Podle čeho vybírat do zahrady osvědčené odrůdy jahodníku

3. 3. 2022

Každý rok obohatí šlechtitelé trh desítkami nových odrůd jahodníku. Jen menší část z nich se však hodí do středoevropských podmínek.

Většinu odrůd využijí pěstitelé v teplém podnebí jižních států. V tuzemsku bychom s nimi neuspěli. Pro zahrádkáře nemusí být snadné se v nabízených nových ani ve starších odrůdách orientovat a vybrat ty správné. Následující informace pomohou s výběrem.

Odrůda jahodníku Flair z Holandska

Odrůda Flair z holandského novošlechtění vyniká chutí a odolností k dešti a slunci

Šlechtění jahodníku podle účelu

Jahody rozdělujeme do dvou odrůdových skupin podle toho, zda jsou určeny:

  • pro velkoobchod a řetězce,
  • k okamžité spotřebě.

Jestliže chce šlechtitel získat odrůdu vhodnou pro velkoobchod, musí být plody velké, pevné (které se neotlačí při dopravě na velké vzdálenosti), jednotné velikosti, atraktivní tvarem i barvou. Plody musí vydržet v chladicím boxu bez újmy 3–5 dní (v Evropě), resp. 7 dní (v USA).

Chuťové vlastnosti bohužel u tohoto typu jahod jdou stranou a pro šlechtitele nejsou důležité. Je to i z toho důvodu, že je obtížné získat pevné, tuhé plody, které jsou současně sladké, toto šlechtitelé zatím nedovedou.

Proto nám plody dovezené ze Španělska, Egypta nebo Maroka nechutnají. Nepodařilo se vyšlechtit úrodnou, sladkou jahodu, vhodnou pro středomořské klima, která by vydržela dlouhou dopravu.

Naštěstí, říkají komerční pěstitelé jahod ve střední a západní Evropě, protože taková jahoda by mohla vážně ohrozit místní pěstitele a vytlačit je z trhu.

Odrůda jahodníku Madeleine z Itálie

Italská jahodová odrůda Madeleine neboli Civmad se hodí do nejteplejších oblastí Česka

Vlastnosti jahodníku vhodného na zahrádku

Zahrádkáři tedy musí volit odrůdy jahod vyšlechtěné nikoli pro velkoobchod, ale pro přímý prodej a na stůl. Tyto odrůdy jsou šlechtěny tak, aby měly dobrou chuť, to znamená vyšší obsah cukrů, ale i kyselin a doprovodných chuťových látek, které dělají jahodu jahodou.

To s sebou nese nižší pevnost plodů a tedy kratší dobu skladovatelnosti, což nám v principu nevadí. Tyto odrůdy ovšem trpí také ve zvýšené míře plísněmi plodů, právě proto, že jsou sladší, neboť plísně napadají plody kvůli cukrům.

  • Zjednodušeně řečeno: Čím sladší a měkčí je jahoda, tím víc plísně napadají plod.

Méně jahod lepší chutě

Platí ještě další pravidlo: Čím má odrůda vyšší výnos, tím je pravděpodobnější, že bude mít horší chuť. Nejsladší, chuťově nejlepší jahody mají nízký výnos, např. poloviční nebo jen třetinový proti nejvýnosnějším odrůdám. To souvisí s tím, že rostlina je schopna v době sklizně vyrobit jen určité, omezené množství cukrů, které rozdělí do svých plodů.

Když má pak odrůda Lambada výnos např. 300 g z jedné rostliny a odrůda Salsa 900 g, je zřejmé, proč je Lambada mnohem sladší než Salsa.

Jahoda Daroyal, francouzská odrůda

Jahoda francouzské odrůdy Daroyal je odolná ke kořenovým chorobám

Chuť jahod se mění v průběhu sklizně

Odrůdy s velkým výnosem mají špatnou chuť především na začátku sklizně, kdy rostlina nestačí zásobovat všechny dorůstající plody cukrem a dalšími chuťovými látkami.

Ve druhé polovině sklizně, když rostlina vyživuje už méně plodů a navíc menších, se zvýší transport cukrů do jednotlivých plodů a tyto zesládnou. Proto jsou menší plody na konci sklizně sladší než první velké plody na začátku sklizně.

Není to však kvůli velikosti plodů, ale jak je zřejmé, kvůli lepšímu zásobení plodů cukrem a dalšími látkami ve druhé polovině sklizně.

Sadba na trhu

V Česku zakoupíte sazenice jahodníku buď  tuzemské, nebo dovezené ze zahraničí.
Novinky snáze koupíte na jaře (v březnu, dubnu) jako frigosadbu. Tyto sazenice byly přes zimu uskladněny v chladicích boxech, aby nebyly vystaveny nepříznivému kolísání teplot venku na poli. Mají odstřižené listy, takže nevypadají příliš vábně, ale první dojem klame. Po vysazení rychle vytvářejí nové kořeny a listy, více než klasická zelená sadba.

Frigosazenice dobře snášejí transpoort a skladování, takže řada českých firem dováží každé jaro spoustu osvědčených i novějších odrůd v této podobě. Na jaře tedy máme příležitost vybrat si z největší nabídky novinek.

Odrůda jahodníku Clery z Itálie

Clery, osvědčená italská, velmi raná odrůda jahod

Na podzim (srpen, září) nabízejí obchodníci méně novinek, protože frigosadbu v tomto období neprodávají a ze zahraničí lze dovézt pouze zelenou sadbu, což s sebou v horkém létě nese problémy se získáním chladicího vozu. Vznikají i problémy se skladováním. neboť zelená sadba s aktivními kořeny se skladuje obtížněji a musí být prodána mnohem rychleji než spící frigosadba. Přesto i na podzim některé firmy novinky nabízejí, byť v omezené míře.

Jak si vybrat tu správnou odrůdu jahodníku

Před koupí odrůdy jahodníku si ujasněte následující:

  1. Máte pro jahody připravenou kvalitní, humózní půdu, kde se jahody nikdy nepěstovaly? Pak můžete zakoupit téměř jakoukoli odrůdu (vhodnou ovšem do tuzemského klimatu).
  2. Jestliže plánujete sázet jahody do půdy, kde jste jahody už pěstovali, kupte odrůdu odolnou ke kořenovým chorobám. Ty se totiž při pěstování jahod v půdě namnoží, přežívají zde dlouhou dobu (až 15 let). Při výsadbě nových sazenic se aktivují, napadnou novou sadbu a způsobí výpadky rostlin i v desítkách procent. Právě zamoření půdy houbovými patogeny bývá velmi častou příčinou neúspěchu při pěstování jahodníku.
  3. Máte těžkou půdu nebo spíše písčitou? I na tom záleží, protože některé holandské odrůdy těžkou půdu nesnášejí. Jiné odrůdy zase nesnášejí lehkou vysychavou půdu.
  4. Bývají u vás v zimě holomrazy? Zvolte odrůdu odolnou proti mrazu.
  5. Bývají u vás časté květnové noční mrazíky poškozující květy? Zvolte odrůdu kvetoucí pod listy.
  6. Jste v teplé poloze a bývá u vás v létě výsušné horko? Zvolte odrůdy s hustějším trsem, které lépe chrání plody proti úpalu.
  7. Často u vás prší? Vyberte odrůdu s řídkým trsem, která se nezahušťuje, a plody po dešti rychleji oschnou.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x