Lesní jahodník a maliník: Zkuste dobrý čaj a nápoj pro zdraví
21. 6. 2022Vytrvalý jahodník obecný a křovitý ostružiník maliník najdeme na mírně vlhkých půdách v lesích a na lesních pasekách či okrajích porostů.
Jednou plodící maliny a prakticky všechny odrůdy ostružiníku už doplodily. Je potřeba je sestříhat, aby byla úroda bohatá i další rok.
Na keřích zůstávají jen plody těch nejpozdnějších a nejspíše i nejkyselejších ostružin a plody remontantních odrůd maliníků. Obě sezony ukončí první výraznější mrazík. Někdy přijde v polovině září, jindy až koncem října. Značnou roli hraje i nadmořská výška stanoviště. Zatímco v Lysé nad Labem nevědí co s letošní pozdní sklizní rajčat, kterých už mají všichni dost, Sušici už je po první sněháňce.
Odplozené pruty sestříháváme asi 3 cm nad zemí. Pokud jsme nové výhony už v létě neprobrali a nevystříhali slabé a napadené bejlomorkou, uděláme to nyní.
Necháváme pruty odpovídající výšky. Některé odrůdy dorůstají sotva dvou metrů a mají výhony jako malíček, jiné jsou vysoké tři metry a jsou silné jako palec. Aby měly rostliny v příští sezoně dostatek světla a prostoru pro kvetení a zrání plodů, měly by být od sebe zhruba 10 cm. Husté porosty častěji postihne didymela. Tento patogen způsobuje fialově hnědé, různě velké, ohraničené skvrny na bázi jednoletých výhonů, letorostů. Koncem léta skvrny hnědnou, dochází k nekrózám, praskání a odlupování borky. Napadené pruty musíme také vystříhat.
Tam, kde máme maliny na drátěnce, vyvazujeme pruty v podobné vzdálenosti jako v záhonu. Pruty už raději nezakracujeme, abychom neprobudili horní očka a rostliny nezačaly rašit. V zimě by totiž tyto pupeny mohly zmrznout a my bychom přišli o násadu kvalitních plodů na vrcholu rostliny.
Necháváme je kvést a plodit. Teprve až skončí jejich čas, máme dvě možnosti:
Sklizeň remontantních malin přichází v době, kdy už nejsou jahody nebo jich je jen málo, třešně, višně, borůvky, rybíz, angrešt, jsou v tuto dobu už docela luxusním ovocem. Tak proč si podzimní sklizeň zbytečně snižovat.
Jsou mohutnějším sourozencem maliníků. Jejich pruty narůstají do délky dvou, tří až osmi metrů, podle odrůdy. Prakticky všechny plodí na výhonech narostlých v loňském roce, jen minimum odrůd patří do skupiny plodících na jednoletých výhonech, tak jak plodí remontantní maliníky.
Ostružiníky zbavíme prutů, které letos plodily. Nevadí, že ještě nezaschly. Další zákrok je přiměřené zkrácení letošních výhonů. Z osmi metrů je zkrátíme na pět. U prutů tři, čtyři metry dlouhých odebereme z konce metr či dva, tak abychom na konce na špičkách dosáhli. Počet prutů je omezen na cca sedm.
Uděláme dobře, popud budeme počítat s možností tuhé zimy, kdy by mohly některé výhony namrznout. Proto je na jaře ještě zkontrolujeme a probereme.
U ostružiníku se často objevuje rez na rubu listů. Pokud jsme ještě nezasáhli, můžeme použít přípravky, které dokážou napadení zastavit, popřípadě i částečně vyléčit.
Ostružiníky i maliníky jsou středně náročné na živiny. Potřebují je:
Odstraněné vyplozené pruty dáme raději na oheň.
Jak minerální hnojiva, tak i hnůj či živný kompost můžeme v tuto dobu dodat pro zásobení na jaře. Na jaře hnojíme podruhé, v podstatě na výnos.
Maliníkové a ostružiníkové listy jsou po usušení kvalitním základem ovocných a ovocnobylinných čajů. Sušíme je buď čerstvé, nebo je před sušením nějakým způsobem fermentujeme.
Dělával jsem to tak, že jsem namočil ručník a pevně jsem do něho listy zatáhl. Za několik hodin v teple už listy nebyly zelené, ale hnědé, černé. Pak šly na sušení.
Rozdíl maliníku a ostružiníku nemusí být v bujnosti trnech na prutech. Hlavní rozdíl je v tom, že plodenství maliníku ve zralém stavu stáhneme snadno z plodového lůžka, zatímco zralá ostružina se od něho oddělí i s ním.
Foto autor a Shutterstock
Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.