dvojí vrstvě.
Něco tepla vyzáří přes nakrytí i do vesmíru, ale jiná část tepla se váže do půdy, další zůstane pod krytem. A o ty dva prostory na Zemi nám jde.
Když neuděláme nic, zjistíme druhý den po mrazíku, že květy jsou uvnitř tmavé, že se z nich plody nevyvíjejí vůbec, nebo že jsou ošklivé, nepravidelné, malé. Lepší je takové květy vyštípnout, porost zalít, přihnojit a počkat na sklizeň z květů, které jsou teprve v zárodku. Bude jich méně, budou později, ale dík korekci násady budou větší, než by byly obvykle.
Foto autor
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.